U praksi najviše odgovara podjela namirnica na temelju njihove biološke vrijednosti. Zato jer se u tom slučaju namirnice svrstane u jednu skupinu mogu međusobno zamjenjivati. Na temelju ovog kriterija, namirnice se dijele u sljedeće grupe: žitarice, mlijeko i mliječni proizvodi, meso, ribe, jaja, masti biljnog i životinjskog podrijetla, povrće i slatkiši.
Pod povrćem se podrazumijevaju dijelovi povrtnog bilja. Na temelju biološke vrijednosti povrće se može svrstati u: lisnato i zeljasto, plodovito i korjenasto, gomoljasto, lukovičasto i mahunasto. Energetska vrijednost salatnog, sirovog povrća je niska i iznosi 25-50cal/100g. Sadržaj proteina je 1-4%, masti 0,4-0,7% i šećera 3-8%, 90% vode. Dok ostatak čine celuloza, mineralne tvari, vitamini i nedovoljno identificirani biološki stimulatori (pr. klorofil, prirodne boje, enzimi, hormoni i dr).
Zbog sadržaja celuloze, sirovo povrće povoljno utječe na pokrete crijeva, rastresitost crijevnog sadržaja (himus). Također potpuniju probavu svih vrsta hranjivih tvari. Zanimljivo je da se korištenjem ljekovite salate u isto vrijeme bolje probavljaju hranjive tvari koje bi, inače, trebalo uzimati u određenom vremenskom razmaku tijekom objeda. To je razlog da se kod tzv. brze hrane i roštilja salata obvezno poslužuje kao prilog.
Epidemiološki značaj povrća je velik zbog toga što se mnoge vrste, kao što su salata, luk i rotkvica jedu sirove. Dok uvjeti pod kojima se ove namirnice proizvode, prevoze i prodaju često ne odgovaraju higijenskim normama. Nije rijetkost da se za zalijevanje koristi voda onečišćena organskim tvarima koje sadrže mnoštvo mikroorganizama, često patogenih i parazitskih jaja. Povrće može biti opasno i zato što se u cilju zaštite koriste soli teških metala.
Donosimo kratak pregled nutritivne vrijednosti salatnog povrća.
Rajčica -ljekovite salate
Zreli plod sadrži 93% vode, 3,5% ugljikohidrata, 1% dušičnih spojeva, 0,33% masnih tvari i 0,8% mineralnih soli. Crvena kožica sadrži vitamine A i C, vitamine Bkompleksa, amide i aminokiseline oko 0,4%. Također jabučnu, limunsku, vinsku i jantarnu kiselinu i do 0,1% pektina. Korisna je u terapiji reumatizma i upale zglobova, jer alkalizira krv (terapijska doza je 0,5l soka dnevno). U fitofarmakologiji, od svježeg lišća priprema se pristupačan insekticid/baktericid: 2kg svježeg lišća sitno se nareže i prelije sa 10l 70%-tnog alkohola, češće miješajući stoji 3 dana i procijedi. Litra ovog ekstrakta miješa se s litrom vode i dobivenom otopinom prska cvijeće i povrće. Osobito djeluje protiv napada krumpirove zlatice.
Paprika
Plod sadrži vitamin C, vitamine B1 i B2, karotenoidne spojeve, 0,3% organskih kiselina, proteine i 10-15% ulja. Ljuta paprika sadrži 0,2% ljekovitog kapsaicina. Znanstveno je dokazano da je paprika univerzalno profilaktičko sredstvo za održavanje dobrog zdravlja.