U zadnje vrijeme sve se više sadi u ekološkoj poljoprivrednoj proizvodnji, kao samostalna kultura ili kao dio miješanih nasada voćnih vrsta. Za razliku od drugih voćnih vrsta, kesten pokazuje dostu dobru prilagodljivost na različite terene i lokacije sadnje.
Što se tiče sadnje kestena i izbora sorata, preporuča se kontaktirati s nekim od rasadnika koji u ponudi imaju sadnice kestena. Neke od najčešćih sorata koje se kod nas sade su: Bousche de Betizac, Marval, Marsol, Precoce Miguelle i Marigoule .
Hrana za pčele u doba cvatnje
Kesten je kod nas još uvijek dosta zastupljen kao samonikla voćna vrsta u sklopu privatnih manjih gospodarstava i šuma. Vrlo je važan izvor škroba, te hrana za pčele u doba cvatnje. Drvo kestena može narasti do 25 m uvis, no u komercijalnim nasadima se ono formira rezidbom na želejnu visinu, pogodnu za berbu i održavanje.Sastav ploda kestena Udio Voda 53 % Bjelančevine 2,9 gr Ugljikohidrati 44 gr Škrob 44 %
Podizanje nasada
Pitomi kesten uspijeva najbolje u područjima gdje je srednja godišnja temperatura od 11-15 °C. Kod manjih nasada potrebno je provođenje navodnjavanja, kako bi se sadnice bolje primile i razvio korijenski sustav biljaka. Najprimjereniji položaj za kesten je položaj koji je osvjetljen i s kojega voda dobro otječe, s rahlim tlom bogatim humusom, i što je važno, blago kiselim. Većinom se u praksi provodi bušenje rupa za sadnju s bušačem rupa ili s traktorskim svrdlom. Prilikom sadnje jame moraju biti od 70 do 100 cm dubine. Za sadnju su najpogodnija ilovasto-pjeskovita tla.
Dobra priprema tla i zemljišta uključuje i krčenje ako na parceli postoje takve kulture i ostaci, malčiranje, rigolanje i kopanje rupa za sadnju. Što se bolje obavi osnovna priprema tla, kasnije će biti kvalitetniji primitak sadnica. Gnojidba se svakako preporučuje prije sadnje, unosom ili odstajalog stajskog gnoja ili s nekim od peletiranih i granuliranih gnojiva. U svrhu preciznosti i boljeg određivanje količine gnojiva preporučuje se napraviti analiza tla parcele prije sadnje.
Održavanje i njega nasada
Nasad se dok su sadnice manje, u prvim godinama održava malčiranjem i košnjom oko sadnica. Košnja oko sadnica može biti dosta osjetljiva, pa se tu sve više koristi malčer s ticalom kako bi kora i stablo kestena ostalo neoštećeno nakon košnje. Također može se i pljeviti oko sadnica, što svakako traži više vremena i napora. Kesten se orezuje kada je u fazi mirovanja i to uglavnom u svrhu pomlađivanja, tj. uklanjanja starih grana.
Berba i ljekovitost kestena
Kesten je specifičan po tome jer zrije tek kada plodovi padaju sami van iz ježinaca. Berba se većinom odvija u rujnu, ovisno o sorti kada dozrijeva.
Plodovi kestena pohranjuju se u spremišta ili skladišta pri 80 % relativne vlažnosti zraka i pri temperaturi od 0 °C. Za obiteljske potrebe se kesten bere po potrebi, a može se čuvati i do tjedan dana na tamnom i vlažnijem prostoru, kako bi zadržao prirodnu aromu i slatkasti okus. Kesten je i ljekovita biljka, ljekoviti dijelovi su list i kora. Primarno je djelovanje protupalno i stežuće, zbog sadržaja tanina.
Foto: Mihaela Paviša, mag. ing. agr.