Sponzorirani prilog
Krumpir, s obzirom na način uzgoja, pripada okopavinskim kulturama sa širokim međurednim prostorom idealnim za razvoj korova, pa se u krumpirištima može pronaći različiti spektar korovne flore, od koštana, muharike, svračica, neizostavne ambrozije, štira, crne pomoćnice, europskog mračnjaka, do višegodišnjih korova kao što su pirika, divlji sirak, slak, osjak, štavelj i dr.
Korovi u krumpiru nanose štetu
Korovi u krumpiru oduzimaju vlagu, hranjiva, sunčevu svijetlost i prostor. Kako se razvijaju brže od kulturne biljke, vrlo brzo i agresivno oduzimaju biljkama sve elemente potrebne za rast i razvoj. Osim izravnog utjecaja na urod, korovi utječu na veličinu i kvalitetu gomolja, otežavaju mehanizirano vađenje. Višegodišnji korovi mogu i prorasti gomolje. Na tlima grudaste srukture međuredno mehaničko uništavanje korova može izazvati oštećenja na gomoljima. Kod guste zakorovljenosti, povećava se vlaga koja potencira pojavu nekih važnijih bolesti.
Korovi u krumpiru najveću štetu nanose upravo u ranim fazama razvoja njegovog razvoja. Zato jer se sva kvantitativna i kvalitativna svojstva kulturne biljke, zbog kojih se i proizvode, formiraju u fazi najvećeg prirasta. Odnosno kada su biljke mlade i u aktivnom porastu. Kompeticijski odnos između korova i krumpira rano u sezoni, značajno će se odraziti na prinos. Stoga za kvalitetan urod krumpir mora biti “čist” od korova u razdoblju 2. ili 3. tjedna nakon nicanja. Sve dok cima svojim habitusom ne “zatvori” redove. Korovi koji niknu nakon zatvaranja redova obično ne predstavljaju konkurenciju biljkama. No mogu smanjiti prinos. Zato jer ometaju vađenje gomolja i proizvode sjeme koje će štetiti narednoj kulturi u plodoredu.
Rana i dugotrajna kontrola korova
Obzirom da na tržištu postoji velik broj preparata koji se mogu koristiti protiv korova u krumpiru, ovdje ćemo istaknuti onaj koji smatramo najboljim – REACTOR 360 CS.
REACTOR 360 CS je zemljišni herbicidni pripravak s kontaktnim djelovanjem. On osigurava ranu i dugotrajnu kontrolu korova. Istovremeno je vrlo selektivan i ne umanjuje prinos krumpira. Aktivna tvar klomazon već je poznata hrvatskim proizvođačima po svojoj učinkovitosti na širok spektar travnih i širokolisnih korova. Možemo reći da suzbija sve značajne korove u krumpiru.
Klomazon ulazi u korovnu biljku preko tla i korijenovog sustava. Utječe na formiranje klorofila i ostalih pigmenata, te blokira proces fotosinteze. Nakon tretiranja, korovne biljke vrlo brzo reagiraju intenzivnim blijeđenjem uslijed blokiranja stvaranja kloroplasta neophodnog za normalan razvoj korova. S obzirom da je korovima onemogućeno skladištenje hrane i provedba potrebnih sinteza, biljno tkivo i korovna biljka u cijelosti postupno odumiru. Potpun učinak vidljiv je nakon 4-8 tjedana, ovisno o tipu tla i klimatskim uvjetima.