Kao uvod u u najpopularniji sajam poljoprivredne mehanizacije u Europi, ali i šire, Agritechnica 2023 proglasila je dobitnika prestižne nagrade za inovacije. Od 218 prijava, 17 je nagrađeno srebrom, a zlato za inovacije u međunarodnoj industriji poljoprivrednih strojeva dobio je novi CR kombajn New Holland, brend grupacije CNH, za opći koncept kombajna s dvostrukim aksijalnim rotorom. 

Daljnji tehničkirazvoj tehnički mogućeg učinka vršidbe kombajna sve je više ograničen njihovom veličinom, težinom i dimenzijama. To se posebno odnosi na proširenje sustava za vršidbu, najučinkovitiju konstrukcijsku mjeru koja bi, međutim, izravno utjecala na širinu stroja, koja je pak već naišla na zakonska ograničenja transportne širine. Temeljna, regresivna priroda odvajanja različitih sustava jedan je od argumenata protiv jednostavnog proširenja sekcija vršidbe i odvajanja. Osim toga, povećani pogonski učinci i odgovarajuće dimenzionirane pogonske tehnologije kao i alati za vršidbu i separaciju uzrokuju prekoračenje zakonski definiranih osovinskih opterećenja.

   Koncept za maksimalnu snagu

Cjelokupni koncept novog CR kombajna s dvostrukim aksijalnim rotorom iz New Hollanda stoga je dizajniran za maksimalnu gustoću snage uz poštivanje svih ograničenja.

Temeljni element novog CR kombajna je pogonska tehnologija s motorom koji je postavljen uzdužno prema kutu nagiba rotora. Centralno smješten mjenjač s podijeljenom snagom koristi se za pogon rotora i žetvenih hedera s usisnim lancem u ravnoj liniji ili preko osovine propelera. Lijevi rotor služi kao protuosovina za dovodni bubanj. Osovina propelera nalazi se na desnoj strani šasije iznad razine kućišta rotora. Posljedično, nema pogona s obje strane šasije između šasije i voznog mehanizma, zbog čega je širina šasije znatno povećana. Dobiveni prostor iskorišten je za proširenje kanala vršidbe i time za povećanje instalirane tehničke snage kombajna.

Energetska učinkovitost kombajna

Kako bi se uklonile sve blokade u vršidbi, softverski kontrolirani automatski sustav ne samo da izvodi inače uobičajene pokrete naprijed-natrag kako bi olabavio blokadu, već također okreće zatezač remena na odgovarajuću stranu zatezanja remena dovodnog bubnja, što dovodi do posebno preciznog prijenosa rotacijskog kretanja. Patentirani sustav čišćenja također je proširen za 13 posto, a utovar putem žitnog elevatora je optimiziran, dok tehnologija upravljanja podržana senzorom tlaka mjeri pritisak i raspodjelu požnjevenog usjeva odvojeno na prednjem i stražnjem gornjem situ.

Prazni prostori koji nastaju zbog neravnomjerne raspodjele mješavine zrnatih i nezrnatih sastojaka kompenziraju se bočnim trešenjem, uslijed čega sustav ne samo da osigurava dosljednu raspodjelu materijala na gornjim sitima na ravnom i također na bočnim padinama, nego također može riješiti osnovni problem bočne raspodjele tipičan za kombajne s aksijalnim rotorom. Sustav sjeckanja i distribucije slame opremljen je tehnologijom upravljanja temeljenom na kameri, čime se povećava energetska učinkovitost kombajna, dok je težina stroja ostala gotovo nepromijenjena zahvaljujući dizajnu s optimiziranom težinom. S novim CR kombajnom s dva aksijalna rotora, New Holland je zakoračio u novu dimenziju performansi kombajna s dva aksijalnih rotora koji koriste princip uzdužnog protoka. Svi posjetitelji Agritehcnice mogu razgledati nagrađeni kombajn u hali 3, štand A48.

Izvor: Agritechnica 2023

Prethodni članakPametni kombajni s modernim tehnologijama
Sljedeći članakIn memoriam – prof. dr. sc. Ivo Miljković (1932.-2023.)
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.