Konji su biljojedi, odnosno, životinje koje se hrane prvenstveno biljkama. Probavni sustav im je vrlo osjetljiv i ne mogu povraćati, pa može biti opasno za konje pojesti nešto što ne mogu probaviti.
Probavilo konja sadrži dobre bakterije stvorene za razgradnju hrane koju jedu svaki dan. Konji imaju osjetljiv probavni sustav i nagle promjene u njihovoj hranidbi mogu dovesti do probavnih smetnji i kolika. Sve promjene u hranidbi trebale bi se provoditi postupno tijekom nekoliko dana kako bi se probavni sustav mogao prilagoditi na novu hranu ili novi oblik obroka.
Stalan pristup svježoj i čistoj vodi ključan je za zdravlje konja. Konji također trebaju puno vlakana iz voluminozne krme, stoga se ne treba ograničavati na sijeno. Postoji pojedina hrana za konje, krmiva, koja sadrže uz osnovne hranjive tvari i neke antinutritivne koje treba izbjegavati jer mogu naštetiti konjima i uzrokovati razne zdravstvene poremećaje.
Korovi i otrovne biljke
Konji ne bi smjeli imati pristup niti ih smijemo hraniti otrovnim biljkama kao što su tisa, oleander, lišće crvenog javora, kostriš, paprat i određene sorte stabala trešnje. Ove biljke ili njihovi dijelovi mogu biti otrovne i uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme ili čak biti smrtonosne ako se progutaju. Osim toga, sijeno prirodnih livada ili s nepoljoprivrednih površina koje smo ponekad primorani kupovati od neprovjerenih proizvođača, nerijetko može sadržavati korove i biljke koje mogu naštetiti konjima. Jedna od najpoznatijih od njih je ambrozija.
Otrovna za konje kojima, ako se pojede, može izazvati oštećenje. Zajedničko svojstvo za većinu otrovnih biljaka je da se konstantnom konzumacijom toksični učinak s vremenom povećava, uzrokujući nepopravljivu štetu. Što znači da će se konj razboljeti jednako ako jede male količine nepoželjne biljke tijekom duljeg vremenskog prazdoblja, kao što bi se razbolio ako pojede veliku količinu odjednom. Osim toga i konzumacijom sijena od navedenih biljaka ne prestaje njihova otrovnost. Neželjeni simptomi mogu biti nešto blaži, no u primjeru spomenute ambrozije, konzumacija sijena koje sadrži ambroziju rezultira simptomima gotovo istovjetnim ljudima alergičnim na tu istu biljku.
Voće i povrće
Dok konji mogu konzumirati neko voće i povrće u umjerenim količinama, postoji nekoliko njih koje treba izbjegavati. Avokado, luk, češnjak, rajčice (osobito zeleni dijelovi) i krumpir (sirovi ili nekuhan) mogu biti otrovni ili uzrokovati probavne smetnje kod konja. Povrće iz porodice kupusnjača, poput kupusa, cvjetače ili prokulica sadrži rafinozu za koju je poznato da uzrokuju crijevne plinove zbog kojih konji mogu patiti od grčeva.
Osim povrća, konji trebaju izbjegavati i koštičavo voće te voće sa sjemenkama jer predstavlja opasnost od gušenja i mogu sadržavati toksine. Zeleni dijelovi biljke rajčice srodne su smrtonosnom velebilju i sadrže atropin koji izazva grčeve jer usporava probavu. Sam plod rajčice sadrži hiosciamin, koji povećava broj otkucaja srca i oštećuje probavni sustav konja. Sirov ili kuhan i krumpir je također otrovan za konje. Budući da krumpir pripada obitelji velebilja (Solanaceae L.) nije siguran u hranidbi konja.
Hrana s visokim udjelom šećera ili škroba
Konji imaju ograničenu toleranciju na hranu s visokim udjelom šećera i škroba što može poremetiti njihov osjetljivi probavni sustav i povećati rizik od metaboličkih poremećaja, poput laminitisa. Hranu poput slatkiša, čistih žitarica te prekomjernih količina slatkog voća treba izbjegavati ili davati umjereno.
Hrana i pića namijenjena ljudima
Konjima ne treba davati hranu ili pića namijenjene ljudima. Mnoge namirnice, poput čokolade, kofeina, alkohola i određenih začina, mogu biti otrovne za konje. Iako se prije mislilo da je hranjenje konja kruhom bezopasno, otkriveno je da kruh može izazvati blokadu probavnog sustava konja što dovodi do grčeva. Konji u odrasloj dobi ne podnose laktozu te mliječni proizvodi mogu uzrokovati ozbiljne bolove, nelagodu i proljeve te nisu preporučljivi u hranidbi konja.
Izvor: Gospodarski kalendar