Sigurno ste se susreli s velikim problemom – napasnim puževima u svom vrtu. Svatko tko vrtlari zna koliko je truda i pripreme potrebno da nešto nikne u vrtu, a onda se pojave puževi koji vam unište sav trud. Donosimo nekoliko praktičnih rješenja kako suzbiti puževe u vrtu.
Najčešće štete u vrtu nastaju od puževa golaća, a osobito od crvenog puža golaća (Arion rufus). Njihova prisutnost uočava se po sluzavu srebrnasto sjajnom tragu na biljkama ili tlu. Vrlo su pokretljivi, a veličinom tijela mogu doseći i 10 cm. S obzirom da jedna jedinka može odložiti do 500 jaja, strah od njihove brojnosti je opravdan. Puževi se mogu suzbijati sakupljanjem, postavljanjem trapova, lovnih posuda, barijera i zatrovanih mamaca i dr. Puževi se hrane uglavnom noću, a poslije kiše kreću u pohod. Upravo tada ih je najlakše uočiti i ukloniti mehaničkim sakupljanjem.
Trapovi za puževe
Postavljanjem trapova suzbija se određen broj puževa, ali redovitim djelovanjem uspješno se reducira njihova brojnost. Kao trap može poslužiti vlažna jutana vreća (ili druga tkanina) koja se postavi na kompostište, a sutradan ujutro puževe treba sakupiti i uništiti. Učinkovita je i metoda postavljanja trapova od biljnih ostataka: listova salate, kore od grejpa, naranče ili limuna, jabuke i krumpira. Na trap će se također uhvatiti velik broj puževa koje sutradan treba sakupiti i uništiti.
Za zaštitu salate od puževa hobistima se preporuča upotreba PVC kragni. Kragna je dizajnirana tako da puž ne može prijeći oštru ivicu. Također, uvečer se može staviti daska ili kamenje ispod koje se puževi zavuku te ih se ujutro skupi i uništi. Sakupljene puževe moguće je i spaliti na vatri od čistog drva, a potom pepelom nasipati gredice. Gredice je moguće nasipati i s čistim drvenim pepelom. Miris pepela od puževa odbija druge primjerke iste vrste, a sam pepeo dehidrira i nagriza stopalo puža.
Lovne posude
Moguće je ukopati lovne posude (ili čaše od jogurta) tako da rub posude bude 1 cm iznad razine tla, a u posude treba uliti pivo. Miris piva privlači puževe koji se tijekom noći u potrazi za hranom utope u tim posudama. S vremena na vrijeme posude treba prazniti i dopunjavati pivom. Postoje različiti tipovi posuda, a najbolje su one s poklopcem.
Manje površine, poput kompostišta, mogu se omeđiti rasipanjem vapna u prahu ili pepela koji skidaju sluz i oduzimaju vlagu puževima. Prelazeći preko barijere puževi ugibaju čime se spriječava njihovo širenje na susjedne površine. Poslije svake kiše postupak treba ponoviti.
Isto se može postići i rasipanjem granula „Ferramol“-a (željezo (III) pirofosfat i željezo (III) fosfat). Primjena limacida najdjelotvorniji je način suzbijanja. Limacidi su zatrovani mamci koji se rasipavaju po tlu. Može se željena gredica okružiti i trakom mamaca, rasipavajućoi ih po kompostištu. Iako se često spominje korištenje soli kod suzbijanja puževa, takvo što se ne preporuča zbog zaslanjivanja tla.