Primjer spoja ekoloških i suvremenih tehnologija s navodnjavanjem poljoprivredne proizvodnje nalazi se kod Kneževih Vinograda gdje već nekoliko godina rade solarne crpne stanice (SCS) koje služe za navodnjavanje voćnjaka tvrtke Rabo. Projekt koji je izgradila tvrtka Solarni Projekti d.o.o. iz Osijeka najveći je solarni sustav za navodnjavanje u Europi.
Proizvedena električna energija koristi se za napajanje pumpi za navodnjavanje voćnjaka i na taj način je tehnologija navodnjavanja koja je bazirana na korištenju dizel goriva kojeg je na ovoj lokaciji godišnje trošeno oko 33 500 litara, zamijenjena s ekološki prihvatljivom tehnologijom. Postrojenje se sastoji od ukupno 363 fotonaponska modula raspoređenih na tri lokacije i koje pogoni ukupno 6 vodenih pumpi. Ukupna vršna snaga FN polja je 90,75 kWp. Moduli su postavljeni pod kutem od oko 30° u odnosu na razinu tla i ne reflektiraju sunčevu svjetlost u okoliš niti u jednom trenutku. Ugrađeni su polikristalni fotonaponski moduli proizvođača Solvis, tipa SV60-250. Nazivna snaga ugrađenog FN modula je 250 W sa stupnjem korisnog djelovanja od 15,27%.
Primarni cilj ovog projekta bio je zamjena primarnog energenta za navodnjavanje (dizel gorivo) s ekološki prihvatljivim energentom (Sunce), a u svrhu proizvodnje električne energije koja će koristi za pogon pumpi za navodnjavanje. U tu svrhu odrađena je zamjena vodenih pumpi sa efikasnijima i prilagođenima pogonu na sunčevu energije te ugradnja fotonaponskih modula koji napajaju vodene pumpe.
Proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora energije smanjuje se emisija CO2 na direktan i indirektan način, a ujedno se i promoviraju alternativni izvori energije. Do sadašnjim korištenjem, sustav navodnjavanja je proizvodio oko 64,18 tona CO2 godišnje. Nakon ugradnje sunčane elektrane, planirana ušteda CO2 iznosi 48,44 tona godišnje tako da se procjenjuje da će sustav u buduće emitirati oko 15,74 tone CO2 godišnje.