10.05.2022. u sklopu projekta „Školska banka sjemena za budućnost“, udruga Biovrt je zajedno s partnerskom školom na projektu – Osnovnom školom D. Vinka Žganca Vratišinec organizirala volontersku radnu akciju. Zajedno s školskim osobljem, učenicima i njihovim obiteljima uredili smo postojeći školski vrt i voćnjak te posadili živicu za korisne kukce i ptice.

U školski smo voćnjak posadili nove stupaste i patuljaste jabuke. Tako smo još više povećali raznolikost voća u našem školskom voćnjaku. U dijelu školskog dvorišta posadili smo mnoštvo različitog ukrasnog grmlja i tako kreirali živicu za korisne kukce i ptice.

Ova živica cvast će tijekom cijele sezone. Neko grmlje imat će i bobice, pa će tako osigurati hranu i pomoći u preživljavanju brojnim korisnim kukcima i pticama. Uz već postojeće sadržaje – školski vrt, hotel za korisne kukce i mali voćnjak, ova živica još je jedan edukativni element u školi koji će educirati učenike škole o očuvanju bioraznolikosti.

Naš je školski vrt bogatiji za nekoliko sorti povrća. Njih smo dobili od obitelji učenika na čuvanje u našem školskom vrtu. Sve to smo posadili u našem školskom vrtu.

Hvala svima na zajedničkom druženju i stvaranju u okolišu škole; školski vrt i ostali sadržaj u okolišu škole koji smo svi zajedno napravili stoje na ponos cijele lokalne zajednice. Edukativni sadržaji koje stvaramo u njima odgajati će o životu u skladu s prirodom i ove i buduće generacije škole.

Prethodni članakHrvatska je samodostatna u proizvodnji meda
Sljedeći članakOvčja vuna se može dobro iskoristiti!
Silvija Kolar-Fodor, univ. bac. oec.
Silvija Kolar–Fodor je autorica, biovrtlarka i aktivistica. Kao velika zaljubljenica u prirodu posvećena je edukaciji o životu u skladu s prirodom. Autorica je knjige „Vrtlarenje u skladu s prirodom« i edukativnog portala www.biovrt.com, a surađivala je kao kolumnistica s brojnim časopisima i portalima. Predsjednica je udruge "Biovrt – u skladu s prirodom” u sklopu koje diljem Republike Hrvatske provodi edukacije, osmišljava i vodi razne projekte kojima pokreće školske vrtove u Međimurju i uvodi edukacijske programe o biovrtlarenju, održivom razvoju i životu u skladu s prirodom u osnovne škole. Čuvarica je brojnih sorti starinskog sjemenja i čuva ih od izumiranja za buduće generacije. Na svom imanju stalno isprobava nove ideje i tehnike biološkog uzgoja te redovito piše i inspirira brojne pratitelje na društvenim mrežama. Dobitnica je prestižne nagrade Hrvatske utjecajne žene 2020. na području vodstva i inovacija, te nagrade Žuti okvir za održivi razvoj, znanost i obrazovanje za 2020. u kategoriji 2: Iskorjenjivanje gladi.