S plantaže smilja Immortelle farm na Krku nastaju proizvodi koji su svoje mjesto pronašli u farmaceutskoj, parfumerijskoj i kozmetičkoj industriji na izvoznom tržištu.
Kako je sve više turista koji žele doživjeti destinaciju u potpunosti te kupanje i sunčanje upotpuniti kvalitetnom zabavom i izletima, Krk je odlično mjesto za to jer na samo nekoliko kilometara od Krčkog mosta u Omišlju se nalazi velika plantaža smilja na čak 8 hektara pod imenom Immortelle farm iza koje stoji tvrtka Natura Consulting, a njezin vlasnik Ante Vičević će vas rado provesti plantažom te pokazati kako od smilja nastaju proizvodi koji su svoje mjesto pronašli u farmaceutskoj, parfumerijskoj i kozmetičkoj industriji na izvoznom tržištu.
Vičević ističe da uz proizvodnju krema za lice i tijelo od smilja, sad imaju i novi proizvod, pastu za zube, a u velikom poslu, koji razvijaju od 2016. godine sudjeluje cijela obitelj. Tijekom razgleda imanja vidjet ćete i jedinstvenu kamenu kapelicu, koja je replika one iz doba Venecije, kad je Krk bio dio trgovačkog puta, a s njega se vidi ”pola Kvarnera”. To je i mjesto povijesne bitke između Cezara i Pompeja, gdje se po prvi puta spominje drvena bačva kao sredstvo ambalaže, što je važan turistički adut.
Zbog vrućine beru smilje u prosincu
Na rubu plantaže je i oznaka za pješačku rutu Camino na Krku, koja je dio najpoznatije svjetske hodočasničke rute Camino de Santiago, koja sada ima i domaću trasu od 120 kilometara, koju oni u boljoj kondiciji prevale za samo šest dana, otkriva naš domaćin, koji se uzda u inovativan i predalački rad na farmi smilja i njegov spoj sa turizmom. Tako su brojni kozmetički proizvodi na bazi ulja od smilja, koje i dalje razvija, došli sve do tržišta Kine, ali i SAD-a.
–Prirodna kozmetika je svjetski trend i tu vidimo svoju priliku kao cjelovitu priču oko smilja, jer sada sve što uberemo na polju i prodamo, otkriva Vičević.
No, nije sve odmah krenulo kako je trebalo, jer kaže smilje, koje je trajnica i ima ga na stotine različitih vrsta, a kod nas je najpoznatije ono samoniklo pod nazivom vječni cvijet ili pješčano smilje kao i primorsko smilje, koje opet ima svoje podvrste, bere se u svibnju pa sve do srpnja, kad cvjetovi nisu još otvoreni.
Farma Immortelle je prvu žetvu imala u lipnju, kad je već bilo prevruće, što više nisu željeli ponoviti, pa sada smilje bere u prosincu, te dobije jednaku kvalitetu ulja, a bez toplinskog stresa za biljke, što je ipak najvažnije, ističe Vičević, koji drži i radionice za sve one željne novih saznanja o ovom tradicionalnom ljekovitom bilju, koje je vidalo otvorene rane još u doba Rimskog carstva.
Vičević nema namjere širiti poslovanje na još jedno polje jer drži da su ovo dovoljni kapaciteti, na 8 ha od oko 130.000 biljki dobije 48 tona smilja, dok za 10 litara ulja treba šest tona smilja. No, prezentacijski centar u okviru većeg proizvodnog pogona, trebao bi dobiti i nužne sadržaje, kao što je suvenirnica i komunalna infrastuktura, jer iako su turistički sadržaji besplatni uz najavu, oni traže i dodatna ulaganja.
Košnja i prinosi smilja
Na mladim nasadima smilja zasigurno se ne mogu postići prinosi koji se očekuju između treće i osme godine. Tako proizvodnja postaje ekonomski opravdana tek nakon treće godine, što znači da se radi o dugoročnoj investiciji u plantažni uzgoj, koja mora uključivati i finalne proizvode, jer je otkup smilja u Dalmaciji, još prije više godina, davno stao i nikada se više nije vratio trend njegova uzgoja i prerade, koji je dodatno zaustavila i pandemija korona virusa.
No, već u prvoj sezoni uzgoja važno je orezivanjem jačati bazne dijelove grma, čime će se u sljedećim sezonama povećati bujnost i kvaliteta nasada, koja određuje željene prinose. Naime, prinosi smilja vežu se za proizvodnju sušenog žutog cvijeta i proizvodnju eteričnog ulja. Prinosi variraju ovisno o starosti nasada i ekološkim uvjetima mikrolokaliteta.
Prinosi svježeg cvijeta u punoj zrelosti nasada variraju do 7 do 8 tona po ha, od kojih će se dobiti od 3,5 do 4 tone po ha suhoga cvijeta.
S druge strane, postupak sušenja smilja kojim se cvijet konzervira dehidracijom, može se obavljati prirodnim putem ili u sušarama, što je brži postupak. Prilikom prirodnog sušenja ono ne smije biti izloženo izravno sunčevom zračenju ili pristupu sitnim životinjama i pticama. No, valja voditi računa da se smilje ne miješa i ne prevrće da ne bi došlo do nepoželjnog loma te treba osigurati kvalitetnu cirkulaciju zraka kod sušenja veće količine smilja da ne bi došlo do truljenja i samozapaljenja.
Destilacija u roku od jednog dana
Smilje sadrži vrlo malo eteričnog ulja (manje od 0,05 posto) pa je potrebno više od tone svježe biljke da bi se dobio kilogram eteričnog ulja od kojeg se može proizvesti puno toga. Vučević ističe da se smilje mora destilirati u roku od jednoga dana, što zna biti dosta zahtjevno, jer u slučaju da ostane duže od 24 sata propada. Destilacija se, ističe, obavlja u kotlovima, u koje se stavlja više od tone smilja, kroz koje prolazi vodena para pod pritiskom, nakon čega se odvaja hidrolat i cijenjeno ulje. Moderan način destilacije traje dva sata, što znači da je u jednom danu moguće napraviti sedam do osam.
Svaka će destilacija dati do dva kilograma ulja, ovisno o kvaliteti biljke, što je otprilike dvije i pol litre ulja, koje se čuva u velikim spremnicima i prodaje većinom na strano tržište veleprodajom. Neslužbeno smo doznali da kilogram eteričnog ulja, koje se mora čuvati na niskim temperaturama i na tamnom mjestu u posudama koje su vakumski zatvorene, košta oko dvije tisuće eura.
Brojne su blagodati eteričnog ulja smilja: od sprječavanja nastajanja bora, ublažavanje postojećih, odnosno pomlađivanje kože, sprječavanja nastajanja hematoma nakon ozljede, regeneriranja ožiljaka, te djeluje i na proširene vene i dr.
Klimatske promjene dobro podnosi
Smilje podnosi visoke ljetne temperature, bez kiše, na kršu i kamenim terenima, traži jače sunčevo zračenje, a može podnijeti i oštrije zime, odnosno buru, zbog čega se prirodno nalazi samoniklo na višim nadmorskim visinama, ali se ono ne smije brati bez posebne dozvole.
–Dakle, raste na lakim propusnim karbonatnim tlima. Dobro podnosi sušu i minimalnu količinu hranjivih plitkih tala mediteranskog područja. Smilje isto tako može rasti na plodnijim dubljim tlima, kojima je osigurana dovoljna količina kalcija. No, u uzgoju smilja treba izbjegavati tla kiselije pH reakcije, tla s većom količinom vlage i teška tla. S druge strane, plitka, krška stjenovita tla moguće je privesti uzgoju smilja.
–U ovakvim slučajevima tlo varira svojom dubinom od nekoliko centimetara do nekoliko metara i nalazi se samo u pukotinama stijena. Ali priprema plitkih stjenovitih tala uključuje mehanizirano usitnjavanje uz pomoć drobilica koje stijene pretvaraju u šljunak. Na taj način stvorit će se supstrat pogodan za obradu i održavanje plantaže, ističe Vičević, koji je ogradio plantažu, jer ima velikih problema s čagljevima, koji napadaju ovce, koje čiste plantažu, a ne jednu smilje te divljim svinjama, koje uništavaju ”sve živo” što raste na polju.
Uzgoj pet do osam godina
Smilje se uzgaja kao trajnica u razdoblju od pet do osam godina. Smilje se razmnožava generativno sjemenom i vegetativno rezancima ili dijeljenjem busena. Podizanje nasada smilja dobro je planirati nakon kultura koje za sobom ostavljaju tlo s manje korova. Najbolje je kao predusjev uzgajati leguminoze, koje će se ukloniti do kraja kolovoza. Priprema tla, odnosno njegova kultivacija uključuje oranje krajem ljeta ili početkom jeseni, ovisno o tome hoće li se obavljati jesenska ili zimska sadnja smilja.
No, važno je koristi deklarirani kvalitetni sadni materijal nabavljan kod registriranih proizvođača presadnica ili rasadnika. Sadnju je najjednostavnije obaviti strojno te se prema postojećoj mehanizaciji prilagođava sadnja. Za sadnju presadnica sađenih u redove na razmaku 0,7 m puta 0,4 m potrebno je osigurati 35.00 biljaka po hektaru, dok u redovima na većim razmacima, 0,6 m puta 0,3 m na navedenoj površini treba posaditi 55.000 biljaka po ha.