Hrvatski maslinari mogu početi slaviti uspjeh postignut na najvećem i najprestižnijem svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja NYIOOC 2022. World Olive Oil Competition u New Yorku.

Treći smo na svijetu. To je najveći uspjeh do sad, prokomentirao je Tomislav Duvnjak nedavno objavljene rezultate pristigle iz New Yorka. Duvnjak je, inače, voditelj Centra maslinovog ulja Sv. Ivan u Vodicama. On je i ove godine koordinirao slanje maslinovih ulja iz Dalmacije na natjecanje u New York. U konkurenciji 1.244 uzorka iz 28 zemalja iz cijelog svijeta, hrvatski maslinari, mahom iz Dalmacije i Istre, opet su briljirali i s 96 odličja (69 zlata i 27 srebra) na najvećem i najrespektabilnijem ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja osvojili 3. mjesto. Ili, kako bi rekli sportaši, brončanu medalju. Podsjetimo, lani su maslinari iz Hrvatske osvojili 4. mjesto. Odmah iza Italije, Španjolske i Grčke s ukupno 87 medalja (67 zlatnih i 20 srebrnih).

Ispred Hrvatske su samo Italija (158 medalja) i Španjolska (128); zemlje koje su ujedno i najveći proizvođači maslinovog ulja u Europskoj uniji, ali i u svijetu. Po kvaliteti maslinovog ulja iza Hrvatske su ostale Sjedinjene američke države (94 medalje), Grčka (79), Turska (65), Portugal (35).

Hrvatski maslinari iz godine u godinu bilježe rast. Od 2015. g. kad je bilo samo 9 prijava, Hrvatska je u međuvremenu postala jedna od najjačih po broju prijavljenih robnih marki i stopi uspješnosti. Lani sa 105 uzoraka u odnosu na godinu ranije bilježi povećanje od 75 posto jer su se istarskim maslinarima u većem broju nego inače pridružili i maslinari iz Dalmacije.

S ukupno prijavljenih 112 ulja i osvojenih 96 nagrada, Hrvatska ima najveći postotak uspješnosti (86 %) od svih zemalja koje sudjeluju na ovogodišnjem 2022 NYIOOC World Olive Oil Competition u New Yorku. Po uspješnosti i kvaliteti hrvatska maslinova ulja su najbolja na svijetu. Bolja i od dvije maslinarske velesile Italije i Španjolske. One su osvojile više medalja i temeljem toga zauzele prvo, odnosno drugo mjesto. Međutim, i s manjim postotkom uspješnosti u odnosu na broj poslanih uzoraka ulja na natjecanje u New York. Italija sa 221 uzorkom ostvarila je 71, a Španjolska sa 167 ulja 77 posto uspješnosti. Nagrade su priznanje za veliki trud i rad. Ali, neka budu i obveza da se nastavi još bolje. Jer, ipak je teško ostati na vrhu, mišljenje je Domagoja Živkovića, također jednog od nagrađenih hrvatskih maslinara na ovogodišnjem natjecanju.

Prethodni članakSunčana
Sljedeći članakOdržan Dan polja BC strnih žitarica u Rugvici
Nedjeljko Jusup
Nedjeljko Jusup, dugogodišnji je novinar i urednik. Rođen 7. siječnja 1951. godine u Zadru gdje je završio Gimnaziju pedagoškoga smjera "Juraj Baraković", a studij novinarstva na Fakultetu za sociologiju, političke znanosti i novinarstvo u Ljubljani. S pisanjem počinje još kao srednjoškolac u zadarskom Narodnom listu, tijekom studija u Ljubljani surađuje u Ljubljanskom dnevniku, Pavlihi i u splitskom tjedniku Nedjeljnoj Dalmaciji. Od 1980. do 1991. urednik je dopisništva u Radničkim novinama, tjedniku Saveza sindikata Hrvatske. Surađuje u Večernjem listu, Oku, Zapadu, Novom listu… U ratnim uvjetima 1994. godine, kao autor projekta i prvi glavni urednik s nekolicinom zadarskih kolega pokrenuo najprije tjednik Zadarski list koji je pod njegovim vodstvom nakon četiri godine prerastao u dnevni list. Izlazi stalno od 3. studenoga 1994. Jusup se bavi i publicistikom. Napisao više tekstova o razvitku medija u Zadru, uredio knjige i monografije "Politički obračuni", “Libar okorjelog agronoma” "Hrvatski misir", "Dragulji hrvatskog misira", "112. brigada: Od dragovoljačkih odreda do međunarodnog priznanja RH", Putopisne paralele: "Od Cerodola do Burgundije", “Stanislav Antić: Moje životno djelo”.. Dobitnik je više novinarskih nagrada i priznanja među kojima i godišnju nagradu Hrvatskog novinarskog društva - Zlatno pero 1991/1992 godine za svoje ratne reportaže s prve crte bojišnice. Nakon umirovljenja (2017.) nastavlja uređivati specijalizirani prilog Plodovi zemlje i mora kojega je, s ciljem povezivanja znanosti, struke i prakse u poljodjelstvu i ribarstvu, prije 20 godina pokrenuo u Zadarskom listu. Surađuje sa američkim portalom Olive Oil Times i Gospodarskim listom, objavljuje i u specijaliziranom časopisu Maslina u izdanju Slobodne Dalmacije, kao i portalu Agroklub koji ga je proglasio Autorom godine 2018. Nedjeljko Jusup je dugogodišnji član Hrvatskoga novinarskog društva i Društva agrarnih novinara Hrvatske od njegova osnivanja, aktivno sudjeluje na skupovima i seminarima, okruglim stolovima ili tribinama posvećenim aktualnim problemima novinara. Jedan je od organizatora Međunarodnog znanstvenog skupa "Kraljski Dalmatin – 200 godina zadarskog i hrvatskog novinarstva u europskom kontekstu". Inicirao je i sudjelovao u pokretanju brojnih poljoprivrednih manifestacija među kojima VINCRO u Polači, Vinin u Ninu. Ravnokotarska fišijada u Benkovcu… Jusupov novinarski i urednički moto je: Informativno, poučno i zanimljivo. Piši tako da riječima bude tijesno, a mislima široko.