Tijekom zime, koža zbog niskih temperatura, vjetra i suhog zraka u grijanim zatvorenim prostorijama često je suha i ispucala. Koža gubi vlagu znatno brže stoga joj je potrebna pomoć u obliku pravilne i redovite hidratacije. Biljni pripravci za njegu kože štite kožu od kemijskih i vanjskih utjecaja, reguliraju i stabiliziraju kiselinski, kao i masni omotač na koži.
Neke aktivne tvari iz biljaka poboljšavaju prokrvljenost kože i tako sprečavaju oboljenja te prijevremeno starenje kože. Na kožu s vanjske strane prije svega djeluju sluzi, trjeslovine, eterična ulja, flavonoidi i saponinski glikozidi, različite organske kiseline te topiva kremena kiselina.
Neven ima protuupalno djelovanje
Neven (Calendula officinalis) je jednogodišnja biljka iz porodice Asteraceae, dlakave i razgranate stabljike. Raste u visinu od 30 do 60 cm. Cvjetovi su žuto-narančaste boje, promjera 2 do 5 cm. Cvate od lipnja do rujna, odnosno do prvih mrazova. Nekada su se i cvjetovi i list koristili svježi ili osušeni za pripremu ljekovitih napitaka ili obloga, a danas se koristi i u obliku masti, kreme, ulja ili gela. Čajevi i kreme vrlo uspješno ublažavaju i liječe mnogobrojne druge bolesti. Ima protuupalno djelovanje te pomaže u zacjeljivanju rana. Danas se neven može naći u mnogim gotovim proizvodima. Oblozi, ulja, kreme pa čak i svježa biljka važnu primjenu imaju u dermatologiji kod oštećene i iritirane kože, opeklina i bradavica.
Eterično ulje nevena djeluje protiv brojnih mikroba, a saponini sprječavaju nastajanje gljivica (fungistatično djelovanje na koži). Neven djeluje protuupalno, antiseptički i pomaže zacjeljivanje rana. Suhi cvjetovi sadrže triterpenske saponine (2-10 %), osobito glikozide olenolne kiseline. Također u cvjetovima se nalaze i triterpenski alkoholi, osobito faradiol i taraksasterol. Cvjetovima žutu boju daju flavonolni glikozidi (0,2-1 %) i različiti karotenoidi (1,5-3 %). U narančastim cvjetovima nalazi se više ß-karotena i likopina, a u žutima više ksantofila.
Mast i kreme s nevenom koriste se za zacjeljivanje rana, ožiljaka nakon operacija, kožnih bolesti i lakših opeklina. Također, pripravci od nevena su korisni kod njege osjetljive i suhe kože, raspucalih usana i suhih ekcema.
Krema od nevena:
1 šalica nevenovog ulja (macerat u ulju), 4 čajne žlice pčelinjeg voska, eterična ulja po izboru (lavanda i čajevac su preporuka), 1 šalica tople destilirane/pročišćene vode, termometar, posudice za pohranu.
U lonac ulijte vodu i stavite na najnižu temperaturu, a u staklenu zdjelicu stavite ulje i pčelinji vosak. Zdjelicu zatim stavite u lonac tako da je voda do polovice zdjele s vanjske strane i ostavite da se sastojci lagano otope. Kada se ulje i vosak otope u tekuću smjesu, izvadite zdjelu iz lonca. Šalicu mlake vode potom stavite u lonac kako bi se voda zagrijala na temperaturu blizu temperature smjese ulja. Ako posjedujete termometar za vodu, možete njime izmjeriti temperaturu vode i smjese ulja.
Kada se temperature ujednače (mogu se razlikovati u 5-10 stupnjeva) i obje smjese budu tople, uzmite ručni mikser. Ako koristite eterična ulja, sada je vrijeme da ih dodate. Vodu vrlo polagano ulijevajte u smjesu ulja, cijelo vrijeme miksajući na većoj brzini. Kad se voda i ulje povežu proizvod će biti kremaste teksture. Gotovu kremu zatim premjestite u posudice za pohranu. Najbolje je da posudice čuvate u hladnjaku, a sigurno ih možete koristiti 30-ak dana. Najvažnije je kremu uzimati čistim rukama i čuvati je na hladnome.
Smilje potiče cirkulaciju u koži
Smilje, lat. Helichrysum italicum je višegodišnja biljka iz porodice Asteraceae, a obuhvaća veliki broj različitih vrsta. Smilje je vrlo cijenjena biljka u kozmetičkoj industriji. Kombinacija protuupalnog, antioksidativnog i regenerirajućeg djelovanja čini smilje jednim od važnih “anti-age” sastojaka u kozmetici. Eterično ulje smilja stimulira rast novih stanica kože, potiče cirkulaciju u koži te djeluje u prevenciji prijevremenog starenja kože. Cvijet smilja, koji se naziva i vječnim, ima brojne blagodati za kožu te tako ubrzava regeneraciju tkiva, smanjuje pojavu ožiljaka i strija. Smilje sadrži različite aktivne tvari, među kojima su najznačajniji: italdion, α-kariofilen, γ-kurkumen, α-pinen, β-pinen, linalol, geraniol, nerol.
U tradicionalnoj medicini poznato je kao sredstvo za tretiranje ožiljaka. U nerazrijeđenom obliku koristi za tretiranje rana u svrhu ubrzanja cijeljenja i olakšanja boli, dok se za sve ostale indikacije razrjeđuje baznim uljem. U kombinaciji s eteričnim uljem lavande (Lavandula angustifolia) i čajevca (Melaleuca alternifolia) koristi se za ublažavanje kožnih promjena uzrokovanih kemoterapijom. Eterično ulje ima antikoagulativni učinak stoga se koristi u dermalnim pripravcima namijenjenim smanjenju tegoba kod proširenih vena. Često se, u kombinaciji s maslinovim uljem koristi za tretiranje opeklina, rana i ožiljaka, a korisno je u tretmanu modrica jer pojačava apsorpciju hematoma. Zbog protuupalnog djelovanja indicirano je u lokalnoj terapiji reumatoidnog artritisa.
Krema od smilja:
4 žlice pčelinjeg voska, 4 žlice shea ili kakao maslaca, 8 žlica ulja natopljenog smiljem
Stavite pčelinji vosak u dvostruku posudu da se otopi. Kada se pčelinji vosak otopi dodajte shea ili kakao maslac. Ostavite neka se otopi (dovoljna je minuta) te na kraju dodajte ulje sa smiljem. Kada se sve zajedno izmiješa, maknite s vatre i ulijte u staklenke. Krema od smilja je gotova. Možete je koristiti tek kada se dobro ohladi. Čuvajte kremu od smilja na hladnom i tamnom mjestu.
Gospina trava
Gospina trava (Hypericum perforatum) je vrlo raširena biljna vrsta koja raste na livadama, šikarama i krčevinama, uz putove te na pustim i neobrađenim tlima. Ta ljekovita biljka je rasprostranjena po gotovo cijeloj Europi, Aziji i Sjevernoj Americi. Krajem lipnja pa do kolovoza reže se gornji, cvatući dio dužine 25-30 cm. Biljni se materijal suši u tankom sloju na sjenovitom i toplom mjestu. Herba treba zadržati zelenu boju listova i žutu boju cvjetova. Gnječenjem svježih, zlatnožutih cvjetova dobiva se crveni sok koji sadrži dehidrodiantrone: hipericin, pseudohipericin, izohipericin i protohipericin. Od drugih spojeva sadrže 0,5-2 % flavonoida (rutin, hiperozid, kvercitin i izokvercitin), kao i bioflavonebiapigenin i amentoflavon.
Na farmaceutskom tržištu postoji znatan broj pripravaka od gospine trave koji se rabe oralno i lokalno. Farmaceutska industrija tvrdi da propisane terapijske doze u ljudi ne izazivaju fotosenzibilizaciju. Ipak, neki proizvođači, pa i domaći, upozoravaju da u osoba svjetlije puti može doći do senzibilizacije, pa tijekom uzimanja preparata s gospinom travom treba izbjegavati sunčanje. Macerat gospine trave u našim je krajevima poznat još i kao kantarionovo ulje je jedan od nezaobilaznih sastojaka vrhunskih kozmetičkih proizvoda.
Dobro djeluje na oštećenja na koži, stoga se koristi u tretmanima strija, ožiljaka, bora, suhe i suncem oštećene kože. Smiruje iritacije, nezaobilazan je sastojak prirodnih biljnih preparata za tretmane upale živaca i mišića, reume, upaljenih vena, hemeroida. U narodnoj medicini često se koristi kao sredstvo za zacjeljivanje rana i liječenja raznih vrsta kožnih tegoba.
Macerat gospine trave priprema se od svježih cvjetova tako da 10 g blago uvenulih cvjetova prelijemo sa 100 ml hladno prešanog maslinovog ulja. Napunjenu i dobro zatvorenu staklenu posudu stavljamo na prozor izložen suncu. Više puta protresemo. Nakon tri tjedna ulje poprima zagasito crvenu boju. Ocijeđeno ulje čuvati u tamnim staklenkama na hladnom mjestu. Koristimo ga za masažu, liječenje površinskih rana, opeklina, ozeblina te drugih kožnih tegoba.
Gavez zaslužuje mjesto u svakom kućanstvu
Gavez (Symphytum officinale) je podrijetlom europska biljka koja raste u svim umjerenim područjima diljem svijeta, uključujući Sjevernu Ameriku, zapadnu Aziju i Australiju. Najviše uspijeva u vlažnim, močvarnim područjima. Ovu biljku najlakše je prepoznati po sitnim, ljubičastim cvjetovima specifičnog mirisa. Uglavnom raste na vlažnim livadama te prostorima uz jezera, potoke i rijeke. Korijen se nalazi duboko u zemlji, iskopava se u jesen ili proljeće, a listovi i cvjetovi mogu se brati tijekom cijelog ljeta. U svrhu liječenja koriste se listovi i/ili korijen. Korijen se kopa u jesen, najbolje u listopadu ili studenom.
Nakon što se korijen iskopa, opere se i najprije se posuši, reže na komadiće i do kraja osuši na toplom mjestu. Jedan od aktivnih sastojaka u gavezu je alantoin koji stimulira popravak oštećenog tkiva, a fenolne i ružmarinske kiseline daju biljci iznimnu ljekovitu protuupalnu aktivnost. Alantoin je purinski derivat koji je kod biljaka rasprostranjen i u kori divljeg kestena i u klicama žitarica.
Korijen gaveza potiče obnavljanje tkiva kad su ona oštećena, stoga redovitim korištenjem potiče ponovni rast istih, te skraćuje vrijeme oporavka kod raznih ozljeda kao npr. uganuća, modrica, sportskih ozljeda i raznih ožiljaka uzrokovanih operacijama. Kao jedan oblik prve pomoći kod ovakvih problema, tinktura, krema ili mast od gaveza zaslužuju mjesto u svakom kućanstvu. Pripravci od gaveza mogu se upotrebljavati kod uboda raznih insekata, upale kože, ožiljaka, akni, mastitisa (upala dojke).
Mast od gaveza
50 g sušenog korijena gaveza, 25 g pčelinjeg voska, 100 ml suncokretova ili maslinova ulja
Korijen gaveza potopiti u hladnu vodu tako da bude prekriven, te ga ostaviti da odstoji 12 sati. Otopiti pčelinji vosak pa dodati ulje i korijen gaveza. Ostaviti poklopljeno 6 sati, a zatim opet zagrijati i procijediti. Čuvati na hladnome mjestu. Po želji, u ovu mast, nakon što se malo ohladi, može se dodati i po nekoliko kapi eteričnih ulja metvice, lavande ili kamilice, koja djeluju protuupalno i umirujuće te ublažavaju iritacije na koži.