Početkom svibnja u Mičetincu, okolica Đurđevca, na oranicama OPG-a Ferenčak, održana je prva demonstracijska aktivnost iz projekta Climate Farm Demo, skrać. CFD u Republici Hrvatskoj. Osnovni cilj ovog projekta je ubrzati usvajanje praksi i rješenja klimatski pametne poljoprivrede od strane poljoprivrednika i svih dionika sustava znanja i inovacija klimatski pametne poljoprivrede.
Kako poljoprivrednu proizvodnju prilagoditi klimatskim promjenama nije nimalo jednostavan zadatak. Tijekom trajanja projekta žele se pronaći odgovori na koji način poljoprivrednik može na svom gospodarstvu primijeniti „klimatski pametne prakse“. Stoga je na razini Europe u CFD projekt uključeno 28 država. Uključeni su poljoprivredni proizvođači čija se poljoprivredna proizvodnja odvija u različitim agrookolišnim uvjetima.
U projektu sudjeluje Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede čiji su službenici s čitavog područja Republike Hrvatske uključili ukupno 25 zainteresiranih poljoprivrednih gospodarstva – demonstracijskih farmi (Pilot Demo Farme (PDF)): 14 poljoprivrednih gospodarstva koja se bave stočarstvom, odnosno mješovitom proizvodnjom, 4 gospodarstva koja se bave ratarskom proizvodnjom, 4 gospodarstva s proizvodnjom iz područja hortikulture te 3 gospodarstva koja proizvode po principima ekološke poljoprivredne proizvodnje. Tijekom trajanja projekta (od prosinca 2022. do rujna 2029.) na svakom pilot demo gospodarstvu organizirat će se najmanje tri demonstracije aktivnosti.
Osnovne projektne aktivnosti odnose se na:
- odabir i umrežavanje pilot demo farmi (PDF)/pokusnih farmi na regionalnoj, nacionalnoj i EU razini;
- aktivnosti razmjene znanja između projektnih partnera;
- aktivnosti u svezi motrenja i evaluacije emisije stakleničkih plinova na razini farme; izradu Plana prilagodbe i ublažavanja na klimatske promjene te primjenu istog na PDF;
- provedba demonstracijskih aktivnosti;
- povezivanje i koordinacija s drugim projektima, inicijativama i kreatorima politika i
- izradu diseminacijskog plana komunikacije i promotivnih materijala.
Utjecaj klimatskih promjena na poljoprivredu je ogroman
Svjedoci smo klimatskih promjena, a utjecaj klime na poljoprivredu je ogroman. Poljoprivreda je jedan od najranjivijih sektora na koje utječu klimatske promjene. Stoga su se poljoprivredni proizvođači koji su svjesni utjecaja klimatskih promjena na poljoprivrednu proizvodnju, ali i potrebe da svoju poljoprivrednu proizvodnju prilagode te implementiraju klimatski pametne prakse na svom gospodarstvu, uključili u ovaj projekt. Tijekom trajaja projekta pružit će im se mogućnost razmjene iskustava i učenja od drugih poljoprivrednika. Također i korištenje znanja o inovacijama i iskustava iz znanosti i prakse iz cijele Europe. Više informacija o ovom projektu može se pronaći na mrežnoj stranici projekta: https://climatefarmdemo.eu/
Temperatura zraka viša od prosječne
Prošla zima jedna je od najtoplijih zima u Republici Hrvatskoj. DHMZ je objavio podatak da se odstupanja srednje temperature zraka za zimu 2024. u odnosu na normalu 1991.–2020. nalaze u rasponu od 2,2 °C do 4,4 °C. Na svim postajama je temperatura zraka bila viša od prosječne. Od početka mjerenja zima 2024. je bila prva ili druga najtoplija. Zima 2024. je bila ekstremno topla na skoro čitavom području Republike Hrvatske. Samo je na području Varaždina bilo vrlo toplo. Nije samo porast temperature (zatopljenje) pokazatelj klimatskih promjena.
Klimatske promjene utječu na učestalost i intenzitet ekstremnih vremenskih nepogoda (ekstremne padaline, poplave i bujice, erozije, oluje, suša, toplinski valovi, požari) i na postepene klimatske promjene (porast temperature zraka, tla i vodenih površina, podizanje razine mora, zakiseljavanje mora, širenje sušnih područja).
Što je prikazano na demonstracijskoj aktivnosti?
Stručnjaci iz agropedološkog laboratorija prikazali su rezulate provedenih analiza tla s područja Koprivničko-križevačke županije, zatim su poljoprivrednici prisutni na ovoj edukaciji predstavili strukturu sjetve na svojim gospodarstvima, način obrade tla te siju li pokrovne usjeve i koje (ozime ili jare). Proizvođači i distibuteri sjemena predstavili su ponudu sjemena mahunarki, ali i smjesa sjemena različitih botaničkih vrsta za različite namjene. Nakon toga je tijekom obilaska parcela poljoprivrednog gospodarstva Ferenčak Mladena prikazan ozimi pokrovni usjev (smjesa ozime grahorice, ozimog boba i inkarnatke) i usjev boba namijenjenog preradi. Prikazane su nodule na korijenu mahunarki i istaknut je pozitivan učinak uvođenja mahunarki u plodored.
Pojašnjeno je da sjetva pokrovnih usjeva podrazumijeva više različitih mjera održavanja tla uz prisutnost vegetacije na zemljištu, a s namjerom održanja ili povećanja sadržaja organske tvari tla, poboljšanja fizikalnih svojstava tla (struktura tla, vodozračni odnosi u tlu), akumulacije dušika u tlu uzgojem mahunarki (leguminoza), poboljšanja mikrobiološke aktivnosti tla, suzbijanja korova biološkim mjerama, odnosno, općenito – podizanja plodnosti tla.
Pokrovni usjevi imaju dodatnu funkciju ,,pokrivača tlaʺ s namjerom sprječavanja erozije i ispiranja hraniva, prije svega nitrata, a time i sprječavanja onečišćenja podzemnih voda. Nadamo se da će se dio odgovora o mogućim načinima prilagodbe poljoprivrede klimatkim promjenama i kao i učinak ovakvih „klimatski pametnih praksi“ na ovom gospodarstvu dobiti tijekom povedbe Climate Farm Demo projekta.