Najčešće je to u razdoblju opadanja lišća, pa je to razdoblje vrlo bitno u zaštiti voćaka i mjere suzbijanja ne smiju se propustiti. Osobito je to važno kod nekih bakterioza, kao što je bakterijski rak koštičavih voćaka. Glavna kemijska mjera suzbijanja ove bolesti ujesen je tretiranje fungicidima na bazi bakra. (bordoška juha, Nordox 75 WG, Nordox Super 75 WP, Champion WP, Champ Formula 2 FL SC, Kocide DF, Cuprocaffaro 50 WP, Cuprablau Z WP i mnogi drugi).

Bakterijski rak – simptomi bolesti

Smatra se da je bakterijski rak najopasnija bolest koštičavih voćaka. Zao jer nema djelotvornih zaštitnih mjera kad bolest već zahvati nasade. Uzročnik je opasna patogena bakterija Pseudomonas morsprunorum. (sinonim Pseudomonas syringae pv. mors-prunorum). Može uzrokovati rak na svim koštičavim voćkama iz roda Prunus. (trešnji, višnji, breskvi, bajamu, šljivi). No, u našoj zemlji najveće štete, čini se, izaziva na trešnji. Ponekad može uzrokovati postupno sušenje i propadanje cijelih nasada koštičavih voćaka.

Simptomi ove opasne bakterioze najbolje se uočavaju na granama i kori voćaka. Tamo se stvaraju velike rak-rane i hipertrofije okolnog staničja, popraćene velikom smolotečinom ili izlučivanjem gumoznih iscjedaka. To je tipični znak ove bolesti. Treba spomenuti da je smolotečina simptom koji se javlja i kod drugih bolesti na koštičavim voćkama. No u slučaju bakterijskog raka je puno jača. Zaraza se zbiva ujesen odmah na početku opadanja lišća, na mjestima lisnih ožiljaka i u proljeće u vrijeme cvatnje. U proljeće dolazi do zaraze lišća. Da bi početkom ljeta bakterija prestala sa zarazama i prešla u pritajeni način života do jeseni. Tada opet nastavlja zaraze. Razvoju bolesti pogoduje vlažno i kišno vrijeme ujesen. Napadu bakterije osobito su podložne voćke oslabljene zbog raznih drugih oštećenja i bolesti.

Suzbijanje bolesti

U skladu s vremenom zaraze, preporučuje se tretiranje anorganskim fungicidima na bazi bakra. (Nordox 75 WG, Nordox Super 75 WP, Champion WP, Champ Formula 2 FL SC, Kocide DF, Cuprocaffaro 50 WP, Cu prablau Z WP i dr.), i to dvaputa. Kako je u uvodu istaknuto, prvo i najvažnije tretiranje je ujesen na početku opadanja lišća, da bi se spriječile infekcije. Drugo tretiranje potkraj zime i početkom kretanja vegetacije, također nekim bakrenim fungicidima u dvaput većoj koncentraciji od uobičajene.

(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)

Prethodni članakKompost – vrijedan dodatak tlu
Sljedeći članakSprječavanje klijanja krumpira
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.