Činjenica je da se jaja pojedinih vrsta ptica jako razlikuju po veličini i sadržaju bjelanjka i žumanjka, a nije jednako niti vrijeme inkubacije. Tako se težina jaja kreće od minijaturnih kod kolibrija do ogromnih kod noja.
Inkubacija može trajati od 11 do 80 dana. Sadržaj žumanjka u jajetu može se kretati od 14 do 67 posto. Na koji način se postiže ta postojanost?
U ptičjem svijetu postoje jaja koja su slična po veličini i debljini ljuske, ali se trajanje inkubacije jako razlikuje. Moglo se pretpostaviti da je daleko veći gubitak vode iz jaja s dužim trajanjem inkubacije, ali nije tako. Regulira se to brojem pora u ljusci. Jaja kod ptica koja imaju dužu inkubaciju, imaju manji broj pora u ljusci i obratno. Ptice koje živi na većim visinama gdje su znatniji guci vode uslijed niskog atmosferskog tlaka nose jaja koja imaju manje pora od onih koje žive u razini mora. Regulacija gubitka vode u vrijeme inkubacije ovisi također i o vlažnosti gnijezda.
Pokusi su pokazali da je relativna vlažnost gnijezda uvijek veća od okoliša i da je prosječno jednaka u posve različitih vrsta ptica. To znači da ptice imaju svojevrsni higrometar (sprava za mjerenje vlažnosti zraka) i sposobne su ventilirati gnijezdo kako bi u njemu održavale potrebnu mikroklimu, bez obzira na vanjsku temperaturu i vlažnost.
Izvor: Gospodarski list