Imam kazan za peći rakiju od 120 litara s miješalicom, koji je uredno prijavljen i plaćam paušal 200 kn godišnje, kupljen je oko 2008. godine. Godišnje se koristi tri dana jer pečem oko 2-3 kazana dnevno. Problem nastaje kad destilat krene i izađe destilat bez boje onakav kakav bi trebao biti, pa se dogodi da negdje na polovici pečenja destilat poprimi žutoplavu boju, iako nikad nije destilat zagorio, zanima me zašto? Kad vatra krene destilat nije jak, kazan je opran, destilat uredan, jednostavno ne znam što bi moglo biti uzrok tome?
U destilatu je moguća pojava žutoplavih nijansi koje uglavnom uzrokuje visoka koncentracija hlapivih kiselina (octena kiselina) u masulju koji se destilira. Tijekom destilacije pojavljuje se žutoplava boja sredinom procesa. Octena kiselina destilira s vodom krajem srednjeg toka i početkom zadnjeg toka. Upravo zbog toga do pojave boje ne dolazi u prvom toku kada destilat počinje izlaziti iz hladila. Boju uzrokuje spoj bakar acetat koji se pojavljuje uslijed reakcije octene kiseline s bakrom iz kotla. Pojavu žutoplave boje destilata možemo izbjeći pravilnom preradom voća koje se destilira.
Potrebno je prerađivati samo zdravo voće bez trulih dijelova koji već sami po sebi mogu biti izvori octene kiseline. Jednako tako potrebno je provesti pravilno alkoholnu fermentaciju masulja upotrebljavajući selekcionirane kulture kvasaca uz korekciju pH masulja koji bi trebao biti ispod 3.5. Temperatura fermentacije ne bi trebala prelaziti 25 °C. Također održavanje higijene posuđa je vrlo bitno. Destilaciju prevrele komine potrebno je provesti čim završi alkoholna fermentacija. Masulj nikako ne smije stajati. Time omogućujemo rast i razvoj octenih bakterija koje stvaraju velike količine octene kiseline koja može prijeći u destilat.