Pravilnikom o provođenju javnog natječaja za prodaju poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 134/22). koji se primijenjuje od 24.studenog 2022. g. stavljen je van snage dosadašnji Pravilnik o provođenju javnog natječaja za prodaju poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske (NN 92/18.).
Na temelju članka 62. Zakona o poljoprivrednom zemljištu („Narodne novine“, broj 20/18, 115/18, 98/19 i 57/22) Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske donijelo je navedeni Pravilnik kojim se propisuje dokumentacija, rokovi i postupak za raspisivanje javnog natječaja za prodaju poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske.
Javni natječaj za prodaju poljoprivrednog zemljišta raspisuje se za poljoprivredno zemljište koje je obuhvaćeno Programom raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, s tim da je za raspisivanje javnog natječaja potrebno priložiti sljedeću dokumentaciju:
a) očitovanje jedinica lokalne samouprave o zonama sanitarne zaštite;
b) očitovanje Hrvatskih autocesta nalaze li se katastarske čestice na trasi buduće autoceste;
c) očitovanje Hrvatskih cesta nalaze li se katastarske čestice na trasi buduće ceste i
d) očitovanje Hrvatskih željeznica nalaze li se katastarske čestice na trasi buduće željeznice.
Prethodno navedena dokumentacija ne smije biti starija od dvanaest mjeseci. Odnosno, ako je dokumentacija koji su sudionici dužni priložiti za sudjelovanje na javnom natječaju starija od dvanaest mjeseci, jedinice lokalne samouprave odnosno Grad Zagreb moraju pribaviti novu dokumentaciju ili pribaviti očitovanje nadležnih institucija da nije bilo promjena u odnosu na već izdana očitovanja koja su starija od dvanaest mjeseci.
Tekst javnog natječaja za prodaju poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske objavljuje se na oglasnoj ploči i mrežnoj stranici jedinice lokalne samouprave u trajanju od 30 dana, odnosno informacija o natječajima objavljuje se u službenom glasilu jedinice lokalne samouprave na čijem se području zemljište nalazi.
U javnom natječaju za prodaju jedinica lokalne samouprave može odrediti jamčevinu koji su sudionici natječaja dužni platiti. Ona se može odrediti po katastarskoj čestici u iznosu od maksimalno 10 % visine početne cijene.
Potrebna dokumentacija za prijavu na javni natječaj
Sudionici javnog natječaja za prodaju poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske su dužni za sudjelovanje na javnom natječaju uz ponudu priložiti sljedeću dokumentaciju:
- potvrdu jedinice lokalne samouprave o podmirenju svih obveza s osnove korištenja poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države;
- potvrdu Porezne uprave o podmirenju svih obveza s osnove javnih davanja;
- izjavu da se protiv njih ne vodi postupak zbog predaje u posjed poljoprivrednog zemljišta;
- izjavu da nema duga s osnova korištenja poljoprivrednog zemljišta na području Republike Hrvatske;
- izjavu o površinama poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države koje je kupio po provedenim natječajima;
- izjavu da se osobni podaci iz ponude na javnom natječaju za prodaju koriste u daljnjem postupku sklapanja ugovora i vođenja registra evidencije ugovora i naplate po ugovoru;
- izjavu da održava poljoprivredno zemljište u svom vlasništvu pogodnim za poljoprivrednu proizvodnju.
Sudionici javnog natječaja za prodaju sukladno članku 64. stavak 1. točka a. Zakona o poljoprivrednom zemljištu („Narodne novine“, broj 20/18, 115/18, 98/19 i 57/22), dužni su za sudjelovanje na javnom natječaju uz ponudu, osim navedene dokumentacije, priložiti i izjavu pod punom materijalnom i kaznenom odgovornošću. U njoj navode da su ispunjavali gospodarski program iz ugovora temeljem kojeg ostvaruju status dosadašnjeg posjednika za vrijeme trajanja ugovora i nakon isteka ugovora do trenutka raspisivanja natječaja.
Nadalje, sudionici javnog natječaja za prodaju, sukladno članku 64. stavak 1. točka a) Zakona koji u ugovorima temeljem kojih ostvaruju status dosadašnjeg posjednika nemaju gospodarski program kao sastavni dio ugovora, dužni za sudjelovanje na javnom natječaju uz ponudu, osim navedene dokumentacije, priložiti i izjavu pod punom materijalnom i kaznenom odgovornošću. U noj navode da su koristili zemljište sukladno odredbama ugovora za vrijeme trajanja ugovora i nakon isteka ugovora do trenutka raspisivanja natječaja.
Nadalje, mirni posjed se priznaje ponuditelju kojemu je istekao ugovor, u posjedu je tog zemljišta, a koji je od isteka ugovora do raspisivanja javnog natječaja podmirio sve obveze s osnove korištenja tog poljoprivrednog zemljišta. Međutim, ako je jedan ponuditelj na javnom natječaju izabran na više proizvodno tehnoloških cjelina kao najpovoljniji ponuditelj pa ukupna površina prelazi maksimalnu površinu koju može kupiti, u odnosu na propisani maksimum, ponuditelj pisanom izjavom odlučuje od kojih površina preko maksimuma odustaje, a koje prihvaća.
Povjerenstvo za prodaju poljoprivrednog zemljišta
Povjerenstvo za prodaju poljoprivrednog zemljišta dužno je obaviti analizu ponuda dostavljenih na javnom natječaju za prodaju u roku do 60 dana od isteka roka za dostavu ponuda. Također, dužno je provesti javno otvaranje ponuda i sastaviti zapisnik. Međutim, ako javno otvaranje ponuda nije moguće provesti zbog više sile Povjerenstvo za prodaju može provesti javno otvaranje ponuda elektroničkim sredstvima komunikacije uz uvjet da se o tome prethodno obavijest objavi na mrežnoj stranici jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba u trajanju od 8 dana prije datuma javnog otvaranja ponuda.
Nakon uspostave informacijskog sustava za elektroničku provedbu javnog natječaja za prodaju ne provodi se javno otvaranje ponuda. Kad Ministarstvo poljoprivrede umjesto jedinica lokalne samouprave raspolaže poljoprivrednim zemljištem, tekst javnog natječaja za prodaju poljoprivrednog zemljišta objavljuje se na oglasnoj ploči i mrežnoj stranici jedinice lokalne samouprave na čijem se području zemljište nalazi i mrežnoj stranici Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske u trajanju od 30 dana.
Odluku o raspisivanju javnog natječaja za prodaju poljoprivrednog zemljišta i Odluku o izboru najpovoljnijeg ponuditelja donosi Ministarstvo poljoprivrede, na prijedlog Povjerenstva za prodaju, kojeg imenuje ministrica poljoprivrede Republike Hrvatske, s time da ministrica poljoprivrede i najpovoljniji ponuditelj sklapaju ugovor o prodaji poljoprivrednog zemljišta. Na osnovi sklopljenog ugovora o prodaji poljoprivrednog zemljišta kupca uvodi u posjed Povjerenstvo za uvođenje u posjed kojeg imenuje ministrica poljoprivrede Republike Hrvatske.