Od ukupnog broja gospodarstva koje se bave nekim oblikom poljoprivredne proizvodnje u RH, procjenjujemo da samo 20-ak % nastupa na tržištu. Dok gotovo 80-ak % obavlja poljoprivrednu djelatnost za vlastite potrebe kućanstva.
Bez obzira na obujam i oblik biljne proizvodnje, još prije 20-ak godina se procijenilo da gotovo trećinu svake sezone uništavaju različite kategorije štetočinja (uzročnici bolesti, štetnici korovi).
(Ne)provođenje zaštite
Pritom je broj uzgajivača povrća veći nego bilo koje druge skupine poljoprivrednog bilja. No gubitci koje nanose štetni organizmi u toj grani biljne proizvodnje iznose gotovo 50% od ostvarivog priroda. Na pojavu i razvoj uzročnika bolesti povrća najviše utječu način uzgoja (u zaštićenim prostorima, na otvorenim polju ili vrtovima), zabilježeni vremenski uvjeti. Također mjere suzbijanja koje (ne)provode proizvođači.
Štete ponekad mogu biti apsolutne (100 %). Naročito u iznadprosječno vlažnim (kišnim) sezonama pri uzgoju na otvorenim gredicama u vrtovima za vlastite potrebe gospodarstva. Gdje se izravne mjere suzbijanja primjenom sredstva za zaštitu bilja najčešće ne provode.
Usvajanjem i postupnim uvođenjem odredbi Zakona o održivoj uporabi pesticida (NN 14/2014.) zastupnici i distributeri koji stavljaju na hrvatsko tržište sredstva za zaštitu bilja ista mogu registrirati za profesionalnu i amatersku namjenu. Što ranijim Zakonom o sredstvima za zaštitu bilja (NN 70/2005.) nije bilo moguće. Ali, nakon 26. 11. 2015. g. sredstva za zaštitu bilja registrirana u našoj zemlji za profesionalnu primjenu mogu se kupiti samo uz predočenje iskaznice o izobrazbi korisnika. Ministarstvo poljoprivrede je ovlastilo institucije za provedbu izobrazbe o sigurnom rukovanju i primjeni pesticida, te polaganje pismenog ispita. Nakon čega se stječe pravo na dobivanje iskaznice (potvrde). Iskaznicu (potvrdu) o položenom ispitu korisnici uvijek moraju nositi sa sobom kada kupuju ili primjenjuju pesticide registrirane za profesionalnu primjenu.
Sredstva za amatersku primjenu
Sredinom 8.mj. 2016.g., a prema podacima fitosanitarno-informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede samo je 13 pesticida bilo registrirano za amatersku namjenu (Tablica1.). Također se isti mogu kupovati za vlastite potrebe gospodarstva bez predočenja spomenute iskaznice (potvrde). Da bi pripravak dobio dozvolu za amatersku primjenu mora udovoljiti određene (eko)toksikološke zahtjeve. Mora biti u formulaciji najmanje opasnoj za korisnika, te u malom pakiranju prikladnom za vlastite potrebe kućanstva. Iz Tablice1. vidljivo je da korisnici bez iskaznice mogu kupiti za vlastite potrebe gospodarstva svega 4 fungicida,. Također 2 pripravka za suzbijanje puževa. 3 insekticida za folijarno tretiranje biljaka i jedan u klopki. Također jedno gotovo škropivo na osnovi totalnog herbicida. To je 2,64 % od ukupno dopuštenih pesticida za primjenu u našoj zemlji.
Procjenjuje se da biljnu proizvodnju u našoj zemlji ukupno napada nešto više od 1.000 vrsta različitih štetočinja. Uzročnika bolesti, kukaca i drugih životinja, te korova. Broj pripravaka naveden u Tablici 1. nije dovoljan za suzbijanje ekonomski najčešće raširenih štetnih organizama u biljnoj proizvodnji. Stoga korisnici sredstva za zaštitu bilja dopuštena amaterskoj namjeni ista mogu dopuniti pripravcima namijenjenim ekološkoj poljoprivrednoj proizvodnji (vidi Tablicu 2.).
Najviše su „pogođeni“ vinogradari hobisti
Najviše su ograničenjem kupovine pesticida dopuštenim za profesionalnu namjenu bez iskaznice o sigurnom rukovanju i njihovoj primjeni “pogođeni” vinogradari s uzgojem manjeg broja trsja osjetljivih sorata plemenite europske loze. One se jednako intenzivno kao u plantažnim nasadima mora zaštititi protiv bolesti, štetnika i grinja. Zadnjih se godina sve više koriste ekstrakti pojedinih biljaka sadržani u biljnim “ojačivačima” radi podizanja imuniteta biljaka! U tu namjenu se primjerice koriste: poljska preslica (protiv bolesti, kukaca i grinja), kopriva (protiv uši i grinja), vratić (protiv kukaca). Također gavez (protiv grinja, kukaca i bolesti), hren (protiv bolesti), rabarbara (protiv kukaca i bolesti).Nadalje kadulja (protiv kukaca) i crna bazga (protiv bolesti i kao repelent od voluharica).
Biljni pripravci se mogu pripremati vlastitim radom na gospodarstvu, sakupljanjem biljaka i izradom čaja, juhe, ekstrakta hladne vode i kaše. Mogu se kupovati na hrvatskom tržištu i kao gotovi biljni pripravci (vidi Tablicu 2.). Oni su potpuno neopasni za ljude, životinje i okoliš. Kupuju se također bez iskaznice ili potvrde o sigurnom rukovanju i primjeni pesticida. Ako se primjene na vrijeme (preventivno), u skladu s uputama imaju u “prosječnim” sezonama isti učinak kao kemijska sredstva za zaštitu bilja. Mikrobiološki pripravci (npr. Trichoderma spp., Cydia pomonella granulovirus i dr.) su posebno formulirani i selekcionirani živi organizmi kojima suzbijamo druge organizme. Npr. uzročnike biljnih bolesti, štetne kukce, grinje, korove i dr..
Ta sredstva djeluju samo na jednu vrstu ili manji broj štetnih organizama u poljoprivredi. Na njih se ne razvija rezistentnost (otpornost), a ne smetaju prirodnim neprijateljima. Učinkovitost im značajno ovisi o vanjskim čimbenicima (npr. temperatura), te daju manje dugotrajnu zaštitu u odnosu s kemijskim spojevima. Npr. mikrobiološki pripravci za folijarno tretiranje i zaštitu nadzemnih biljnih organa se u kritičnom razdoblju ponovno apliciraju svakih 7-8 dana.
Nekemijske preventivne mjere
Osim izravnih mjera suzbijanja štetnih organizama aplikacijom različitih pripravaka na manjim je gospodarstvima za vlastite potrebe kućanstva naročito važno provoditi nekemijske preventivne mjere. To su agrotehničke mjere (izbor prozračnih položaja za biljnu proizvodnju, pravilan plodored, uravnotežena gnojidba), odabir i uzgoj otpornijih biljaka, mehaničke mjere. Okopavanje, ručno sakupljanje štetnika, pokrivanje usjeva mrežama, postavljanjem lovnih posuda, redoviti pregledi i uklanjanje zaraženih biljaka, uništavanje biljnih ostataka nakon berbe ili žetve. Također fizikalne mjere – termička sterilizacija tla, vješanje raznobojnih ljepljivih ploča i biotehničke mjere (metoda zbunjivanja ili konfuzija).
Dakle, proizvođači hortikulturnog bilja (povrća, voća, grožđa) za vlastite potrebe gospodarstva, a koji nisu završili tečaj za sigurno rukovanje i primjenu pesticida, te položili pismeni ispit i ostvarili pravo na iskaznicu, mogu nadalje kupovati sredstva za zaštitu bilja koja su registrirana za amatersku primjenu. Ili započeti primjenom sredstva biljnog podrijetla, (mikro) bioloških pripravaka i ostalih tvari dopuštenih u ekološkoj poljoprivredi.