Krajem prosinca prošle godine objavljen je 13. po redu natječaj za provedbu podmjere 5.2.1. – Obnova poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala narušenog elementarnim nepogodama i katastrofalnim događajima koji je otvoren od 28.siječnja i traje do 28. ožujka 2022.
Potpora se dodijeljuje za obnovu poljoprivrednog potencijala narušenog potresom 22.3.2020. godine i potresima od 28.12.2020. godine kako bi se osigurao nastavak i održivost poljoprivredne proizvodnje i izvor prihoda stanovništvu ruralnih prostora. Također i kako bi se spriječilo propadanje poljoprivrednih gospodarstava i iseljavanje iz ruralnih područja. Prihvatljivi korisnici su fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika ili registrirane u Jedinstvenom registru domaćih životinja (JRDŽ) u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu.
Ukupan iznos raspoloživih sredstava javne potpore za provedbu tipa operacije 5.2.1. iznosi 100 milijuna kuna. S time da intenzitet javne potpore iznosi do 100 % gdje Europska unija sudjeluje sa 85 %. Republika Hrvatska sudjeluje s 15 % ukupno navedenog iznosa. Visina potpore iznosi 100 % od ukupnih prihvatljivih troškova projekta za ovu mjeru.
Prihvatljivi troškovi
Prihvatljivima se smatraju samo oni troškovi koji su nastali nakon 22.03.2020. g. za projekte u svim jedinicama lokalne samouprave u kojima je proglašena prirodna nepogoda zbog potresa u Zagrebu te od 28.12.2020. godine u svim jedinicama lokalne samouprave u kojima je proglašena prirodna nepogoda zbog potresa na području Sisačko-moslavačke županije, osim općih troškova koji su prihvatljivi najranije od 1. siječnja 2014. g.
Trošak kupnje zemljišta je prihvatljiv isključivo ako je nastao nakon prirodne nepogode. I to u slučaju ako korisnik nema u vlasništvu poljoprivredno zemljište na kojem je moguća obnova poljoprivrednog proizvodnog potencijala na području jedinice regionalne samouprave na kojem je nastala/proglašena prirodna nepogoda.
Nadalje, prihvatljive troškove dijelimo na: prihvatljive opće troškove i prihvatljive materijalne troškove. Stoga su prihvatljivi opći troškovi:
a) troškovi usluga arhitekata, inženjera i konzultanata
b) troškovi izrade studija izvedivosti, elaborata/studija utjecaja zahvata na okoliš/ekološku mrežu i sl.
Naime, opći troškovi suprihvatljivi samo do 10 % vrijednosti ukupno prihvatljivih troškova projekta, pri čemu su:
– troškovi usluge konzultanata prihvatljivi u iznosu do 2 % ukupno prihvatljivog iznosa ulaganja (bez općih troškova); ne više od 5.000 EUR u kunskoj protuvrijednosti
– troškovi studije izvedivosti prihvatljivi u iznosu do 1 % ukupno prihvatljivog iznosa ulaganja (bez općih troškova);ne više od 2.000 EUR u kunskoj protuvrijednosti.
c) troškovi projektno-tehničke dokumentacije (uključujući trošak izrade projekta uklanjanja građevine; projekta za uklanjanja zgrade i/ili elaborata postojećeg stanja građevinske konstrukcije; izvedbenog projekta i/ili projekta izvanrednog održavanja), geodetskih podloga; troškovi elaborata i trošak nadzora prihvatljivi u iznosu koji čini razliku zbroja troškova navedenih u prethodnim stavkama i gornje granice od 10 % od ukupno prihvatljivih troškova projekta bez općih troškova, ako je primjenjivo.
Prihvatljivi materijalni troškovi su:
a) investicije povezane sa sanacijom poljoprivrednog zemljišta
b) građenje/rekonstrukcija/izvanredno održavanje opremanje poljoprivrednih gospodarskih objekata i pripadajuće infrastrukture za poljoprivrednu proizvodnju
c) nabava novih poljoprivrednih strojeva, mehanizacije i opreme za poljoprivrednu proizvodnju
d) nabava domaćih životinja
e) kupnja i sadnja sadnica višegodišnjeg nasada/bilja
f) označavanje ulaganja sufinanciranih iz proračuna Europske unije, ali ne više od 100 eura u kunskoj protuvrijednosti
g) kupnja poljoprivrednog zemljišta, ali ne više od 10 % vrijednosti ukupno prihvatljivih troškova projekta i analiza tla
Zahtjev za dodjelu potpore
Zahtjev za potporu korisnik popunjava u elektroničkom obliku putem AGRONET-a. Kako bi podnio navedeni zahtjev dužan je biti upisan u Evidenciju korisnika potpora u ruralnom razvoju i ribarstvu. Naime, korisnik je u obvezi podnijeti zahtjev za upis u Evidenciju korisnika najkasnije 15 dana prije isteka krajnjeg roka za podnošenje zahtjeva za potporu za navedeni Natječaj.
Nakon popunjavanja zahtjeva za potporu u AGRONET-u korisniku se generira „Potvrda o podnošenju zahtjeva za potporu“. Nju je korisnik dužan ispisati i potpisati te dostaviti u izvorniku preporučenom pošiljkom ili neposredno u Agenciju za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Ulica grada Vukovara 269d, 10000 Zagreb.
Iako je od zagrebačkog potresa prošlo skoro dvije godine, a od potresa na Banovini više od godinu dana, obnova ide presporo. Stoga je poželjno da se barem kroz Program ruralnog razvoja osiguraju što prije sredstva za sanaciju šteta. Iako, izgledno je da će se posljedice potresa otklanjati dugi niz godina.