Bolesti smokve na plodovima
Siva plijesan ili trulež
Simptomi ove bolesti smokve javljaju se uglavnom na plodovima smokve u obliku truleži ili gnjiloće, ali ponekad i na izbojima u obliku sušenja izboja i lišća. Na plodu se najprije javljaju sivosmeđe pjege, koje se brzo šire i pokrivaju cijeli plod. Nakon toga bolest zahvaća i unutrašnji dio ploda, zbog čega on trune. Po plodovima se javi karakteristična prevlaka sivosmeđe boje od micelija gljive. Za sušnog razdoblja zaraženi plodovi ostaju na stablu do zime i predstavljaju izvor buduće zaraze. Bolest se najčešće javlja u vlažnim godinama. Obično je razvoj bolesti najbolje uočljiv za tehnološke zriobe plodova. Suzbija se raznim fungicidima-botriticidima iz više kemijskih skupina, na bazi djelatnih tvari, kao što su: vinklozolin, procimidon, iprodion, pirimetanil, fenheksamid, fludioksonil i dr.
Crna pjegavost
Ove bolesti smokve može uzrokovati više vrsta fitopatogenih gljiva iz roda Alternaria. Ipak, najčešći uzročnik je vrsta Alternarifici. Bolest se može javiti i na plodovima smokve i na izbojima. Simptomi bolesti se javljaju na površini zrelih plodova u zriobi, i to u obliku malih okruglih pjega tamnije boje. Gljive uzročnike ove bolesti često prenose kukci kao vektori. S ploda se zaraza širi na izboje, koji se poslije suše ili nekrotiziraju. Suzbija se najčešće fungicidima iz skupine botriticida, koji su spomenuti kod suzbijanja sive plijesni ili truleži plodova smokve.
Unutarnja trulež (fuzarioza)
Kako je uzročnik ove bolesti gljiva Fusarium moniliforme var. fici, bolest se zbog toga najčešće naziva fuzarioza plodova smokve. Zbog napada bolesti plodovi u unutrašnjosti poprimaju vodenastu strukturu, a na površini se javlja najprije bjelkasta a poslije crvenkasta prevlaka. U sušnim godinama plod se suši a u vlažnim trune. Smatra se da je najvažniji prenositelj ove bolesti smokvina osica Blastophaga grossorum, koja provodi oprašivanje ili tzv. kaprifikaciju smokava.
Bolesti smokve na lišću i drvenastim dijelovima
Virus mozaika
Virus mozaik smokve vrlo je rasprostranjena viroza smokava i kod nas i u svijetu. Znači, uzročnik ove bolesti je virus koji uglavnom napada lišće smokve. Na plodu se simptomi bolesti mogu primijetiti još dok su zeleni, ali to je vrlo rijetko. Simptomi na lišću vrlo se lako prepoznaju po žuto zelenim ili svijetlo žutim pjegama u obliku mozaika. Oboljeli listovi, uz promjenu boje, mogu se i deformirati. Vrlo čest prijenosnik ovog virusa je smokvina grinja (Eryophies ficus). Osim preko grinje, virus se širi i rezidbom, ali i cijepljenjem. Suzbija se posredno, tako da se suzbija smokvina grinja, nekim od akaricida.