Tušt ili portulak (Portulaca oleracea L.) samom svojom pojavom intrigantna je biljka. Iako je svojim rastom malena, gotovo neprimjetna puzava biljka, ona se poput ostalih korova, smatra smetajućom. Ipak, ako se konzumira u prehrani, pruža višestruke benefite zbog čega je mudro ne suzbijati je.
Jednogodišnja je sukulentna biljka iz porodice tušnjeva (Portulacaceae). Ima vrlo razgranatu crvenosmeđu stabljiku, polegnutu uz tlo, koja raste u širinu puštajući izdanke u svim smjerovima. Na njoj se naizmjenično nižu ovalni listovi, sjedeći, glatki, debeli i mesnati. Cvate sićušnim žutim cvjetovima koji traju svega nekoliko sati za vrijeme sunčanog jutra, a cvatu od srpnja do listopada. Stvara prosječno 10.000 sitnih crnih sjemenki po biljci u malim tobolcima. Sjeme klije nakon razdoblja dormantnosti u drugoj godini u proljeće, no zadržava sposobnost klijanja i nakon 40 godina.
Tušt je samonikla biljka otporna na visoke i niske temperature te na sušu, a može uspjeti i na tlu najlošije kvalitete. Zato je česta u vrtovima, dvorištima i livadama, a samim time i lako dostupna za konzumaciju te se izvrsno slaže u salatama zbog svog slatkasto-kiselkastog okusa.
Zdravstvene i nutritivne dobrobiti
Vrlo je hranjiva zahvaljujući svom nutritivno bogatom sastavu, a njena dugotrajna konzumacija, uz inače uravnoteženu prehranu, može pomoći u obrani i sprječavanju nastanka kroničnih bolesti. Brojne su zdravstvene i nutritivne dobrobiti konzumacije tušta. Osim listova, cvjetovi tušta su također jestivi. Dok je biljka mlada, može se jesti u cijelosti jer je sve sasvim mekano. Biljka sadrži dobre količine vlakana, koja smiruju i omekšavaju probavni sustav i mokraćni trakt. Zbog vlakana može biti lijek protiv zatvora, a sprječava i infekciju crijevnih parazita. Bogata je flavonoidnima, fitoestrogenima i organskim kiselinama, poput citrusne i jabučne kiseline.
Posebna značajka tušta je da u svome sastavu ima melatonin, hormon koji regulira san i ciklus buđenja.
Od nutritivnih vrijednosti, portulak je bogat vitaminom A, skupinama B i C vitamina te mineralima kao što su kalij, natrij, magnezij, kalcij, željezo, cink i selen. Njegovi vitamini C i E, flavonoidi, alkaloidi, beta-karoteni i glutation omogućuju borbu protiv slobodnih radikala i sprječavanje starenja. Osim toga, izrazito je bogat esencijalnim omega 3 kiselinama, koje se nalaze u sjemenu biljke, zbog čega djeluje protuupalno na urinarni i probavni sustav te pospješuje krvožilni sustav. Ne samo da je antioksidans, nego je antiseptik – ima vrlo učinkovita antimikrobna svojstva.
Poboljšava cirkulaciju, regulira krvni tlak, sprječava aritmiju. Djeluje i kao diuretik, protiv čireva i snižava tjelesnu temperaturu. Tušt pomaže prirodno smanjiti razinu šećera u krvi, što znači da može spriječiti bolesti poput dijabetesa, pretilost ili otpornost na inzulin. Uzgoj ove nevjerojatne biljka nezahtjevan je, jednostavan i lagan, a velika je mogućnosti da je već prisutan u našoj blizini. Radi izrazitih blagodati koje pruža, ovoj misterioznoj biljci neotkrivenih potencijala, vrijedi pružiti ulogu čuvara našeg zdravlja. slika 2. Morfologija tušta