Skladištenje sireva mora biti u kontroliranim uvjetima jer se i prilikom skladištenja nastavljaju procesi zrenja. Stoga je potrebno vlažnost i temperaturu prostorije za skladištenje prilagoditi vrsti sira kako bi se spriječilo isušivanje i pojava nepoželjne plijesni. Upakirani sirevi drže se u uvjetima hladnjaka (4 – 8 °C) do otpreme iz objekta. Pritom su tvrdi i polutvrdi sirevi trajniji pa se mogu skladištiti i dulje vrijeme, ali kako se ne bi osušili, skladište se na maksimalno 10 °C i pri višoj relativnoj vlažnosti zraka.
Sirevi se mogu i zamrzavati, ali nakon odmrzavanja im je tekstura značajno lošija. Stoga se zamrzavanje preporučuje provesti kod upakiranih sireva što prije, pri nižim temperaturama (-15 do -40 °C) te odmrzavati postupno u hladnijim prostorijama.
Od ostalih uvriježenih načina čuvanja sira valja istaknuti dimljenje koje se primjenjuje za neke polutvrde i svježe sireve (npr. prgice i kuhani sir), te čuvanje u ulju koje je karakteristično za sireve tipa feta i neke vrlo tvrde sireve poput Paškog, koji se prethodno režu na kockice.
Sir se otprema u odgovarajućoj ambalaži (npr. sanducima, okvirima, drvenim, kartonskim ili plastičnim kutijama, bačvama (kacama i kačicama), hermetički zatvorenim limenim kanticama itd. Neki su sirevi vrlo osjetljivi na potresanje i gnječenje te se tome mora prilagoditi ambalaža u kojoj se prevoze. U suprotnom, zbog vanjskih i unutarnjih deformacija i oštećenja, kvaliteta sira bila bi umanjena.
Izvor slike: www.seattletimes.com
Pišu: izv. prof. dr. sc. Katarina Lisak Jakopović,
izv. prof. dr. sc. Irena Barukčić Jurina,
prof. dr. sc. Rajka Božanić
Iz knjige “Od mlijeka do sira”, biblioteka Obitelj i gospodarstvo 47, Gospodarski list
Pročitajte još:
Neki tradicionalni sirevi iz Hrvatske
Proizvodnja drugih poznatih sireva