5. Festival indijanske banane, ove godine održat će se 14. i 15. rujna u Donjoj Bistri na plantaži Exotic King. Svi zainteresirani mogu doznati korisne informacije o jedinstvenom egzotičnom plodu iz Sjeverne Amerike od kojeg se mogu pripremiti razna jela i slastice. Donosimo neke recepte.

Sladoled od indijanske banane

SASTOJCI:

✦8-10  plodova Indijanske banane  oguljene, bez sjemenki i zgnječene – 2 šalice pulpe

✦3/4 šalice šećera

✦2 šalice jakog vrhnja za šlag

✦2 šalice punomasnog mlijeka

PRIPREMA:

U zdjeli mikserom  pomiješajte pulpu Indijanske banane  i šećer dok ne postane kremasto. Umutiti mlijeko i vrhnje. Pokrijte i ostavite u hladnjaku najmanje dva sata, ili  preko noći. Ulijte ohlađenu smjesu u hladnu posudu  i miješajte 20 minuta dok se ne zgusne. Sladoled će i dalje biti mekan i kremast. Stavite u posudu koja se može zatvoriti i vratite u zamrzivač na najmanje 2 sata ili dok ne postane dovoljno čvrsto za posluživanje.

Kruh od indijanske banane

SASTOJCI:

✦5 žlica omekšalog maslaca

✦½ šalice šećera

✦½ šalice pakiranog smeđeg šećera

✦2 jaja

✦1 žličica vanilije

✦1½ šalice indijanske banane  oguljene, bez sjemenki i zgnječene

✦1¾ šalice višenamjenskog brašna

✦1 žličica sode bikarbone

✦½ žličice soli

✦¼ žličice praška za pecivo

✦¼ žličice mljevenog cimeta

✦½ šalice punomasnog mlijeka

✦½ šalice nasjeckanih pekan oraha po želji

PRIPREMA:

Zagrijte pećnicu na 350 i stavite papir za pečenje. Istucite maslac u velikoj zdjeli električnom miješalicom dok ne postane lagan i pjenast. Dodati šećere i dobro umutiti. Tucite jaja i vaniliju dok se ne sjedine. Dodajte zgnječene indijanske banane i tucite na visokoj razini dok se dobro ne sjedini, oko 30 sekundi. U posebnoj zdjeli pomiješajte brašno, sodu, sol, cimet i prašak za pecivo.

Dodajte mješavinu brašna u smjesu maslaca naizmjenično s mlijekom, počevši i završavajući s brašnom. Umiješajte pekan orahe po želji. Ravnomjerno izlijte tijesto u pripremljenu posudu i pecite na 350 °C 15 do 20 minuta ili dok vrhovi ne poprime zlatnosmeđu boju i dok umetnuta čačkalica ne izađe čista. Okrenite štruce iz kalupa i ohladite na rešetki. Ohlađene štruce umotane u krpu možete čuvati u hladnjaku 2 tjedna ili u zamrzivaču nekoliko mjeseci.

Cheesecake od indijanske banane

SASTOJCI:

Za filu:

✦2 šalice pulpe indijanske banane

✦500 g abc sira

✦¾ šalice šećera

✦kora polovice limuna

✦2 žlice soka od limuna

✦2 cijela jaja i 3 žumanjka

Za biskvit:

✦½ čajne žličice soli

✦100 grama maslaca

✦¼ šalice šećera

✦1 +½ šalica mrvljenih petit beurre keksa

✦½ šalice fino mljevenih oraha

✦Po želji malo cimeta

Priprema:

Prvo ispecite biskvit. Zagrijte pećnicu na 175 °C, otopite maslac i pomiješajte s mljevenim keksima, dodajte sol i mljevene orahe, te po želji malo cimeta. Utisnite smjesu u okrugli kalup promjera 20 cm ili tepsiju sličnih dimenzija. Pecite 12 minuta, dok lagano ne posmeđi, izvadite i pustite da se ohladi.

Dok se biskvit hladi, pripremite filu. Istucite jaja i bjelanjke sa šećerom dok ne postanu svijetlo žuta i ne povećaju volumen. Izblendajte zajedno sir i pulpu indijanske banane, dok ne postane jednolična glatka smjesa i umiješajte u istučena jaja i miksajte pjenjačom na mikseru 15 minuta. Dodajte koricu limuna i sok i lagano promiješajte, pa smjesu rasporedite na ohlađeni biskvit u kalupu.

Postavite veliku tepsiju s toplom vodom na donju rešetku u pećnici, a kalup stavite na srednju rešetku, nepokriven. Pecite na 150 °C oko 70 min. i prema kraju češće kontrolirajte. Cheesecake treba izgledati skoro pečeno i treba se lagano ljuljati samo u sredini na dodir. Tad isključite pećnicu i neka se cheesecake dalje peče dok se pećnica lagano hladi do sobne temperature. Potom kolač stavite u hladnjak, nepokriven. Možete poslužiti s voćnim džemom.

Dobar tek!

Sladoled od indijanske banane (foto: mincoffcafe.com)
Kruh od indijanske banane (foto: post-gazette.com)
Cheesecake od indijasnke banane (foto: foragerchef.com)

Prethodni članakKulen ostaje ponos hrvatske gastronomije
Sljedeći članakPoziv za prijavu izlagača: 10. Sajam zimnice, ekoloških i autohtonih proizvoda
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.