Bijeli glog je poznat po svojim svojstvima na ljudski organizam: snižava krvni tlak ako je previsok, djeluje smirujuće na organizam, smanjuje umaranje i poboljšava probavu. Bijeli glog, lat. Crataegus monogyna spada u porodicu Rosaceae. Upotrebljivi dijelovi su osušeni listovi i cvjetovi.
Glavni sastojci su flavonoidi, oligomerni procijanidini, C-glikozidi, triterpeni i biogeni amini. Flavonoidi i procijanidi šire krvne žile i pridonose boljoj prokrvljenosti srčanog mišića.
Koliko ga konzumirati?
Glog djeluje tako da pospješuje prokrvljenost srčanog mišića i sprječava poremećaje njegovog ritma. Dnevna doza trebala bi sadržavati 3,5-19,8 mg flavonoida ili 30-168,7 mg oligomernih procijanidina, a terapija treba najmanje trajati 6 tjedana. Bijeli glog počinje djelovati sporo, katkad tek nakon 8 tjedana, ali zato djeluje još dugo nakon prestanka uzimanja pripravka.
Kontraindikacije za uzimanje su svakako vrijeme trudnoće i dojenja. Čaj se spravlja tako da se osušeni bijeli glog (list i cvijet ) smrvi tj.usitni te prelije s 1,5 dl vrele vode, ostavi da odstoji 5 do 10 minuta te se piju 3 do 4 šalice na dan.
Djelotvornost pripravka od bijelog gloga dokazana je u studijama s više od 650 ispitanika. Pri trajanju primjene od 8 do 12 tjedana, bijeli glog je svaki put bio znatno djelotvorniji pri liječenju srčane slabosti nego placebo. U usporedbi sa sintetskim lijekom za srce kaptoprilom pokazala se jednaka terapeutska vrijednost bijeloga gloga uz znatno bolju podnošljivost. U prosjeku, bijeli glog je ublažio simptomske bolesti za više od 60 %.
Iz knjige ,,Ljekovito i začinsko bilje’’