Puno svjetlosti i vlage
Afelandri godi puno svjetla, ali bez izravna sunca koje može opržiti listove. Ako ste joj namijenili mjesto u blizini prozora ne zaboravite zasjeniti za najjačeg sunca sredinom dana. Odgovara joj uobičajena sobna temperatura, a u uvjetima visoke vlage zraka može podnijeti i do 24 °C. Nakon cvatnje treba je premjestiti na hladnije mjesto, a najniža zimska temperatura je 18 °C. Tijekom rasta supstrat mora biti stalno vlažan preporučuje se meka voda sobne temperature.
Kratko razdoblje suše može izazvati gubitak listova. Nakon cvatnje biljka treba proći kroz razdoblje mirovanja koje traje 4 – 6 tjedana, a to podrazumijeva oskudnije zalijevanje (jednom u tjedan dana). S pojačanim rastom u započinje se s prihranjivanjem. Jednom u tjedan dana doda se vodi za zalijevanje hranjiva otopina za lisnate sobne biljke. Kad se započnu stvarati cvjetni pupovi, prelazi se na tekuće hranivo za cvjetnice. Za brzi rast i bujanje potrebno je, uz ostale uzgojne mjere osigurati i vlažno okruženje koje godi svim prašumskim biljkama. Zato držite lonac s biljkom na podlošku s mokrim kamenčićima ili ga obložite vlažnim tresetom, a dodatno zamagljivanje iz finog raspršivača neće škoditi. Kad procvate završena je faza visoke vlage i treba ukloniti vodu iz podloška kao i vlažnu mahovinu.
Uspješan uzgoj započinje pravilnim odabirom – Afelandra
Iako je uvriježeno mišljenje da ova privlačna sobna ljepotica – Afelandra blista tek nekoliko mjeseci, uz pravilnu njegu i uzgojne zahvate može se postići cvatnja iduće godine, a kroz potomstvo i niz godina nakon toga. Uzgoj obično započinje kupnjom cvatuće biljke, a pravilan izbor prvi je korak prema uspjehu. Čvrsti i sjajni listovi bez tragova smeđ enja jamstvo su da je biljka zdrava.
Mlohavi su znak da je afelandra bila izložena hladnoći, suši ili propuhu. Većina vrsta afelandri, a ima ih šezdesetak, potječe iz tropskih krajeva, ledinu vrstu koja se uzgaja kao sobna biljka Aphelandru squarrosu donijeli su iz Brazila u Europu belgijski uzgajivači i kultivirali. Danas je u uzgoju nekoliko kultivara koji se razlikuju po boji listova i brakteja. Brzoga je rasta, a reznice posađ ene u ožujku dosegnut će do konca ljeta visinu od tridesetak centimetara i promjer 18–20 cm. Tada će i prvi put procvjetati. Iduće godine, uz nekoliko novih izdanaka, može narasti dvostruko. U loncu promjera 13 cm naraste 60 cm visoka, a u većima i više.
Razmnožavanje reznicama
Zdrava biljka u otpimalnim uzgojnim uvjetima brzo se razvija. Od faze reznice do cvatnje trebat će je jednom ili dva puta presaditi, ovisno o tome je li korijenje preraslo lonac. Odrasle biljke presađuju se nakon razdoblja mirovanja, u proljeće. Supstrat treba biti hranjiv i dobroga kapaciteta za vodu, pa se preporučuje kombinacija humusa i ilovače. Korijenje se uvijek pažljivo, pomoću štapića očisti od starog, iscrpljenog supstrata. Svaki put se sadi u jedan broj veći lonac.
U proljeće se biljka orezuje, tako da se tjerajući izboji vršno prikrate radi kompaktnijeg i gušćeg rasta. Odstranjeni vršni izboji mogu poslužiti za razmnožavanje. Dobro se zakorjenjuju u supstratu sastavljenom od ilovače i oštrog pijeska pri temperaturi od 24 °C. Uspjeh je veći ako se dno reznice umoči u hormonski prah za zakorjenjivanje. Radi vlažnog okruženja lonac s reznicama treba pokriti prozirnom plastičnom vrećicom.