Merlo je stvorio poželjan stroj u konkurentskom sektoru teleskopskih utovarivača dva puta dva metra – teleskopski utovarivač Merlo TF30.7 . Napravljen kao zamjena za omiljeni P32.6 uzgajivačima stoke, teleskopski utovarivač TF30.7, dizajniran je s istim ukupnim radnim dimenzijama od 2 metra širine i 2 metra visine. Naime, sve više proizvođača koji traže ovakav utovarivač za rad na farmama peradi i svinja.

Tvrdi se da je nekoliko stotina originalnih P32.6 strojeva prodano tijekom proizvodnog ciklusa 2009.-2017. Tako TF30.7 ima velike mogućnosti, pogotovo jer mnogi od ovih strojeva još uvijek rade na stočarskim farmama.

Glavne specifikacije za novi model uključuju kapacitet dizanja od tri tone do maksimalne visine od 6,7 m. U praksi, maksimalni doseg je bliži 7 m kada se uzme u obzir žlica ili grabilica. Snaga se isporučuje kroz Stage V Deutz motor od 101 KS koji radi preko dvobrzinskog hidrostatskog prijenosa. To bi stroju trebalo pružiti vrlo slične performanse Perkins motoru od 101 KS koji se nalazi u P32.6.

Specifikacija

• Motor: Deutz 2,9-litreni 101 KS

• Pogon: Dvobrzinski hidrostatski 40 km/h

• Maksimalni domet: 6,7 metara

• Maksimalno dizanje: tri tone

• Hidraulički kapacitet: 100 litara/minuti pri 250 bara

• Težina: 6,45 t

• Gume: 400/70R20

Motor i pogon

Pokretan 2,9-litrenim Deutz pogonom, TF30.7 nudi iznenađujuću snagu četverocilindričnog motora od 101 KS, što se može djelomično pripisati hidrostatskom prijenosu. Razumljivo je da ne vole svi operateri hidrostatski mjenjač. Niže temperature često mogu uzrokovati da bude trom i lagano ukočen dok ulje ne postigne svoju optimalnu viskoznost.

Uredno smješten ispod poklopca motora, odjeljak motora sadržava uobičajeno mnoštvo značajki temeljenih na emisiji. Zbog okomitog postavljanja ventilatora, TF30.7 nema reverzibilni ventilator, niti je dostupan kao opcija.

Kabina i komande

TF30.7 ima najveću kabinu u svojoj kategoriji, a kabina nudi osjećaj prostranosti. Niz uredno poredanih preklopnih prekidača krasi veći dio instrument ploče i bočne ploče. Odavde, operater može uključiti radnu rasvjetu, odabrati ručnu regeneraciju motora i odabrati opcionalno specificiran ovjes kraka i joystick za automatsko prilagođavanje broja okretaja.

Zakrivljeno stakleno prednje vjetrobransko staklo omogućuje operateru dobru vidljivost sprijeda.

Kao i mnogi proizvođači, Merlo se odlučio za digitalni zaslon koji prikazuje razine goriva i osnovne dnevne operacije: jasan zaslon unaprijed, ali veličina mnogih značajki mogla bi biti problem za operatere koji trebaju naočale za čitanje.

Kako bi se osigurao jednostavan i lak pristup kabini, vrata Merlo teleskopskih utovarivača mogu se otvoriti do 180 °. Osim toga, unutarnja strana vrata opremljena je velikim rukohvatom koji pomaže operateru pri ulasku unutar i izvan kabine. Pogon za kretanje naprijed i natrag postavljen na lijevoj strani pruža dodatnu funkcionalnost za upravljanje strojem ako je potrebno.

Dizajn bez presedana jamči maksimalnu funkcionalnost i udobnost; grupiranje informacija koje su na raspolaganju vozačima kao i kontrole različitih sustava te uređaja za optimalnu ergonomiju. Reverse shuttle na upravljaču također je prisutan na joysticku.

Razvijen je u skladu s automobilskim standardima, skraćujući vrijeme zagrijavanja i hlađenja na pola u usporedbi s konvencionalnim sustavom klimatizacije. Ulazni otvor nalazi se sa strane kabine, daleko od potencijalnih izvora prašine i prljavštine, dok se unutra nalazi 8 otvora.

Široki niz kontrolnih prekidača nudi operateru jednostavno upravljanje svjetlima, ovjesom grane i hidraulikom za automatsko prilagođavanje broja okretaja. Postoje tri opcije kabine: lowline, highline i varijanta s ovjesom kabine.

Grana i hidraulika

Ovaj kompaktni stroj od tri tone ima visinu dizanja od 6,7 metara. To je dovoljno za većinu primjena s ovim strojem. Grafikoni utovara pokazuju sveukupne radne parametre stroja, ali kada je stavljen na test utovara gnojiva s farme, TF30.7 je izdržao svoje kada je gurnut do krajnjih granica tih parametara. Merlov držač s jedinstvenim klinom za zaključavanje ostaje dio TF30.7. S operativne točke gledišta pruža dobru vidljivost u usporedbi s većim dizajnom.

Još uvijek se koristi jednostruka osovina za zaključavanje

Još uvijek se koristi jednostruka osovina za zaključavanje . Senzori rukovatelja to prepoznaju i postavljaju radne parametre stroja tako da odgovaraju primjeni. Međutim, potencijalni kupci morali bi kupiti kompatibilne Merlo priključke za rad s ovim sustavom. Iako sustav ne utječe na radne performanse stroja sa standardnim priključcima, to samo znači da će konfiguracija rukovatelja ostati pod kontrolom operatera. Stražnji dio TF30.7 također je potpuno opremljen cijelim asortimanom hidrauličkih spojki i kočionih točaka prikolice.

Stroj je izvrstan u zahtjevnim uvjetima, naimemotor od 101 KS i hidraulički sustav od 100 litara/min pružaju performanse slične mnogo većim strojevima s većim kapacitetom.Uzimajući u obzir modele koje je ovaj stroj trebao zamijeniti, TF30.7 bi trebao udobno odgovarati performansama 32.6 i svakako ga nadmašiti u smislu udobnosti kabine i kvalitete izrade.

S prodajnom cijenom od cca 113.883,14 EUR stroj je konkurentan drugim strojevima na tržištu, ali također sada predstavlja mnogo značajniju investiciju, posebno za korisnike koji mijenjaju strojeve stare 10 godina ili više te im nudi snažnu mehaničku izvedbu u usporedbi s drugim opcijama na tržištu.

Nagrada na EIMI 2024 za tehničke inovacije

Električni teleskopski utovarivač Merlo TFe43.7 dobio je nagradu ,,Mention” na natjecanju za tehničke inovacije Eima 2024. Ovo natjecanje nagrađuje i unapređuje inovativne proizvode koje je industrija predložila za sve naprednije poljoprivredne i vrtlarske aktivnosti u smislu kvalitete proizvodnje, sigurnosti i ekološke održivosti.

Bez brige o emisiji štetnih plinova

Predstavljen kao prototip prošle godine na Agritechnici, Merlov TFe43.7 nagrađen je nagradom“Mention” u natjecanju za tehničke inovacije na EIMA 2024, međunarodnoj izložbi strojeva za poljoprivredu i vrtlarstvo koja se održala u Bologni u prvoj dekadi studenog.

TFe43.7 dio je takozvane serije ,,Generation Zeroʺ, koja cilja na nultu potrošnju goriva, nultu buku i vibracije, nultu emisiju s e-WORKER-om kao predvodnikom.

EIMA natjecanje nagrađuje i unapređuje inovativne proizvode predložene od strane industrije za sve naprednije poljoprivredne i vrtlarske aktivnosti u smislu kvalitete proizvodnje, sigurnosti i ekološke održivosti.

Teleskopski utovarivač srednjeg kapaciteta

Tih i bez emisija, TFe43.7 dizajniran je za najbolji rad čak i u zatvorenim prostorima kao što su staje ili skladišta, bez brige o emisiji štetnih plinova ili zagađenju bukom, poboljšavajući dobrobit i operatera i životinja. Smanjeno zagađenje bukom također ga čini prikladnim za noćni rad ili na mjestima osjetljivim na buku. Opremljen baterijama, ima autonomiju od osam sati (što zapravo jamči cijeli radni dan), dok je vrijeme punjenja tri i pol sata. Maksimalna brzina je oko 33 km/h.

Izvor: www.merlo.com/

Prethodni članakProizvodnja hrane, biokompozita i biogoriva iz žitarica u kružnom biogospodarstvu
Sljedeći članakNove mogućnosti obrade tla disk lancima
Kristina Pawelitsch, mag.ing.agr.
Rođena je 1974. g. u Crailsheimu u Njemačkoj, a diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti Lovranske trešnje. Urednica je Gospodarskog lista i autorica stručnih članaka iz raznih područja poljoprivrede, a surađuje i s udrugama iz područja poljoprivrede. Kristina Pawelitsch rođena je 1974. godine u Njemačkoj , u Crailsheimu. OBRAZOVANJE: • U Krapini završava srednju školu za prirodoslovno- matematičkog tehničara • 2002. diplomirala na Sveučilištu u Zagrebu, na Agronomskom fakultetu i stekla zvanje magistra inženjerka hortikulture. Diplomirala je na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti lovranske trešnje. • govori tečno njemački i engleski (Vodnikova škola, Zagreb , 6. stupanj poslovnog engleskog i završni stupanj konverzacijskog njemačkog u školi Sokrat u Zagrebu) RADNO ISKUSTVO: Od lipnja, 2017. godine urednica u Gospodarskom listu. Prijašnje radno iskustvo: radila u AQUAARTu kao projektant automatskih sustava navodnjavanja. Nakon toga radi kao referent nabave u Würth Group na poslovima uvoza i izvoza za strano tržište, pretežno Njemačka i Švicarska. Aktivni je član Udruge Akram (Udruga za hrvatsko savršeno naselje), a pisala je i u časopisima ''Vita'' i '' Sto posto prirodno''.