Mnogi vlasnici kuća s okućnicom sade i šljivu uz ostale voćke, pa donosimo savjet kako orezivati mlade sadnice šljive. Za šljivu je pogodan uzgojni oblik popravljene piramide. On ne iziskuje previše vremena za oblikovanje i održavanje krošnje.
Šljiva se odlikuje dobrim početnim vegetativnim rastom koji omogućuje brzo oblikovanje krošnje. Nakon sadnje, a prije početka vegetacije, sadnice se skraćuju na željenu visinu debla kojoj se dodaju još dva do tri pravilno raspoređena pupa iz kojih će se razviti prve osnovne grane. Još jedan najgornji pup mora ostati za produžetak provodnice. U prvoj godini se obično mogu uzgojiti dvije osnovne grane. Poželjno je da prva i najniža osnovna grana raste prema jugozapadu kako bi kasnije štitila deblo od ožeglina i mrazopuca. Druga osnovna grana mora se pružati prema jugoistoku kako ne bi zasjenjivala prvu osnovnu granu.
Važno je da mladice koje se izaberu za osnovne grane imaju podjednaku dužinu, debljinu i kut kojeg zatvaraju u odnosu na provodnicu kako bi imale ujednačen rast. Kad ostavljene mladice narastu 40 – 50 cm, potrebno ih je poviti tako da zatvaraju kut od oko 45° u odnosu na provodnicu. To se može učiniti uz pomoć bambusovih štapova ili nekog drugog potpornja. On se zabode u tlo pod kutom od 45° i čvrsto priveže za kolac koji je postavljen uz voćku, a zatim se za štap priveže mladica. Drugi je način učvršćivanja mladice uz pomoć štapova koji se pričvrste u krošnju kako bi držali potreban razmak. (nastavlja se)
Foto: Tomislav Jemrić