Od 1982. sam osiguran kao poljoprivrednik. 1.1.1994. sam dobio rješenje obveznog plaćanja zdravstvenog osiguranja. Molim da mi objasnite imam li pravo na mirovinu i do kad sam obvezan uplaćivati za zdravstveno osiguranje?

Pravo na starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu osiguranik stječe od dana kada su ispunjeni uvjeti za mirovinu, s tim što se to pravo može ostvariti tek nakon prestanka osiguranja (zaposlenja, obavljanje obrtničke ili poljoprivredne djelatnosti i dr.). Sukladno odredbama važećeg Zakona o mirovinskog osiguranju, možete ostvariti pravo na prijevremenu starosnu mirovinu, ako ste napunili 65 godina života, te minimalno 35 godina staža. Za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu
potrebno je da posjedujete minimalno 15 godina staža što ste već ispunili. Obzirom da ispunjavate uvjete godina života i mirovinskog staža za odlazak u mirovinu potrebno je da se obratite osobno nadležnoj ispostavi Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, kako bi vam oni utvrdili pravo na određenu vrstu mirovine, točan izračun buduće mirovine, te kako biste nakon toga podnijeli pisani zahtjev za odlazak u mirovinu.

Alan VAJDA, mag. iur.

Prethodni članakUvjeti za izlazak iz sustava PDV-a
Sljedeći članakMreža skupljanja ambalažnog otpada SZB u svibnju
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.