U svjetskim razmjerima štete koje poljoprivrednoj proizvodnji unatoč poduzetim mjerama zaštite nanose neželjeni organizmi iznose 42% vrijednosti potencijalne proizvodnje. Procjenjuje se da bi bez mjera zaštite takvi gubici bili barem dvostruko veći.

S globalnim klimatskim promjenama procjenjuje se daljnji porast štetnosti nametnika. Stoga grubo uzevši, danas pola proizvodnje žanje i bere čovjek, a pola štetočinje.

Najugroženije biljne vrste

Smatra se da bi negativni utjecaj štetočinja na kvalitetu poljoprivrednih proizvoda povećao izračunate štete za 10 do 15%. Među najugroženijim biljnim vrstama u kojima zbrajamo najveće štete od nametnika u našoj su zemlji. Primjerice, krumpir, jabuka, vinova loza i kupusnjače. Najvažnije kategorije neželjenih organizama u poljoprivrednoj proizvodnji su uzročnici biljnih bolesti, štetni organizmi životinjskog podrijetla (kukci, grinje i drugo) i korovi. Premda u svijetu raste potrošnja bioloških pripravaka i aktivatora obrane biljaka, ipak su još kemijska sredstva za zaštitu bilja najvažnija mjera zaštite.

Kad treba primijeniti sredstva za suzbijanje?

Postavlja se pitanje kad treba primijeniti sredstva za suzbijanje uzročnika biljnih bolesti koje ne vidimo golim okom i ne možemo procijeniti njihovu populaciju. Za većinu biljnih vrsta je poznato u kojem su razvojnom stadiju osjetljive na moguće zaraze uzročnicima bolesti. Ponekad to razdoblje traje relativno kratko. Npr. breskve i nektarine su najosjetljivije na moguće zaraze uzročnikom kovrčavosti lišća  početkom vegetacije, kada se u cvjetnih pupova nazire crvenkasta boja latica. Odnosno kad se u sredini ljusaka lisnog pupa vidi zelenkasti vršak ne dulji od 3-4 mm. Ovo osjetljivo razdoblje u prosječnim godinama traje svega desetak dana!

Naprotiv, jabuke su na uzročnika krastavosti lišća i plodova osjetljive od otvaranja pupova pa sve do završetka berbe plodova. Ako znamo kad je pojedina biljna vrsta osjetljiva na određenu biljnu bolest, tad je u tom razdoblju potrebno pratiti vanjske uvjete povoljne za zarazu ili infekciju.

Iz prikazanog je vidljivo da se uz dovoljno vlage uzročnici nekih biljnih bolesti vrlo dobro razvijaju pri nižim temp. zraka, čak i na vrijednostima ispod 10 °C. Npr. plamenjača luka i salate (Peronospora destructor, Bremia lactucae). Dok neke bolesti zahtijevaju toplije meteorološke uvjete, npr. crna palež lišća mrkve (Alternaria solani) i plamenjača vinove loze (Plasmopara viticola). Primarni ili najvažniji ekološki čimbenik za moguću zarazu većine uzročnika biljnih bolesti predstavlja dovoljno dugotrajno zadržavanje vlage na osjetljivim domaćinima. Izuzetak su uzročnici pepelnica (Erysiphaceae)!

Prognoza pojave bolesti

Iz tih je razloga za prognozu moguće pojave biljnih bolesti u poljoprivrednim usjevima potrebno pomoću posebnih mjernih uređaja pratiti najvažnije meteorološke uvjete. Prvenstveno zadržavanje vlage i pripadajuće temperature u osjetljivom razvojnom stadiju pojedine uzgajane vrste. Također je potrebno redovito pregledavati zdravstveno stanje usjeva, pronaći prvu pojavu bolesti i procijeniti potencijal za njezino sekundarno širenje. Različite sezone nisu jednako (ne)povoljne za razvoj ekonomski vrlo štetnih bolesti biljaka. Potreba i broj usmjerenih zaštita biljaka od uzročnika bolesti mijenjaju se iz godine u godinu. Prvenstveno ovise o količini i rasporedu oborina, učestalosti i dugotrajnosti jutarnjih rosa i magle, te mogućem navodnjavanju usjeva “kišenjem”!

Prethodni članakHranidba kokoši i kakvoća jaja
Sljedeći članakNabujak od poriluka i šunke
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.