Hrvatska agronomska komora kao samostalna i neovisna strukovna organizacija koja obavlja povjerene joj javne ovlasti počela je upisivati članove u popis ovlaštenih agronoma.
Upis se obavlja radi stjecanja strukovnog ovlaštenja, odnosno statusa ovlaštenog agronoma za obavljanje stručnih i savjetodavnih poslova privatne savjetodavne agronomske službe; na temelju članka 5., stavka 1., točke 6., Zakona o Hrvatskoj agronomskoj komori (NN 51/15) i Pravilnika o izdavanju, obnavljanju i oduzimanju ovlaštenja za agronome za obavljanje poslova privatne savjetodavne agronomske službe te o uvjetima, sadržaju i načinu polaganja stručnih ispita (NN 74/2019).
Prava ovlaštenih agronoma
Članovi Komore su ovlašteni agronomi u skladu s odredbama Zakona o Hrvatskoj agronomskoj komori. Agronom u smislu ovog Zakona je osoba koja ima obrazovnu kvalifikaciju u znanstvenom području biotehničkih znanosti, polje poljoprivreda (agronomija) stečenu u RH, u drugoj državi članici ili u trećoj zemlji, ako joj je, sukladno posebnim propisima o priznavanju inozemne obrazovne kvalifikacije agronoma, priznata inozemna obrazovna kvalifikacija.
Članovi Komore imaju izborno pravo u skladu s odredbama Statuta i općeg akta; ona utvrđuje izborno pravo, ravnopravni su s jednakim pravima i dužnostima te postupaju u skladu sa Zakonom i Statutom Komore. Članovi Komore ostvaruju svoje interese u Komori neposredno u strukovnim razredima i posredno preko svojih izabranih predstavnika u tijelima i radnim tijelima Komore i drugim oblicima organiziranja i rada utvrđenim ovim Statutom i imaju pravo sudjelovanja u radu tijela i radnih tijela Komore. Rad u tijelima Komore i drugim oblicima organiziranja temelji se na zajedničkom odlučivanju i odgovornosti. Također i na ravnopravnosti članova u realizaciji njihovih prava i dužnosti.
Član tijela Komore odgovoran je osobno za svoj rad i u skladu sa svojim pravima i dužnostima za rad i odluke tijela Komore čiji je član. Za sudjelovanje na sjednicama birani i imenovani članovi tijela, stalnih radnih tijela te drugih radnih tijela Komore, mogu primati naknadu za sudjelovanje u radu kao i naknadu materijalnih troškova prema općem aktu Komore, koje donosi Vijeće Komore.
Ovlašteni agronomi obavljaju stručne poslove iz područja poljoprivrede odnosno stručne poslove:
projektiranja, izrade, procjene, izvođenja i nadzora radova iz područja biljne i animalne proizvodnje te krajobrazne arhitekture; savjetovanja, ispitivanja kvalitete proizvoda, izrade i revizije stručnih studija i planova, kontrole projekata i stručne dokumentacije; izgradnje objekata i uređaja, izbor opreme, procesa i sustava, stručno osposobljavanje i licenciranje radova u poljoprivredi, izradi projekata i stručne radove u zaštiti tla i voda, izradi projekata i stručne radove u održavanju bioraznolikosti i krajobrazne raznolikosti, u skladu s posebnim propisima, sudjeluju u izradi stručnih analiza i dijela idejnog projekta u provedbi postupka komasacija i sudjeluju u radu komasacijskih tijela te ostale poslove sukladno zakonskim propisima i pravilnicima iz područja poljoprivrede.
Na temelju članstva u Komori ovlaštenom agronomu izdaje se odgovarajuće rješenje, pečat i iskaznica. Iskaznica i pečat su trajno vlasništvo Komore i izdaju se na trošak Komore
Prava članova Komore su:
- pravo biranja tijela Komore i pravo kandidiranja u ta tijela
- putem svojih izabranih predstavnika u Skupštini sudjelovati u donošenju odluka o svim pitanjima koja su u nadležnosti Komore
- pravo korištenja povlastica koje Komora ugovori radi osiguranja od poslovne odgovornosti s osiguravateljima
- pravo na stručni savjet i podršku
- pravo na savjetodavno-pravnu pomoć iz strukovne problematike temeljem suradnje Komore sa stručnim i znanstvenim ustanovama te državnim tijelima
- pravo na prisustvovanje seminarima, simpozijima i ostalim stručnim usavršavanjima, te susretima koje organizira Komora
- pravo na aktivno i pasivno sudjelovanje u provedbi programa stručnog usavršavanja i cjeloživotnog učenja
- pravo na obvezno osiguranje od profesionalne odgovornosti
- pravo na slobodno istupanje iz članstva Komore
- pravo na predlaganje i razmatranje pitanja iz područja agronomske struke
- pravo nadležnim stegovnim tijelima podnositi prijave za pokretanje stegovnog postupka
- pravo pred Odborom za mirenje iznositi međusobne sporove radi sporazumnog rješavanja putem posredovanja i radi odlučivanja u tim sporovima
- druga prava koja proizlaze iz Statuta i drugih akata Komore.
Obveze članova Komore
1. Štititi ugled ovlaštenih agronoma i agronomske struke poštivanjem i pridržavanjem propisa koje donose tijela Komore; Kodeksa agronomske etike i Kodeksa dobre agronomske prakse te promicati ugled i stručnost ovlaštenih agronoma.
2. Poštovati i pridržavati se svih obveza temeljem ovog Statuta te aktima i odlukama tijela Komore.
3. Izvještavati Komoru o svim promjenama podataka vezanih uz ovlaštenje (sukladno Pravilniku iz članka 5. stavka 1. točke 6. Zakona kojim je uređeno izdavanje, obnavljanje i oduzimanje ovlaštenja).
4. Redovno plaćati članarinu.
5. Savjesno obavljati poslove i dužnosti koje mu dodjeli Komora.
Kako je propisano Zakonom o Hrvatskoj agronomskoj komori, člankom 1., stavkom 4., »stručni i savjetodavni poslovi iz područja poljoprivrede« jesu projektiranje, izrada, procjena, izvođenje i praćenje radova iz područja poljoprivredne proizvodnje, savjetovanje o uzgoju, uređivanju, korištenju poljoprivrednih resursa, izgradnji objekata, odabiru opreme, uređaja, procesa i sustava, stručno osposobljavanje za radove u poljoprivredi, ispitivanje kvalitete proizvoda, izrada i revizija stručnih studija i planova, izrada i kontrola projekata i stručne dokumentacije.
Članovi komore mogu postati svi agronomi koji imaju završen četerogodišnji studij i imaju jednu godinu radnog iskustva u struci. Umirovljeni agronomi ne mogu postati članovi Komore.
Uz Zahtjev za upis se prilaže:
- dokaz o hrvatskom državljanstvu (preslika domovnice, osobne iskaznice)
- dokaz o stečenoj kvalifikaciji (preslika diplome, uvjerenja o završenom studiju ili druge odgovarajuće isprave)
- dokaz o radnom iskustvu na odgovarajućim poslovima u trajanju najmanje jedne godine (potvrda poslodavca o vrsti poslova koje je obavljao i trajanju radnog odnosa i/ili potvrda o podacima unesenim u matičnu evidenciju HZMO-a, e-Potvrde iz mirovinskog sustava, preslika radne knjižice, ugovora o radu, druge potvrde ili izjave poslodavaca.
- dokaz da nije pravomoćno osuđen za kazneno djelo protiv Republike Hrvatske, za kazneno djelo protiv službene dužnosti i za kazneno djelo počinjeno iz koristoljublja (uvjerenje o nekažnjavanju)
- izjava agronoma da nije lišen poslovne sposobnosti
slika na kraju članka i tekst okvira u slici – efektno u slici (primjer):
Upisnina iznosi 500,00 kn,
godišnja članarina 300,00 kn,
a stručni ispit 120,00 kn.