Opća načela integrirane zaštite bilja u praksi se provode kroz primjenu standarda integrirane zaštite bilja, dobrih poljoprivrednih praksi te primjenom nadstandarda gdje je primjenjivo.

Pravilnik o integriranoj zaštiti bilja objavljen je u Narodnim novinama, br. 65/2025. Primjenjuje se počevši od 7. travnja 2025. godine.Predmetna načela integrirane zaštite bilja sadržana su u Prilogu I. Pravilnika, s time da prevencija i suzbijanje štetnih organizama iz Priloga I. točke 1. Pravilnika obuhvaćaju početne radnje poduzete na razini načina uzgoja bilja kako bi se smanjila jačina napada i učestalost pojave štetnih organizama, kao što su izbor položaja, tolerantne/otporne sorte, zdravog odnosno certificiranog sadnog materijala i sjemena, agrotehničkih mjera kao što su gnojidba, navodnjavanje, plodored i dr., i očuvanja prirodnih neprijatelja kao što su predatori i parazitoidi.

Način provedbe općih načela integrirane zaštite bilja

U uzgoju poljoprivrednih kultura mora se provoditi odgovarajući plodored, gdje je to primjenjivo, u skladu sa smjernicama za integriranu zaštitu bilja. Optimalan rast usjeva/nasada osigurava se uravnoteženom gnojidbom organskim i mineralnim gnojivima, u skladu s potrebama poljoprivredne kulture i tehnikom navodnjavanja, gdje je to primjenjivo. U poljoprivrednoj proizvodnji prednost se daje korištenju certificiranog sjemena ili sadnog materijala i tolerantnih sorti. Strojevi i oprema koji se koriste na poljoprivrednim površinama moraju se nakon uporabe očistiti radi sprječavanja širenja štetnih organizama. Za suzbijanje štetnih organizama na poljoprivrednim kulturama, prednost se daje sljedećim mjerama zaštite bilja, gdje je primjenjivo:

  • mehaničko ili fizikalno suzbijanje korova;
  • mehaničko uklanjanje napadnutih ili zaraženih biljaka, dijelova biljaka ili štetnih organizama;
  • uporaba sredstava za zaštitu bilja registriranih u Republici Hrvatskoj na osnovi mikroorganizama, biljnih ekstrakata, feromona, semiokemikalija i drugih aktivnih tvari prirodnog podrijetla te aktivnih tvari niskog rizika;
  • ispuštanje korisnih makroorganizama;
  • uporaba osnovnih tvari u skladu s Uredbom (EZ) br. 1107/2009 Europskog Parlamenta i Vijeća od 21. listopada 2009. o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu bilja i stavljanju izvan snage direktiva Vijeća 79/117/EEZ i 91/414/EEZ;
  • uporaba sredstava za zaštitu bilja registriranih u Republici Hrvatskoj na osnovi aktivnih tvari koje su dopuštene u ekološkoj proizvodnji.

Standardi u integriranoj zaštiti bilja

Primjena standarda u integriranoj zaštiti bilja obvezna je za sve proizvođače poljoprivrednih kultura ili proizvodnih sektora, s time da standardi u integriranoj zaštiti bilja pri uzgoju poljoprivrednih kultura obuhvaćaju preventivne mjere, redovito praćenje pojave štetnih i korisnih organizama, njihovu identifikaciju te uzimanje u obzir kritičnog broja pri odluci o tretiranju. Osim navedenih standarda, standardima u integriranoj zaštiti bilja smatraju se i mjere koje se odnose na uvjetovanost, odnosno standardi za dobre poljoprivredne i okolišne uvjete zemljišta (GAEC) i mjere koje su kao standardi navedene u smjernicama za integriranu zaštitu bilja za pojedinačne poljoprivredne kulture i proizvodne sektore.

Primjena nadstandarda u integriranoj zaštiti bilja dobrovoljna je za sve proizvođače poljoprivrednih kultura ili proizvodnih sektora. Mjere koje se smatraju nadstandardima u integriranoj zaštiti bilja navedene su u Prilogu II. Pravilnika, a detaljno su razrađene u smjernicama za integriranu zaštitu bilja, te se predmetne mjere redovito ažuriraju.

Smjernice za integriranu zaštitu bilja

Smjernice za integriranu zaštitu bilja mogu sadržavati:

  • popis najvažnijih štetnih organizama koji zahtijevaju redovite mjere zaštite za pojedinu poljoprivrednu kulturu ili proizvodni sektor
  • popis prirodnih neprijatelja
  • pragove odluke
  • popis preventivnih (neizravnih) i izravnih mjera zaštite razvrstanih po kategorijama te njihova ograničenja
  • plodored, ako je primjenjiv
  • obrazac samoprocjene
  • popis standarda u integriranoj zaštiti bilja i mogućih nadstandarda u integriranoj zaštiti bilja
  • osnovne zahtjeve dobre poljoprivredne prakse.

Vrste mjera u integriranoj zaštiti bilja

U integriranoj zaštiti bilja primjenjuju se biološke, biotehničke, fizikalne, mehaničke i kemijske mjere zaštite bilja te ostale agrotehničke mjere. Pri tome je uporaba kemijskih sredstava za zaštitu bilja ograničena na najnužniju mjeru potrebnu za održanje populacije štetnih organizama ispod razine praga odluke. Integrirana zaštita bilja daje prednost biološkim, biotehničkim, mehaničkim i fizikalnim mjerama izravne zaštite koje su ekološki povoljnije od kemijske zaštite. Preventivne (neizravne) mjere podrazumijevaju plodored, tolerantne sorte, sklop, ishranu bilja, obradu tla, navodnjavanje i ostale agrotehničke mjere. Njima se nastoji smanjiti rizik gubitaka kvalitete i kvantitete koje nanose štetni organizmi.

Opravdane mjere zaštite bilja podrazumijevaju upravljanje štetnim organizmima ispod praga ekonomske štetnosti. Pri tome se odluka o primjeni sredstava za zaštitu bilja donosi na osnovi dostupnih alata kao što su prognozni modeli, praćenje, znanstveno utvrđeni kritični brojevi i sustavi zaštite bilja. Izravne mjere zaštite provode se u slučaju kada preventivne neizravne mjere zaštite nisu dovoljno učinkovite u suzbijanju štetnih organizama, što ima za posljedicu značajne gospodarske gubitke. Sve mjere koje se provode razvrstane su po kategorijama u »zelene, žute i crvene« s obzirom na opasnost za zdravlje ljudi i okoliš.

U zelene mjere ubrajaju se one mjere koje smanjuju utjecaj štetnih organizama:
  • primjenom preventivnih (neizravnih) mjera zaštite
  • praćenjem štetnika i primjenom ekonomskih pragova štetnosti
  • primjenom bioloških, biotehničkih, mehaničkih i fizikalnih mjera izravne zaštite, tzv. nepesticidnih mjera zaštite kao što su biološko suzbijanje (predatori i parazitoidi), bio-pesticidi, SIT tehnika, metoda konfuzije, metoda privuci i ubij, mehaničko suzbijanje korova, zaštitne mreže, solarizacija tla
  • primjenom osnovnih tvari.
U žute mjere ubrajaju se one mjere koje su manje opasne za okoliš i zdravlje ljudi:
  • kemijske mjere zaštite s minimalnim negativnim utjecajem na korisne organizme i okoliš
  • primjena minimalnih odobrenih količina i broja tretiranja sredstava za zaštitu bilja tijekom vegetacijske sezone u optimalno vrijeme
  • antirezistentna strategija i provjera učinkovitosti korištene mjere zaštite bilja praćenjem štetnog organizma.
U crvene mjere zaštite ubraja se primjena sredstava za zaštitu bilja za koje je dokazano da djeluju negativno na prirodne neprijatelje, ali su odobrena za primjenu na određenoj poljoprivrednoj kulturi i primjenjuju se uz ograničenja.

Obveze profesionalnih korisnika

Profesionalni korisnik mora provoditi integriranu zaštitu bilja od štetnih organizama na svim uzgojnim površinama neovisno o vrsti proizvodnje sukladno ovom propisu, odnosno optimalnom kombinacijom preventivnih mjera, nekemijskih mjera zaštite bilja i sredstava za zaštitu bilja osigurava rast poljoprivrednih kultura i omogućava suzbijanje štetnih organizama. Profesionalni korisnik mora redovito pregledavati usjeve i nasade. Mora suzbijati pojavu štetnih organizama te prema vlastitoj prosudbi i iskustvu odabrati najprikladniji način zaštite bilja. Prije odluke o primjeni pesticida, mora razmotriti mogućnost primjene bioloških, fizikalnih, mehaničkih i drugih nekemijskih mjera te primjenu osnovnih tvari.

Pri odabiru pesticida, profesionalni korisnik daje prednost pesticidima niskog rizika, pesticidima čija je aktivna tvar prirodnog podrijetla, pesticidima koji sadrže aktivne tvari dopuštene u ekološkoj poljoprivredi, pesticidima s različitim mehanizmima djelovanja te pesticidima koji su specifični i učinkoviti sukladno namjeni pesticida te koji djeluju najmanje štetno na zdravlje ljudi, neciljane organizme i okoliš.

Vođenje evidencije o mjerama integrirane zaštite bilja

Vođenje evidencije o primijenjenim mjerama integrirane zaštite bilja je dobrovoljno, osim za primjenu pesticida u skladu s propisom o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu bilja i Zakonom o održivoj uporabi pesticida, s time da se navedeni podaci mogu voditi u papirnatom ili elektroničkom obliku.

Foto: Shutterstock

Ciljevi Programa provedbe i demonstracije integrirane zaštite bilja su dijeljenje iskustava u primjeni integrirane zaštite bilja u okruženju »poljoprivrednik za poljoprivrednika«, podržavanje prijenosa znanja između poljoprivrednika, usvajanje inovacija i povezivanje s javnošću s ciljem podizanja svijesti o integriranoj zaštiti bilja, suradnja s akademskom zajednicom, institutima i ustanovama koje se bave istraživanjima u integriranoj zaštiti bilja, demonstracija mogućnosti smanjenja potrebe korištenja pesticida uz istovremeno zadržavanje ekonomske isplativosti proizvodnje kroz demonstracije sustava uzgoja sa smanjenom primjenom pesticida i promjene u poljoprivrednoj praksi proizvođača.

Način prijave i trajanje Programa

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva objavljuje na svojim mrežnim stranicama Program i poziv na iskazivanje interesa za sudjelovanje poljoprivrednih proizvođača u Programu, s time da su korisnici poljoprivredni proizvođači u području ratarstva, voćarstva, vinogradarstva i povrćarstva. Program traje 5 godina, a poljoprivredni proizvođači imaju na raspolaganju stalnog savjetnika i kompenzaciju za mogući gubitak uroda. Smjernice za integriranu zaštitu bilja donijet će se u roku od 2 godine od stupanja na snagu ovoga Pravilnika. Tj. zaključno do 7. travnja 2027. godine.

Foto: Shutterstock

Prethodni članakIločki podrumi ulažu milijune u vinograde: Evo koja sorta dominira sadnjom!
Sljedeći članakDuhan se uzgaja na pjeskovitim i slabo plodnim tlima
Alan Vajda, mag. iur
Rođen je 1967. godine u Zagrebu, gdje je završio osnovnu i srednju školu, te Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Bio je i jest član raznih nacionalnih odbora, radnih skupina, s bogatim radnim iskustvom. Autor je nekoliko stručnih radova i članaka, te suradnik u Gospodarskom listu. Rođen je 7. travnja 1967. godine u Zagrebu gdje završava Ekonomski obrazovni centar "Boris Kidrič" (srednja stručna sprema - IV stupanj stručne spreme - ekonomist za računovodstveno - financijske poslove), te Pravni fakultet u zagrebu (visoka stručna sprema - VII stupanj stručne spreme - diplomirani pravnik). MEĐUNARODNO ISKUSTVO Član europske mreže za razmjenu podataka između institucija koje se bave stručnim usavršavanjem u pravosuđu pri Vijeću Europe tzv. Lisabonska mreža (2002. - 2003.) Član pregovaračkog tima Vlade Republike Hrvatske za pregovore s Europskom unijom o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (2001. - 2003.) Voditelj projekta Europske komisije pod nazivom Cards 2001, a koji je namijenjen centru za stručno usavršavanje sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika (2002. - 2003.) Voditelj projekta Europske komisije - sudstvo i pravo pod nazivom Obnova 1999. Voditelj projekta Europske komisije Potpora europske komisije sudstvu u području pružanja pravnih savjeta, sudskog sustava i postupanja s predmetima pod nazivom obnova 2000. (2001. - 2002.) Član odbora stručnjaka Vijeća Europe za suradnju na području informacijske tehnologije i prava (cj-it), strasbourg, republika francuska (2001. - 2002.). Član SECI radne skupine u sklopu pregovora o ugovoru o suradnji za sprječavanje i suzbijanje prekograničnog kriminala, Bukurešt, Rumunjska (1998. - 2000.) Član radne skupine u sklopu projekta pod nazivom BIZIMPACT , namijenjenog procjeni učinaka propisa od strane Hrvatske poslovne zajednice (2008. – 2009.) Trener za potrebe aktivnih mjera politike zapošljavanja za potrebe tržišta rada u sklopu IPA projekta Europske unije s ciljem stvaranja centra tržišta rada Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (2011. - 2012.) Zamjenik člana radne skupine u sklopu projekta pod nazivom BIZIMPACT II namijenjenog provedbi ekonomske procjene učinaka propisa i poboljšanju informiranosti hrvatske poslovne zajednice (2013.- ) Sudionik projekta Europske komisije o europskom socijalnom dijalogu (PEGASE), Brisel (2011. – 2012.) SUDJELOVANJE U RADU DRŽAVNIH INSTITUCIJA Član Nacionalnog odbora Vlade Republike Hrvatske za Međunarodno humanitarno pravo (2001. - 2002.). Član radne skupine pri Vladi Republike Hrvatske za rad na izradi pravne regulative vezane za područje elektronskih potpisa (2000. - 2002.). Zamjenik člana radne skupine za provedbu inicijative za suzbijanje organiziranog kriminala u sklopu pakta o stabilnosti (2001. - 2002.). Diplomatski tečaj pri Diplomatskoj akademiji Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske Organizator velikog broja seminara i radionica namijenjenih stručnom usavršavanju u pravosuđu (sudaca i državnih odvjetnika) u Hrvatskoj 2002. - 2003. Član radne skupine Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva radi donošenja odluke o godišnjoj kvoti radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u Hrvatskoj. Član Međunarodne trgovačke komore - komisije za trgovačko pravo i praksu pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (ICC Hrvatska). Predavač pravne grupe predmeta pri Pučkom otvorenom učilištu u zagrebu (2013. - ). OSTALE AKTIVNOSTI Glavni tajnik Europskog udruženja studenata prava, Zagreb, (European Law Students Association) 1988.-1992. Član uredništva časopisa Pravnik pri Pravnom fakultetu u Zagrebu 1990 -1991. Vanjski suradnik - urednik lista Informator za područje pravosuđa i Europske unije 2001. – 2003. AUTOR STRUČNIH RADOVA U NIŽE NAVEDENIM PUBLIKACIJAMA Informator, IUS info, Novi Informator, Hrvatska pravna revija, Odvjetnik, Carinski vjesnik, Pravo u gospodarstvu, Financije i porezi, Poslovni tjednik, Obrtničke novine, Radno pravo, Računovodstvo i porezi u praksi, Računovodstvo i financije, Pravo i porezi, Poslovni savjetnik, Privredni vjesnik, Sigurnost, Fircon Mostar, Nova zadruga, Revicon Sarajevo, Prizma Sarajevo, FEB Sarajevo, Pravni savjetnik Sarajevo, Gospodarski list Zagreb. OSTALE VJEŠTINE I SPOSOBNOSTI Položen Državni stručni ispit - Carinska uprava - središnji ured 1998. godine. Potvrda o korištenju IT programskih paketa - Algebra - Zagreb (MS Word, Excel, Powerpoint, Outlook). Potvrda o završenoj edukaciji Europske komisije o upravljanju projektnim ciklusom (PCM). Organizator seminara i radionica namijenjenih edukaciji pravosudnih dužnosnika 2002. - 2003. Autor stručnih radova i predavanja namijenjenih pravosuđu. Autor stručnih radova i predavanja namijenjenih malom i srednjem poduzetništvu. STRANI JEZICI Engleski jezik - aktivno poznavanje u govoru i pismu.