U skupinu plodovitog povrća ubrajamo rajčice, paprike, feferone, čili papričice, patlidžane, tikvice, krastavce, lubenice, dinje… Ove vrste povrća uzgajamo zbog jestivog ploda, a za obilan urod potrebno je puno truda, vremena i strpljenja.
Mi ćemo se u ovom članku fokusirati najviše na rajčice, ali i tretman svog plodovitog povrća je sličan. Kao prvi korak važno je napraviti dobar plan uzgoja s obzirom na uvjete uzgoja, naše potrebe i mogućnosti. Plodovito povrće možemo uzgajati u posudama, visokim i niskim gredicama, otvorenim vrtovima, u zatvorenim prostorima (plastenici, staklenici, tuneli..).
Ovisno o mjestu uzgoja planiramo nabavku kvalitetnog supstrata, sjemena željenog povrća te radimo plan sjetve i sadnje poštujući plodored i pravilo dobrih i loših susjeda. Kako bi organski vrt bio još uspješniji, pratimo preporuke u sjetvenom kalendaru te poštujemo povoljne i nepovoljne dane za rad s biljkama po načelima Marije Thun. Sjetveni kalendar dostupan je na plantella.hr s detaljnim savjetima za svaki dan u mjesecu.
Plodovito povrće u posudama i na visokim gredicama
Posudu duboku, najmanje 20 cm, napunimo specijalnom Bio Plantella zemljom za rajčice ili Bio Plantella zemljom za visoke gredice, pomiješanom s malo organskog gnojiva Bio Plantella Nutrivit za rajčice i plodovito povrće. Bio Plantella granule Nutrivit gnojiva za rajčice se otapaju u kontaktu sa zemljom i vodom, omogućavaju dugotrajnu dostupnost i brzo oslobađanje hranivih tvari, koje sadrže. Za sadnju u posude i visoke gredice radije birajmo sorte nižeg i kompaktnijeg rasta i s manjim plodovima, koji su puno otporniji i do dugo u jesen daju obilje plodova, a uz njih kombiniramo korisne susjede špinat, neven, vlasac, peršin, timijan.
Uzgoj plodovitog povrća u vrtu
Prije sijanja ili sadnje na otvoreno u vrt, tlo je važno dobro pripremiti obradom tla na dubini do 25-30 cm. Tlo je važno energično prozračiti i dodati kvalitetno i provjereno organsko gnojivo koje pruža najbolju kvalitetu prinosa. Plantella Organik nepogrešiv je izbor organskog gnojiva jer znatno poboljšava plodnost tla i osigurava kvalitetan rast i plodonošenje cijelu sezonu. Dohranu obavljamo s Bio Plantella organsko gnojivom za rajčice i plodovito povrće.
Uzgoj u plastenicima i staklenicima
Zbog kontroliranja mikroklimatskih uvjeta moguć je uzgoj plodovitog povrća tijekom cijele godine. Rokovi uzgoja usklađuju se s dnevnom količinom svijetlosti i željenim razdobljem berbe. Događa se da sadnice posijemo ili posadimo preblizu i kao posljedica je brz razvoj bolesti i slaba obojenost plodova. I za uzgoj u zatvorenim prostorima važno je koristiti kvalitetan supstrat poput Bio Plantella supstrata za rajčice i plodovito povrće i obavljati redovitu dohranu tekućim Bio Plantella organsko gnojivo za rajčice i plodovito povrće.
Problemi na rajčicama i drugom plodovitom povrću
Nakon puno vlage i kiše nažalost pojavljuju se bolesti plamenjače, pepelnice i plijesni. Ove bolesti kada se rašire i kada ih ne spriječimo, u stanju su potpuno uništiti naše biljke. Važno je djelovati preventivno kako se bolesti ne bi pojavile. Preventivno štitimo sadnice tako, da ih prskamo sredstvom na bazi poljske preslice Bio Plantella Vital za rajčice. Poljska preslica je vitaminski kompleks, iznimno bogata silicijem, kalcijem i drugim mineralima, čime jača stanične stijenke biljaka i potiče zdrav rast rajčica i plodovitog povrća. Kad se bolest pojavi, teško vraćamo biljke u potpunu formu. Pokušamo s odstranjivanjem zaraženih listova i primjenom zaštite poštujući karencu.
Nedostatak kalcija – trulež plodova
U paketu sve za zdrave plodove rajčica, paprike, patlidžane nalazi se i BIO PLANTELLA KALCIJEVO LISNO GNOJIVO ZA RAJČICE koje sprječava trulež plodova i pucanje plodova rajčice te smanjuje rizik od gorke pjegavosti. Djeluje trostruko – kao biostimulator, gnojivo i korektor za nedostatak kalcija. Aminokiseline kao prirodni biostimulator poboljšavaju prijenos kalcija i ostalih mikroelemenata u biljku. Na svakih 7 – 10 dana dodajemo 80 do 120 ml gnojiva na 10 l vode, ili za folijarno prskanje 30 do 40 ml na 10 l vode. Potrebnu količinu jednostavno odmjerimo mjericom koja je ujedno i poklopac na ambalaži. Prskamo kasno navečer ili kada se biljke ohlade.
Savjeti za vlastiti uzgoj rajčice u svom organskom vrtu
Rajčica voli toplinu, a za uspješan uzgoj treba poštivatioptimalnu temperaturu za klijanje sjemena 22-25 °C, a optimalni rast i razvoj biljke postiže se pri dnevnim temperaturama od 20 do 25 °C danju i noću od 13-17 °C.Za snažan rast i obilje plodova posadite sadnicu rajčice dublje nego što je bila posađena u posudi.
Za najbolje rezultate odaberite najbolju sortu rajčica. Dvije glavne skupine rajčica su NISKI (grmoliki) i VISOKI kultivari. Niski kultivari su kompaktniji, brže zriju i prikladniji su za uzgoj na otvorenom od visokih kultivara. Visoki kultivari rastu obavezno uz potporanj (kolac, …) te se povezuju na njega kako bi stabljika rasla uspravno. Za krupan i zdrav plod redovito prihranjujte biljke tekućim gnojivom Bio Plantella organskim gnojivom za rajčice.
Da bi presadnice dobro podnijele stres od samog presađivanja, odlično pomaže prirodno gnojivo BIO PLANTELLA VITA, vitaminski kompleks s ekstremno brzim djelovanjem.
U blizinu rajčice posadite bosiljak kako biste odbili štetnike. Preventivno i redovito prskajte cijelu biljku pripravkom na bazi poljske preslice Bio Plantella Natur ili Vital kako se ne bi pojavila gljivična oboljenja na rajčici. Nakon formiranja ploda redovito zalijevamo Bio Plantella kalcijem za bolje usvajanje kalcija i sprječavanje nastanka crnih mrlja na plodovima. Kao dobri susjedi rajčici pokazali su se celer, češnjak, grah, kupusnjače, poriluk, cikla, salata, radič, mrkva i peršin.
Više savjeta o vrtlarenju možete naći na internetskoj stranici Plantella.hr ili preko internet predavanja na fb stranici Plantella.hr/videos.
Milica Sekulić, bacc. ing. agr.,
savjetnica za Plantellu – Unichem Agro.d.o.o.
info@plantella.hr
092 194 1694