Ovce je potrebno šišati svake godine za njihovu dobrobit, ali vuna ovaca koje se uzgajaju radi mlijeka i mesa nema plasman na hrvatskom tržištu, pa najčešće završi odbačena u okoliš. Upraviteljica PZ Otok Krk, Karla Škorjanc za Gospodarski list objasnila je kako su od ekološkog problema zbrinjavanja vune postigli korist za poljoprivredu.
Poljoprivredna zadruga Otok Krk osnovana je 2006. godine s ciljem okupljanja poljoprivrednika otoka Krka u zajedničkim aktivnostima prerade te zajedničkom nastupu na tržištu. Zadruga danas pomaže svojim članovima u unaprjeđivanju i povećanju njihove proizvodnje, brendiranju i plasmanu proizvoda, te zagovaranju kvalitetnije javne politike usmjerene na otočnu poljoprivredu. Trenutno okuplja četrnaest članova, a glavne djelatnosti zadrugara obuhvaćaju ovčarstvo, govedarstvo, vinarstvo i maslinarstvo.
Vrijednost vune kao materijala
Upraviteljica zadruge, Karla Škorjanc, ispričala nam je kako je krenulo zbrinjanje vune na Krku.
–Započeli smo s prikupom vune na otoku Krku 2020. godine, prvo u suradnji s Gradom Krkom, a kasnije su se priključile i općine Malinska-Dubašnica, Vrbnik, Punat i Baška. Jedinice lokalne samouprave svim uzgajivačima ovaca koji su registrirani na njihovom području sufinanciraju otkup vune, a kroz cijelo razdoblje imamo i suradnju s otočkom komunalnom tvrtkom Ponikve eko otok Krk d.o.o., koja nam je osigurala prostor za skladištenje prikupljene vune, istaknula je upraviteljica zadruge.
S obzirom da u Hrvatskoj nije postojao niti jedan pogon za preradu vune, 2020. su započeli istraživati što bi mogli napraviti s vunom na licu mjesta, ali i koja poduzeća koja se bave pranjem i/ili preradom vune postoje u susjednim državama. Proučavanjem znanstvenih istraživanja saznali su kolika je vrijednost vune kao materijala za korištenje u poljoprivredi (gnojivo, malč, izolacija za košnice…), o čemu građani u Hrvatskoj vrlo malo znaju. Tako su započeli i s edukacijama za građane na ovu temu, koje i dalje provode na poziv JLS-ova i udruga, a od vune su napravili i razne proizvode.
–U zadnjih 3 godine vuna koja smo prikupili bila je prerađena u Sloveniji te smo napravili i svoju liniju pređe od krčke ovce, s obzirom da smo primijetili da se na tržištu uopće nije moglo pronaći vunenu pređu od vune domaćih pasmina.
Gnojivo od vune
–U suradnji s Centrom za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije početkom prošle godine poslali smo 40ak kg krčke vune na probno peletiranje u Austriju, nakon čega smo dobivene pelete poslali na analizu na Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Dobiveni rezultati pokazali su odlične vrijednosti peletirane krčke vune kao ekološko gnojivo, u što smo se kasnije i osobno uvjerili korištenjem peleta u našim vrtovima.
Kako trenutno nemaju financijskih mogućnosti uložiti u vlastitu proizvodnju peleta, počeli su suradnju s brendom WOONA, koji vode sestre Tatjana Filipi i Tamara Pecoja.
–Osim što smo započeli prodavati njihove pelete na našem webshopu, kao proizvod u koji vjerujemo i želimo podržati; također smo kroz cijelu prošlu godinu bili u stalnom kontaktu s WOONA-om kako bi vidjeli kako ostvariti da se u Hrvatskoj ponovno pokrene i pranje te prerade vune. Koliko god je fantastično da se prljava vuna pretvori u gnojivo, u RH ipak ima znatne količine vune koja se može iskoristiti i na druge načine, a ima svojstva bolja od bilo kojeg umjetnog materijala što se tiče prozračnosti, upijanja vlage, termičkog kapaciteta za izolaciju, akustične izolacije, itd. naglasila je Karla.
Regulative koje uređuju prikupljanje i transport ovčje vune postavljene su na razini Europske unije, vunu tretiraju kao životinjski nusproizvod 3. kategorije (dakle niti otpad niti poljoprivredni resurs) te poprilično otežavaju cijeli proces; zbog čega je i na razini EU-a preostalo tek nekoliko velikih industrijskih pogona za pranje vune.
–Smatramo da ćemo uz lokalnu proizvodnju uspjeti imati financijski i ekološki održivu preradu vune, pa dalje nastavljamo učiti, umrežavati se i pisati projekte kako bi uspjeli nešto napraviti po ovom pitanju, zaključuje Karla Škorjanc.
Animirani edukativni film o korištenju vune u poljoprivredi i vrtlarstvu
Webinar korištenje vune u poljoprivredi i gospodarstvu