Lovor je biljka iz porodice lovorovki, zimzeleno stablo ili grm s tamnozelenim, kožastim, kopljastim listovima. Potječe iz zapadne Azije odakle se proširio zemljama Sredozemlja. Kod nas raste u Istri, Hrvatskom primorju i Dalmaciji.

Lovor su osobito štovali Grci i Rimljani – nagrada na godišnjem atletskom natjecanju u čast boga Apolona, bila je kruna od lovorovog vijenca. Rimska je kultura lovor prigrlila kao simbol pobjede, a latinski naziv za lovor – Laurus nobilis dolazi od latinske riječi laurus = hvaljen i nobilis = plemenit. I u današnje vrijeme laureat označava osobu koja je dobila najvišu nagradu ili priznanje, a „počivati na lovorikama” je izraz koji označava nekoga tko se pouzdaje da će prošli uspjesi prikriti sadašnje nedostatke.

Listovi drevne zimzelene biljke koja raste širom Sredozemlja bogati su raznovrsnim mineralima (kalij, bakar, mangan, kalcij, željezo, cink, magnezij, selen) te vitaminima B skupine koji su važni za metabolizam, hormonsku ravnotežu te za normalan rad živaca i mišića. Od vitamina sadrži: vitamin C, vitamin B2 (riboflavin), vitamin B3 (niacin), vitamin B6, vitamin B9 (folnu kiselinu) i vitamin A. Lovor sadrži i značajan udio prehrambenih vlakana. Osim mirisom, lovor hranu obogaćuje i nutritivnim sastavom. Doprinosi jačanju imuniteta, djeluje kao antioksidans, djeluje antivirusno, antimikrobno i antikancerogeno. Zahvaljujući sadržaju vitamina A doprinosi boljem vidu, štitu kožu i sluznicu, smanjuje rizik obolijevanja od raka pluća i usne šupljine. Lovor se koristi u liječenju probavnih i kardiovaskularnih smetnji, gihta i reume te kod nervoze i nesanice.

Čaj se priprema od listova koji su poprilično snažnog i gorkog okusa te obiluju eteričnim uljima zbog kojih listovi i jesu toliko ljekoviti. Eterično ulje se dobiva upravo ekstrakcijom iz listova, a čine ga cineol, eugenol, treslovine, seskviterpeni i gorke tvari. Sušeni listovi se mogu koristiti kao začin ili čaj, a svježi listovi poznati su po bogatom sastavu vitamina A, C i vitamina skupine B kompleksa te minerala. Eterično ulje lovora izvrsno je za inhalacije, a vrlo je korisno i za dezinfekciju prostora u sezoni prehlada i viroza. Čaj i sirup od lovora izvrsno pomažu protiv kašlja i grlobolje. Lovorovo se ulje koristi za ublažavanje reumatskih tegoba. U farmaceutskoj se industriji koristi u izradi sapuna, krema, parfema i dr.

Uzgoj lovora

Lovor je mediteranska kultura kojoj odgovaraju sunčani položaji. Ipak, tijekom ljetnih dana, potrebno ga je zaštititi od predugog izravnog sunčevog svjetla i osigurati sjenu. Može ga se uzgajati do 400 m n/v. Zahtjevi lovora prema vodi nisu veliki, ali potrebno ga je redovito zalijevati. Nakon zalijevanja tlo treba ostaviti neko vrijeme da upije vodu, budući da na previše vlažnom tlu lovor neće uspijevati. Redovno zalijevanje utjecat će na pravilan razvoj korijena koji će na taj način postati razgranat i rasti dovoljno duboko kako bi osigurao stabilnost biljci Zahtijeva dobro drenirano tlo. Raste sporo, ali se radi o dugovječnoj kulturi, koja se prilagođava uzgoju kao kućna biljka te ga je moguće uzgajati na balkonu ili u žardinjerama. Preporuka je za prihranu koristiti tekuće gnojivo ili granule sa sporo otpuštajućim hranivima. Lovor se generativno razmnožava sjemenkama koje nastaju u plodovima, a vegetativno uporabom reznica ili položenica.

Sjeme za generativno razmnožavanje lovora, odnosno sjetvu, potrebno je prikupiti u jesen. Ako nije prikupljeno vlastito sjeme, već kupljeno ili osušeno, potrebno ga je potopiti u toplu vodu 24 sata prije sjetve. Ako se planira uporaba reznica, njih je potrebno uzeti krajem ljeta. Moguća je i uporaba položenica, ali iako se često radi o učinkovitijem postupku, razvoj biljke iz položenice svakako će teći sporije nego kod razvoja biljke iz reznica. Lišće lovora moguće je brati tijekom cijele godine. Može se držati i osušeno, ali u slučaju dugog stajanja, izgubit će jačinu okusa.

Lovorov sirup: Pripremite 6 svježih ili 8 suhih listova lovora, 2,5 dcl vode, 6 žlica smeđeg šećera ili meda, sok jednog limuna. Zakuhajte vodu, a kad zavrije, dodajte lovorovo lišće i poklopljeno kuhajte 6-10 minuta. Izvadite lovor, a tekućinu prelijte u drugu posudu. Dodajte smeđi šećer (ili med) i iscijedite limun. Sve dobro izmiješajte dok se šećer (ili med) posve ne otopi. Uzimajte 1-3 žličice sirupa dnevno (može se uzimati hladan ili topao). Lovorov sirup čuvajte u hladnjaku, u staklenoj bočici. Tako može stajati nekoliko dana, a potom po potrebi napravite novi.

Čaj od lovora: 3 svježa ili suha lovorova lista natrgajte na manje komade ili ih sitno nasjeckajte, pa ih prelijte s 2,5 dcl vode i kuhajte 10 minuta. Maknite s vatre i ostavite 10 minuta poklopljeno, pa procijedite. Kad se malo ohladi, dodajte žlicu limunova soka i 1-2 žlice domaćeg meda. Pijte 2-3 šalice čaja dnevno.

Čaj od lovora možda i nije toliko popularan u odnosu na, primjerice čaj od kamilice, no to ne umanjuje dobrobiti koje možemo iskoristiti koristeći ovu vrijednu biljku. Poželjno je znati da nakon berbe listova lovora, ne bismo ih trebali sušiti na suncu jer listovi tada gube zelenu boju i miris. Pravilno sušenje na tamnom i prozračnom mjestu rezultirat će zelenim listovima snažnog mirisa, a za čuvanje se preporučuje skladištiti čitave listove u čvrsto zatvorenoj staklenoj posudi do maksimalno godine dana. 

Jača imunološki sustav – čaj zbog sastava vitamina i minerala pridonosi jačanju imuniteta i otpornosti organizma. Pruža antiseptičko i antifungalno djelovanje – sprječava rast mikroba, infekcije rana i može djelovati protiv infekcija unutar organizma (npr. gljivice candide). Smanjuje probavne tegobe – lovor smanjuje napuhnutost, smiruje želudac i olakšava probavu te se preporučuje za poticanje apetita. Pomaže uravnotežiti menstruacije – uspostavlja redovite menstruacije i može smanjiti menstrualne bolove. Smanjuje stres i uznemirenost – aroma i miris lovora prirodno umiruju organizam te smanjuju hormon stresa te se konzumacijom čaja, paljenjem listova ili korištenjem eteričnog ulja organizam opušta.

Čaj od lovorovog lista

Reuma, bolesti zglobova i giht poprilično otežavaju život, no čaj od lovora može poslužiti kao rješenje. Osim toga, njegova tinktura također je izvrsna kod dugotrajne primjene za smanjenje bolova u zglobovima. Iako smo čaj navikli koristiti za unutarnju primjenu, kupke od snažnije pripremljenog čaja i veće količine čaja pomoći će kod bolova u zglobovima. Ovakve kupke moguće je provoditi primjerice za noge ili čitavo tijelo u kadi (20 listova na 5 l vode) kako bismo umirujuće i analgetski djelovali na bolna područja poput gihta. Povećana količina mokraćne kiseline u zglobovima uzrokuje giht, a konzumacijom čaja od lovora te provođenjem kupki od lovorovih listova moguće je umanjiti samu upalu.

Tinktura od lovora 

Tinktura od lovora preporučuje se za uganuća zglobova, giht, bolove u zglobovima i reumu te upale ahilove tetive. Pripremite ju na sljedeći način:

  • 30 g sitno nasjeckanih lovorovih listova
  • 300 ml medicinskog alkohola (70 %)
  • Staklena boca od 3 dcl ili više
  • Boca od tamnog stakla za čuvanje

Slika.

U staklenu bocu (od 300 ili više mililitara) stavite sitno nasjeckane svježe lovorove listove te ih prelijte medicinskim alkoholom ili jakom domaćom rakijom. Postotak alkohola trebao bi biti iznad 60 % za najbolje rezultate. Mješavinu zatvorite, dobro promućkajte i ostavite na tamnom mjestu 2-3 tjedna, a svakih nekoliko dana promućkajte tinkturu. Nakon max. 3 tjedna, tinkturu dobro procijedite i spremite u bocu od tamnog staklate čuvajte do 6 mjeseci za topikalno nanošenje na bolna područja ili oralnu primjenu.

Tinktura od lovora može se koristiti tako da 10 kapi razrijedite u vodi i popijete prije obroka, 3 puta dnevno. Nakon maksimalno 1-2 mjeseca uzastopnog oralnog korištenja tinkture potrebno je napraviti pauzu od 30 dana. Za nanošenje na kožu preporučuje se masiranje bolnih područja ili oblozi s razrijeđenom tinkturom. Zbog alkohola tinktura može isušiti kožute ju je potrebno dodatno njegovati na područjima primjene.

Osim ugodnog mirisa koji daje jelima, lovor poboljšava i probavu i ublažava probavne tegobe. S količinama ne treba pretjerivati kako jelo ne bi postalo previše gorko (dva do tri lista najviše). Osobito se preporučuje lovor dodati u mesna jela jer sadrži enzim koji pomaže razgradnji proteina.

Izvor: Gospodarski kalendar

Prethodni članakSmještaj i držanje peradi u ekološkom uzgoju
Sljedeći članakPuno koristi od pitomog lana
Ivan Marjanica, dipl.ing.
Ivan Marjanica, dipl.ing. pomorskog prometa, rođen 1956 u Trogiru, novinarstvom se bavi od 2002. godine. Uže područje su mu maslinarstvo i manifestacije vezane uz izvorne domaće proizvode. Rođen 30. srpnja 1956. u Trogiru. Osnovnu školu završio u Ljubitovici – jedno od mjesta bivše općine Trogir, a danas općine Seget. Srednju školu završio u Trogiru, gdje danas živi s obitelji (supruga, dva sina i jedna kćer). Završio u Splitu I. stupanj elektotehnike i kao inženjer geofizičke elektronike radio 27 godina u tvrtci „Brodospas – Split“. Diplomirao Pomorski menadžment i stekao zvanje: diplomirani inženjer pomorskog prometa. Od 2002. urednik u listu „ Kampanel“. A od 2004. dopisnik Glas Koncila s trogirskog područja, kao i dopisnik Gospodarskog lista i Agroglasa. Prati Sabatine, Noćnjake i druge maslinarske skupove i sve sajmove i manifestacije vezano uz izvorne domaće proizvode. Pisao je i za Novu Zemlju, te za Hrvatsko Slovo i Novu Zadrugu. Prati stručna predavanja o maslinovom ulju, vinu, bijelom luku i to primjenjuje u praksi kao osnivač zadruge Rašeljka. Organizator manifestacije Bakalarijada i promotor novih proizvoda na bazi češnjaka.