Uz natjecateljski, Dani masline imaju edukativni i humanitarni karakter. Na ocjenjivanje pristiglo 127 uzoraka ulja iz Hrvatske i susjednih zemalja Slovenije, BiH i Crne Gore. Jedno ulje stiglo je i iz Španjolske, otkriva predsjednik organizacijskog odbora Benito Pucar.

Udruga prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista Zadarske županije poziva maslinare na 26. po redu Međunarodnu manifesticiju Dani masline koja će se održati 26. i 27 travnja 2024. godine u Zadru i na otoku Ugljanu. Posebnost Dana masline je što se cijeli dvodnevni program odvija na otvorenom u prirodnom okruženju

Svečano i radno na Vitrenjaku

Prvog dana na popularnom Vitrenjaku na terasi ispred Jedriličarskog kluba Uskok s početkom u 11 sati bit će upriličeno svečano otvaranje i u sklopu njega dodjela godišnjih nagrada zaslužnim pojedincima i institucijama. Potom je na rasporedu okrugli stol na temu: Kako umanjiti stres kod maslina izazvan klimatskim promjenama? Voditelj je poznati agronom Marijan Tomac, a o temi će govoriti i na pitanja zainteresiranih maslinara odgovarati znanstvenici doc dr. sc. Slavko Perica, dr. sc. Andrija Finka i dr. sc. Tomislav Kos. Nakon teoretskog slijedi i praktični dio edukativnog programa. U masliniku uz rub Vitrenjaka odvijat će se pokazne rezidbe i nacijepljivanja maslina. Uz Tomca sudjeluje i dr. sc. Šime Marcelić kojega smatraju najboljim praktičarem među znanstvenicima.

Proglašenje šampiona i dodjela priznanja maslinarima u kategorijama otvorenih ulja i pakovina započet će u 15 sati, a nakon toga slijedi domjenak, uz klapsku pjesmu i domaće delicije.

Žgvacet i sajam u Poljani

Drugog dana manifestacije praktični dio nastave odvijat će se u maslinicima Poljane na otoku Ugljanu. Sudionici će imati prigodu pratiti i međunarodno gastro natjecanje Žgvacet 2024, te uživati u najboljim jelima od mlade janjetine s bižima uz sve bolja vina iz Ravnih kotara. Istodobno, u Poljani se održava i Sajam otočnih proizvoda.

U Zadru i na Ugljanu, ističu organizatori, u planu su i vođene degustacije maslinovih ulja s ciljem da potrošači nauče razlikovati dobro od lošeg ulja.

Kao i dosadašnjih godina, manifestacija ima humanitarni karakter i ulje preostalo nakon ocjenjivanja i vođenih degustacija donirat će se Centru za pružanje usluga u zajednici Mocire. To je ustanova socijalne skrbi čiji je osnivač Republika Hrvatska a djelatnost Centra je pružanje socijalnih usluga djeci s odstupanjima u razvoju i teškoćama u razvoju, djeci s intelektualnim i pridruženim teškoćama i djeci s poremećajima iz autističnog spektra te odraslim osobama s intelektualnim teškoćama i odraslim osobama s intelektualnim teškoćama uz pridružene teškoće. Organizatori iz Udruge prehrambenih tehnologa i nutricionista Zadarske županije najavljuju još i iznenađenja koja će posjetitelji saznati na samoj manifestaciji 26. i 27. travnja u Zadru i u Poljani na otoku Ugljanu.

Prethodni članakObjavljen Natječaj za provedbu intervencije 77.03. Potpora za EIP operativne skupine
Sljedeći članakVrijeme sjetve krmnih kultura (2)
Nedjeljko Jusup
Nedjeljko Jusup, dugogodišnji je novinar i urednik. Rođen 7. siječnja 1951. godine u Zadru gdje je završio Gimnaziju pedagoškoga smjera "Juraj Baraković", a studij novinarstva na Fakultetu za sociologiju, političke znanosti i novinarstvo u Ljubljani. S pisanjem počinje još kao srednjoškolac u zadarskom Narodnom listu, tijekom studija u Ljubljani surađuje u Ljubljanskom dnevniku, Pavlihi i u splitskom tjedniku Nedjeljnoj Dalmaciji. Od 1980. do 1991. urednik je dopisništva u Radničkim novinama, tjedniku Saveza sindikata Hrvatske. Surađuje u Večernjem listu, Oku, Zapadu, Novom listu… U ratnim uvjetima 1994. godine, kao autor projekta i prvi glavni urednik s nekolicinom zadarskih kolega pokrenuo najprije tjednik Zadarski list koji je pod njegovim vodstvom nakon četiri godine prerastao u dnevni list. Izlazi stalno od 3. studenoga 1994. Jusup se bavi i publicistikom. Napisao više tekstova o razvitku medija u Zadru, uredio knjige i monografije "Politički obračuni", “Libar okorjelog agronoma” "Hrvatski misir", "Dragulji hrvatskog misira", "112. brigada: Od dragovoljačkih odreda do međunarodnog priznanja RH", Putopisne paralele: "Od Cerodola do Burgundije", “Stanislav Antić: Moje životno djelo”.. Dobitnik je više novinarskih nagrada i priznanja među kojima i godišnju nagradu Hrvatskog novinarskog društva - Zlatno pero 1991/1992 godine za svoje ratne reportaže s prve crte bojišnice. Nakon umirovljenja (2017.) nastavlja uređivati specijalizirani prilog Plodovi zemlje i mora kojega je, s ciljem povezivanja znanosti, struke i prakse u poljodjelstvu i ribarstvu, prije 20 godina pokrenuo u Zadarskom listu. Surađuje sa američkim portalom Olive Oil Times i Gospodarskim listom, objavljuje i u specijaliziranom časopisu Maslina u izdanju Slobodne Dalmacije, kao i portalu Agroklub koji ga je proglasio Autorom godine 2018. Nedjeljko Jusup je dugogodišnji član Hrvatskoga novinarskog društva i Društva agrarnih novinara Hrvatske od njegova osnivanja, aktivno sudjeluje na skupovima i seminarima, okruglim stolovima ili tribinama posvećenim aktualnim problemima novinara. Jedan je od organizatora Međunarodnog znanstvenog skupa "Kraljski Dalmatin – 200 godina zadarskog i hrvatskog novinarstva u europskom kontekstu". Inicirao je i sudjelovao u pokretanju brojnih poljoprivrednih manifestacija među kojima VINCRO u Polači, Vinin u Ninu. Ravnokotarska fišijada u Benkovcu… Jusupov novinarski i urednički moto je: Informativno, poučno i zanimljivo. Piši tako da riječima bude tijesno, a mislima široko.