U Opatiji je početkom veljače održan 67. seminar biljne zaštite kojeg je organiziralo Hrvatsko društvo biljne zaštite (HDBZ), uz suorganizatore, Agronomski fakultet u Zagrebu, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Zagreb, Hrvatsku agenciju za poljoprivredu i hranu, CROCPA-u te Javnu ustavovu „Zeleni prsten“ Zagrebačke županije.
U uvodnom govoru prof. Jasminka Igrc- Barčić, predsjednica HDBZ, zahvalila je suorganizatorima, sponzorima, potom zaslužnim „nestorima“ fitomedicine u RH, profesorima emeritusima Zvonimiru Ostojiću i Bogdanu Cvjetkoviću, te predstavnicima srodnih strukovnih udruženja iz okružja, a najviše je zahvalila na dolasku svim brojnim sudionicima.
–Na seminar dolazi svatko tko je željan čuti nešto novo i korisno u zaštiti bilja, potom to razumjeti, naučiti, a onda i primijeniti. I tako se ta znanja i rješenja u zaštiti bilja već 67 godina istražuju, otkrivaju, skupljaju, dijele i prenose na ovom seminaru. 67 godina dugo je razdoblje u životu čovjeka, a kamoli jednog stručnog skupa, naglasila je dugu tradiciju održavanja seminara, Igrc Barčić.
Uz predstavnike suorganizatora sudionike su pozdravili i brojni predstavnici društva za zaštitu bilja iz Slovenije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Srbije.
Seminar je svečano otvorio dekan Agronomskog fakulteta, prof. dr. sc. Aleksandar Mešić, koji je istaknuo važnost znanosti i struke fitomedicinara u nalaženju odgovora na izazove poljoprivrede današnjeg doba, a ponajprije u prilagodbi klimatskim promjenama.
Dobitnici priznanja
Na Seminaru su dodijeljene redovite godišnje nagrade i priznanja zaslužnim članovima Društva.
Istaknuti su najbolji studenti fitomedicine, Kosana Čirić i Ivana Šmituc sa FAZOS-a te Mirko Budimlić, i Luka Keran s Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Nagradu „Milan Maceljski“ za posebno postignuće tijekom studija dobila je studentica fitomedicine Ena Bubalo s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, na kojem je u protekloj godini doktorirala i jedina doktorandica iz područja fitomedicine, dr. sc. Dana Čirjak.
Zlatnu plaketu i povelju uz zlatnu plaketu dobili su Dr.sc. Tatjana Masten Milek i doc. dr. sc. Dario Ivić, a tvrtka „Poljocentar“ posebno priznanje za bezrezervnu, svekoliku, kontinuiranu i dugoročnu podršku seminarima biljne zaštite i Hrvatskom društvu biljne zaštite.
U sklopu seminara održano je oko 50 stručnih izlaganja i 4 panel rasprave: Kako potaknuti implementaciju načela integrirane zaštite bilja u poljoprivrednu proizvodnju, Zdravstveno stanje šuma u Hrvatskoj danas, Savjetodavne usluge u zaštiti bilja – što imamo, što trebamo? te Nove tehnologije u zaštiti bilja – držimo li korak?
Moramo bolje poštivati osnovna načela integrirane zaštite bilja
Na paneli raspravi „Kako potaknuti implementaciju načela integrirane zaštite bilja u poljoprivrednu proizvodnju“ uvodno je kraće predavanje održala moderatorica rasprave prof. dr. sc. Renata Bažok. Moglo se čuti kako je trenutno u izradi i Pravilnik o integriranoj zaštiti bilja. On, osim općih načela koje propisuje Direktiva, propisuje standarde integrirane zaštite bilja kojih će se svi poljoprivrednici morati pridržavati. Bit će propisani i nadstandardi koji će biti dobrovoljni. Njihovom primjenom će se i kroz Mjere ruralnog razvoja pokušati poticati i njihova primjena.
Također, u raspravi se moglo čuti kako se mora ostaviti 25 % sredstava za „Zelena plaćanja“, odnosno sva ona koja doprinose smanjenju klimatskih promjena, smanjenu upotrebu pesticida, očuvanje okoliša i bioraznolikosti. Preostaje vidjeti kako ćemo odolijevati smanjenju upotrebe pesticida s jedne strane, dok u isto vrijeme očekujemo porast proizvodnje hrane. Teška vremena su pred stručnjacima za zaštitu bilja, ali i proizvođačima!
Tekst i foto: Ivan Stupnišek, mag. ing. agr. i Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.