Općenito vrijedi pravilo da je značenje (i štete) od paleći ponika to veće, što su uvjeti klijanja i nicanja nepovoljniji. Uzročnici te pojave su različite gljivice koje se mogu nalaziti u nedovoljno steriliziranom supstratu (Pythium, Sclerotinia, Rhizoctonia, Fusarium, Verticillium i dr.), ili se prenose sjemenom (Alternaria, Phoma, Botrytis, Fusarium, Rhizoctonia i dr.). Premda se u temperaturnim zahtjevima neznatno razlikuju, nabrojenim je patogenim mikroorganizmima zajedničko da se najćešće pojavljuju u uvjetima previsoke zasićenosti supstrata vodom. Sklop biljaka ne smije biti pregust jer je relativna vlaga veća, što također izrazito pogoduje širenju bolesti. Imperativ uspješne proizvodnje rasada je korištenje steriliziranog supstrata i deklariranog sjemena!
Gljivični sindrom polijeganja rasada najćešće se pojavljuje u razvojnom stadiju kotiledona (tzv. “lažni” listovi), jer s razvojem prvog para pravih listova biljčice postaju znatno otpornije (kažemo da je to bolest “mladenačkog” stadija povrća i cvijeća). Tada u zoni korijenova vrata (to je ono mjesto gdje biljka izlazi iz zemlje) rasad postaje tanji, vodenasti i lomi se. Prijesadnice padaju, osobito ako ima dovoljno vode nastaju veće ili manje plješine ovalna oblika. U 24 – 36 sati može polegnuti sav rasad. Vrlo se često na poleglim biljkama nalazi nekoliko uzročnika bolesti, ali se pregledom ne mogu sigurno determinirati. To je moguće nakon inkubacije pomoću mikroskopa.
Njihova je identifikacija vrlo važna, jer uspjeh dezinfekcije nakon sjetve (tzv. djelomična ili parcijalna sterilizacija) prvenstveno ovisi o vrsti pripravka prilagođenog nametniku koji suzbijamo. Poželjno je preventivno zalijevanje rasada fungicidnom otopinom već prije pojave simptoma. Svakako se mora rasad tretirati čim se primijete prve polegnule biljčice.
Pri korištenju fungicida valja se pridržavati dopuštenja, ograničenja i mjera opreza navedenih u priloženim uputama. Neki od spomenutih fungicida imaju dopuštenje samo za parcijalnu sterilizaciju rasada. Ne smiju se koristiti za folijarnu zaštitu u vegetaciji povrća. Niti jedan pripravak ne suzbija sve gljivične organizme, pa se njihova primjena može kombinirati (miješati).