Potrebno je također razlikovati ove parazitske bolesti od tzv. Fizioloških bolesti plodova jabuke ili neparazitskih bolesti. Takve neparazitske bolesti koje se također često pojavljuju na plodovima voća tijekom skladištenja i čuvanja su npr. gorke pjege, staklavost, jonathanove pjege, posmeđivanje pokožice, oštećenja od smrzavanja, brašnjavost, oštećenja od visoke koncentracije ugljičnog dioksida i dr.

Uzročnici parazitskih bolesti na plodovima jabuke i kruške u skladištima i hladnjačama su najčešće parazitske ili saprofitske gljivice, a vrlo rijetko neke vrste bakterija. Uglavnom se javljaju gljive iz sljedećih rodova: Gloeopsorium, Penicillium, Botrytis, Monilinia, Alternaria, Trichothecium, Phoma, Leptothyrium i Nectria.

One uzrokuju sljedeće bolesti:

Gleosporijska ili gorka trulež

Ovo je najčešća, najvažnija i najopasnija bolest na plodovima jabuke tijekom skladištenja. Simptomi bolesti manifestiraju se u početku kao svijetlosmeđe pjege s plitkim udubljenjima. Kasnije dolazi do truleži koja zalazi duboko u plod ispod pjega, međutim vrlo rijetko dođe do truleži cijeloga ploda. Na kraju se na površini pjega razvijaju smeđa plodišta gljivice, odnosno acervuli sa sporama u vidu koncentričnih krugova. Spore ili konidije gljivica dospiju na plodove jabuke još u tijeku vegetacije, a najviše pred samu berbu, jer je gljivica stalno prisutna na drvenastim organima voćke.

Bolest se razvija i očituje u skladištu, tek nakon određenog vremena fiziološkog sazrijevanja plodova. Od mjera zaštite preporučuje se primjena određenih fungicida dva puta pred berbu, s vremenom i razmacima tretiranja u ovisnosti o karenci korištenih fungicida. U našoj zemlji za ovu namjenu dozvolu imaju samo fungicidi: Euparen 50 WP (0,25%) i Euparen Multi (0,25%). Fungicida za primjenu na plodovima jabuke nakon berbe i tijekom skladištenja kod nas nema, iako u svijetu postoje neki fungicidi i za tu namjenu.

Zelena ili penicilijska plijesan

Ovu bolest uzrokuju saprofitske gljivice iz roda Penicillium. Bolest se još naziva i plava plijesan. Napadaju i plodove jabuke i plodove kruške. Tipični znaci oboljenja su trulež plodova, koja obično zahvati cijeli plod za razliku od prije opisane bolesti. Na površini napadnutih plodova razvijaju se karakteristične pljesnive nakupine gljivice zeleno-plave boje, koje predstavljaju konidiofore s konidijama. Također je za ovu bolest svojstven neugodan miris, koji je inače karakterističan za sve Penicillium vrste. Zeleno-plava plijesan se obično javlja u kasnijim fazama skladištenja na zrelim plodovima.

Kod ove je bolesti značajno spomenuti mikotoksine koje mogu producirati spomenute gljivice iz roda Penicillium. Takvi mikotoksini, ako su prisutni u većim koncentracijama u plodovima, mogu izazvati bolesti i druge zdravstvene probleme ili mikotoksikoze. Mjere zaštite su kao i kod sive plijesni, a u svijetu se koriste i fungicidi na bazi tiabendazola, koji ima jaki antipenicilijski učinak. Međutim, u velikom broju zemalja i kod nas taj je fungicid zabranjen zbog velike opasnosti od rezidua.

Prethodni članakPoremećaji u ishrani vinove loze
Sljedeći članakPribor za pripravljanje rakija
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.