U Vodnjanu je od sredinom studenog uspješno održano 18. punoljetno izdanje ISTRAVIRGIN-a, dana mladog maslinovog ulja, središnje maslinarske manifestacije u regiji. Manifestaciju je otvorio Velibor Mačkić, izaslanik predsjednika Republike Hrvatske koji je prenio toplu podršku ovoj tradicionalnoj manifestaciji od predsjednika Zorana Milanovića.

Vodnjanski maslinarski festival tradicionalno je privukao tisuće posjetitelja iz Istarske i Primorsko-goranske županije, ali i drugih krajeva Hrvatske te posebice ljubitelje mladog maslinovog ulja iz Slovenije, Italije i Austrije. Svi su mogli uživati u proizvodima 48 maslinara i više proizvođača poljoprivrednih proizvoda. Proizvodi i delicije vrhunske kvalitete tijekom trodnevnog festivala jele su se „iz kuhače“ poznatih hrvatskih kulinarskih majstora Davida Skoke, Graciana Jurmana, Matije Horga, Marka Turkovića, Svjetlane Celije i Zdravka Tomšića. U program su bile uvrštene i stručne teme sa zanimljivim i korisnim predavanima za maslinare i posjetitelje festivala. Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo Istarske županije Ezio Pinzan ocjenjuje da je 18. maslinarska manifestacija u svakom pogledu ispunila očekivanja.

Po ovoj manifestaciji postao je poznat ne samo Grad Vodnjan nego i cijela Istarska županija. Grupa entuzijasta koja je pokrenula manifestaciju zaslužila je veliko priznanje. U međuvremenu potpuno promijenjena tehnologija obrade maslina, prerade, čuvanja ulja i marketinga. Mogu reći da je vodnjanski maslinarski festival, prepoznatljivi simbol Vodnjana i Istre velikim dijelom zaslužan da je Istra već osam godina najbolja maslinarska regija na svijetu, istaknuo je Pinzan.

Bosiljka Belić sa suprugom na festivalskom štandu
Lena Puhar O’Grady na festivalu sa svojim uljima

Suvremena znanja i tehnologije

Lena Puhar O’Grady, povjesničarka umjetnosti i arheologinja po struci, zajedno sa svojom obitelji vodi obiteljski biznis unutar kojega se bave i proizvodnjom vrhunskog ekstra djevičanskog maslinovog ulja.

Istra je prepoznata kao regija bez lošeg ulja, što je jako važno. To znači da su istarski maslinari napredovali u svakom pogledu te da Istra ima vrlo visoki standard kvalitete. Koristimo suvremena znanja i tehnologiju, a znanja nam je donijela i naša maslinarska tradicija i uz to imamo Bogom dane, izvrsne uvjete, počevši od samog tla do mikroklimatskih uvjeta, kazala je Lena Puhar O’Grady.

Bosiljka Belić iz tvrtke Olea BB sa sjedištem u Rapcu ima maslinike s 4.500 stabala na području Fažane i Galižane. Ove godine imaju rekordni urod vrhunske kvalitete.

Imamo rekordan ovogodišnji urod, no malo su lošiji radmani jer je takva godina. Očito se klimatske promjene u svijetu odražavaju i na području Istre. Maslina je jako pametna i da nije takva ne bi živjela dvije/tri tisuće godina. Ova edukativna manifestacija je jako dobro organizirana. Konačno je punoljetna s brendom koji naglašava izvrsnost istarskog maslinarstva sretno povezujući proizvođače, potrošače i stručnjake. Maslinari su entuzijasti, nesumnjivo vrijedni ljudi koji maslinarske poslove obavljaju s velikom ljubavlju. Organizator zaslužuje pohvale i za  zanimljiva interaktivna predavanja koja su vrlo korisna proizvođačima, istaknula je Bosiljka Belić.

Festival mladog maslinovog ulja u proteklih 18 godina izrastao je u promotora vrhunske kvalitete i raznolike ponude istarskih ekstra djevičanskih maslinovih ulja. Kroz dugogodišnji rad, nakon utemeljenja, festival je stekao iznimnu reputaciju i postao nezaobilazna destinacija za ljubitelje maslinovih ulja.

Foto: Asim Čabaravdić