Novi Nacionalni program očuvanja izvornih i ugroženih pasmina domaćih životinja koji je Vlada RH donijela početkom ožujka ove godine ima za cilj očuvanje izvornih pasmina u dostatnom broju i uzgojnoj strukturi. Na navedeni način doprinosi očuvanju i održivom korištenju izvornih i ugroženih pasmina u poljoprivredi, proizvodnji hrane i razvoju ruralnog prostora. Kao jedna od najznačajnijih odrednica Programa je uspostava Banke gena domaćih životinja Republike Hrvatske.
Nakon e-savjetovanja Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 11. ožujka 2021. g. usvojila Nacionalni program očuvanja izvornih i ugroženih pasmina domaćih životinja za razdoblje 2021.- 2025. g.
2,5 milijuna kuna za izvorne pasmine
Za provedbu programa osigurana su sredstva iz Državnog proračuna u ukupnom iznosu od 2,5 milijuna kuna. S obzirom da su izvorne pasmine domaćih životinja naslijeđe Republike Hrvatske čija je vrijednost vidljiva na ekonomskoj, socijalnoj, prirodnoj i kulturološkoj razini, njihovi geni su evidentan potencijal za sigurnost proizvodnje hrane u budućim vremenima u kojima će važnost njihove otpornosti i prilagodljivosti doći do punog izražaja.
Dionici su sve institucije u Republici Hrvatskoj koje su na bilo koji način zainteresirane za očuvanje izvornih pasmina domaćih životinja. Naime, neke od njih izravno vode brigu o očuvanju izvornih pasmina domaćih životinja kao nositelji uzgojnih programa. Ostale pak sudjeluju u raznim drugim aktivnostima u očuvanju izvornih pasmina domaćih životinja. Ministarstvo poljoprivrede nositelj je i Nacionalnog programa i Banke gena domaćih životinja Republike Hrvatske. Kao takvo koordinator je provedbe svih aktivnosti definiranih u navedenom programu.
Ciljevi i svrha Nacionalnog programa
Nacionalni program doprinosi i očuvanju životinjskih genetskih izvora na globalnoj razini. Također, osigurava ispunjavanje obveza koje je Republika Hrvatska preuzela svojim članstvom u međunarodnim organizacijama.
Međutim, što se tiče svrhe programa ona obuhvaća unapređenje postojećih i osmišljavanje novih načina očuvanja izvornih pasmina kroz:
– razvoj sustava upravljanja izvornim pasminama,
– razvoj programa gospodarskog korištenja,
– uključivanje u programe gospodarenja zaštićenim područjima, te usmjeravanje znanstvenih i stručnih programa i istraživanja.
Prikaz organizacijske strukture provedbe Nacionalnog programa zaštite izvornih i ugroženih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj.
Pasmine su nastale odabirom životinja koje su prilagođene vanjskim čimbenicima kao što su klima, dostupnost stočne hrane, proizvodni sustavi i uzgojni ciljevi. Postupak priznavanja novih pasmina, odnosno stjecanje statusa izvornosti pasmine domaćih životinja propisani su Zakonom o uzgoju domaćih životinja.
Nacionalna mreža banke gena domaćih životinja
Očuvanje genske raznolikosti unutar i između vrsta u bankama gena (ex situ) je komplementarna strategija modelu očuvanja in situ. Njihov cilj je održavanje široke genske baze za budući uzgoj i istraživanje. Stoga se, očuvanje populacija izvornih pasmina domaćih životinja i genske varijabilnosti unutar njih, ostvaruje provedbom uzgojnih programa, gospodarskom uporabom, prikupljanjem i pohranom genetskog materijala u banke gena.
Nacionalnu mrežu banke gena domaćih životinja Republike Hrvatske (NmBAG) čine:
- “Banka gena domaćih životinja Republike Hrvatske” (BAG) kao nacionalna banka gena i ustrojbena sastavnica Ministarstva poljoprivrede koja predstavlja središnju točku nacionalne mreže banaka gena;
- “priznate banke gena” (pBAG);
- priznata uzgojna udruženja nositelji odobrenih uzgojnih programa i koja imaju odobrenu aktivnost priznate banke gena;
- priznata uzgojna udruženja nositelji odobrenih uzgojnih programa koja nemaju odobrenu aktivnost priznate banke gena i
- pravna osoba u svojstvu treće strane za provedbu specifičnih tehničkih aktivnosti u provedbi uzgojnih programa.
Sudionici provedbe očuvanja genskih resursa domaćih životinja
Od 1. siječnja 2019.g. Banka gena domaćih životinja Republike Hrvatske postala je dijelom Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske. Pri tome je ono postalo koordinacijski informacijski centar i nacionalna kontaktna točka. Očuvanje izvornih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj je kompleksno, budući da integrira interese uzgajivača i opći javni interes. U program očuvanja uključene nacionalne vladine institucije, uzgojna udruženja, znanstvene i stručne institucije, nevladine organizacije, uzgajivači i hobisti.
Informacije o izvornim pasminama domaćih životinja dostupne su putem slijedećeg linka na web stranici Banke gena domaćih životinja: http://bag.mps.hr/hrvatske-izvorne-i-zasticene-pasmine/.