Što učiniti da im vratite rumenilo u obraze?
Prije svega nekoliko riječi o uzgoju ove biljke:
Božićna zvijezda voli vlagu. Kako u zraku tako i u tlu. Potrebno ju je redovito zalijevati, no kao i kod većine biljaka, najbolje je zemlju probati prstom pa ako je suha biljku zalijte. Kad se voda iscijedi do tanjurića, izbacite suvišnu vodu kako lonac ne bi cijelo vrijeme bio u vodi.
Možete također, prilikom presađivanja, u cvjetni lonac staviti i malo šljunka koji će omogućiti bolju drenažu.
Ukoliko je zrak u prostoriji u kojoj biljku držite suh, može se desiti da odbaci lišće pri dnu lonca. U tom slučaju potrebno je barem jednom dnevno poprskati vodom po lišću.
Ako ste božićnu zvijezdu uspjeli sačuvati do početka proljeća i poželjeli je održati do iduće zime, evo što vam je činiti:
Zvijezda nije biljka koja podnosi niske temperature i mrazove. Zato je nije baš praktično zasaditi u vrt. Bolje ju je držati u loncu i iznijeti je u vrt kad nastupe više temperature i nestane opasnost od mraza , ili pak je zasaditi zajedno s teglom na vrtnu gredicu.
Odaberite mjesto s dosta svjetla (može i polusjenovito). Dobro ju je postaviti uza zid kako biste je sačuvali od jakih vjetrova. Zid će je očuvati od jakog preklapanja i mogućeg pucanja stabljike.
Važno je i svaka dva mjeseca porezati vrhove, jer ćete na taj način potaknuti bujniji rast, pogotovo u donjim dijelovima biljke.
Ukoliko ste odlučili biljku uzgajati više godina, bitno je naglasiti da je vrlo osjetljiva na razne bolesti pa ju je potrebno presađivati isključivo u zemlju kupljenu u cvjećari ili nekom vrtnom centru. Zemlja koju biste uzeli iz vrta nije sterilna i sadrži mnoge potencijalne uzročnike bolesti. Božićna zvijezda voli blago kiselo tlo.
Minimalna temperatura potrebna za rast ove biljke jest otprilike 7 °C, a najbolje uspijeva na 15 °C. Preporučljivo je izbjegavati iznenadne i velike promjene temperature jer one izazivaju šok u biljaka i djeluju destabilizirajuće za daljnji rast i razvoj.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)