Bez obzira na godišnje doba, čaj je uvijek pravi izbor za uživanje i opuštanje, bilo da tražite osvježenje ljeti, toplinu zimi, detoksikaciju u proljeće ili jačanje imuniteta u jesen.
Ljetne temperature često nas potiču na potragu za osvježenjem, a biljni lagani čajevi mogu biti savršen način za gašenje žeđi i reguliranje tjelesne temperature.
Čaj treba piti polako
U dijelovima svijeta s visokim temperaturama, poput pustinja i tropskih regija, često se konzumiraju vrući čajevi. Ova praksa nije samo kulturno utemeljena već ima i praktične zdravstvene razloge. Kada se popije topli napitak, mozak dobiva signal da je tijelo zagrijano i pokreće proces znojenja. Isparavanje znoja na koži jedan je od najučinkovitijih načina da se tijelo prirodnim putem rashladi.
Za razliku od tople vode, topli čajevi mogu biti mnogo ugodniji za konzumaciju zbog širokih paleta okusa. Osim što pomažu u hlađenju, imaju brojne zdravstvene koristi, ovisno o vrsti čaja koja se pije. Čaj je potrebno piti polako kako bi se tijelu omogućilo da pokrene proces znojenja te ga piti u prostoru gdje nije previše vruće, kako bi se maksimalno iskoristio učinak hlađenja. Osim toplih napitaka, potrebno je piti dovoljno vode i drugih hidratizirajućih tekućina tijekom dana.
Čaj od mente
Najpoznatiji čaj koji i vruć hladi je svakako čaj od paprene metvice ili poznatije mente (Mentha piperita L.). Popularna je biljka diljem svijeta koja se može koristiti kao eterično ulje, ekstrakt lista i kao čaj, a ima antioksidativno, protuupalno, antivirusno, antialergijsko i druga djelovanja.
Eterično ulje mente ima niz terapeutskih svojstava te se koristi u aromaterapiji, pripremama za kupku, tekućinama za ispiranje usta, pastama za zube, u kozmetičkim pripravcima koji se koriste nakon sunčanja i dr. Pripremljena kao čaj, menta ublažava mučninu, bolove u želucu i umiruje probavni sustav.
Osvježavajući čaj od mente jednostavan je za pripremu: 1 žličicu suhih listova mente preliti s 250 ml kipuće vode i procijediti nakon 5 min te zasladiti po želji. Čaj od mente se može ohladiti prije konzumacije, ali čak i vruć pruža osjećaj hlađenja te osvježava.
Čaj od vriska
S obzirom na njegova ljekovita svojstva, planinski vrisak (Satureja montana L.) se koristi u narodnoj medicini od antičkih vremena, a koristi se i kao aromatična biljka u prerađivačkoj industriji te za konzerviranje mesnih prerađevina. Pomaže u ublažavanju simptoma prehlade, probavnih problema i stresa, zatim kod bolesti jetre i žuči, menstrualnih tegoba i dr. Sadrži eterična ulja, flavonoide, steroide, tanine, fenole. Ima antibakterijsko, antivirusno, stimulativno, antidiuretsko, umirujuće i karminativno (protiv nadimanja i vjetrova) djelovanje. Eterično ulje vriska, kao ni čaj, ne preporučuje se trudnicama, dojiljama i maloj djeci.
Priprema čaja od planinskog vriska jednostavan je način da se iskoriste njegova umirujuća svojstva i uživa u blagodatima koje nudi. Priprema čaja: 1 žličicu suhih listova vriska preliti s 250 ml kipuće vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 10 min, procijediti te piti gutljaj po gutljaj.
Čaj od šipka
Poznat i kao čaj od plodova divlje ruže (Rosa canina L.), vrlo je popularan zbog svog osvježavajućeg okusa i brojnih zdravstvenih benefita. Bogat je vitaminom C i antioksidansima te je izvrstan za jačanje imuniteta u svim sezonama, a njegov voćni okus odgovara svakom godišnjem dobu. Ima protuupalno djelovanje i pomaže u regulaciji probavnog sustava.
Priprema se na način da se 2-3 žlice suhih samljevenih plodova šipka stavi kuhati u 500 ml vode, sve ostavi da krčka 10-15 min. Nakon toga se procijedi, a čaj se može konzumirati topao ili ohlađen.