Danas je u svijetu opisano nekoliko tisuća biljaka koje rastu u slobodnoj prirodi, a na ovaj ili onaj način koriste se kao hrana. Za naše klimatske uvjete navodi se nekoliko stotina biljaka, od kojih kod nas raste oko stotinu. Većina tih biljaka raste izvan urbanih sredina u šumama, livadama, šumarcima, močvarnim staništima, zapuštenim površinama. Mnoge od njih uobičajeni su korovi u našim vrtovima ili njivama. Na manjim površinama kao što su vrtovi, korovi se uklanjaju plijevljenjem, dok se na većima koriste različita kemijska sredstva. I samoniklo bilje koje raste kao korov u ekološkom načinu povrćarske proizvodnje može također biti vrlo kvalitetna namirnica.
Bit ekološke proizvodnje je uzgoj različitih biljnih kultura bez bilo kakvih neprirodnih dodataka (mineralna gnojiva) ili uporabe kemijskih zaštitnih sredstava (herbicida ili insekticida). U ekološku proizvodnju ulaže se mnogo fizičkog rada. Od zaštitnih sredstava koriste se samo ona na bazi prirodnih, najčešće biljnih pripravaka. Tako proizvedeno povrće raste i uzgaja se u sličnim uvjetima kakvi su u slobodnoj prirodi, daleko od utjecaja ljudske djelatnosti. U uvjetima uzgoja bez uporabe herbicida, između kultiviranih povrćarskih kultura bujaju i razni korovi koji su na prvi pogled nekorisni. No za mnoge od njih je poznato da su vrlo ukusni i mogu koristiti kao raznovrsna hrana.
Dakle, ne bacajmo korovske biljke, posebice mlade proljetne, jer one mogu biti neuobičajno i zanimljivo povrće koje može upotpuniti gastronomsku ponudu.
U današnje vrijeme u modi je uporaba samoniklog bilja u prehrani, iako je to nekad bila hrana iz nužde. Prvi su to uočili turistički djelatnici, koji su u svoju gastronomsku ponudu uključili ekološki proizvedeno povrće i jeftino uzgojeno samoniklo jestivo bilje. Kod nas je taj pristup najizraženiji u Istri i nešto u Slavoniji. No postoji velik potencijal da se koristi i u drugim krajevima, posebice uz more.
Koje su najčešće korovske biljke vrtova i njiva koje možemo koristiti kao povrće, i kako ga pripremati: