Mr. sc. Tatjana Martinović nije samo stručnjakinja za ratarstvo s više od 35 godina iskustva – ona je oslonac stotinama poljoprivrednika u Koprivničko-križevačkoj županiji. Kao voditeljica Službe za stručnu podršku Koprivnica, svakodnevno izlazi na teren, savjetuje, educira, pomaže s administracijom i donosi nova znanja – i sve to s osmijehom, entuzijazmom i nevjerojatnom posvećenošću. Upoznajte ženu kojoj se poljoprivrednici uvijek rado obraćaju – jer znaju da njezin stručni savjet vrijedi više od ijednog formulara.

Gospodarski list predstavlja djelatnike Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva – savjetnike naših poljoprivrednih proizvođača, a u ovom broju možete doznati više o mr. sc. Tatjani Martinović, voditeljici Službe za stručnu podršku Koprivnica, koja savjetuje poljoprivrednike u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Tatjana Martinović diplomirala je 1989. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na ratarskom smjeru gdje je i magistrirala 2011. godine. Od 1989. godine radi u “Podravki” d.d. prehrambenoj industriji u Koprivnici, najprije na poslovima tehnologa-istraživača, a zatim glavnog tehnologa-istraživača u cjelini Istraživanja i razvoj – Razvoj poljoprivrede. Od 1998. godine zaposlena je u Hrvatskom zavodu za poljoprivrednu savjetodavnu službu (HZPSS) na poslovima savjetnika za ratarstvo, u Područnom odsjeku Koprivničko-križevačke županije, a zatim 2007. godine napreduje u višu stručnu savjetnicu za ratarstvo – travnjaštvo i krmno bilje.

Želja za radom na terenu

Kao viša stručna savjetnica za ratarstvo nastavlja raditi i u Javnoj poljoprivredno savjetodavnoj službi koja je u razdoblju 2011. – 2012. bila u sastavu Hrvatske poljoprivredne komore (HPK). U razdoblju 2012.-2014. obavlja poslove rukovoditeljice Odsjeka za ratarstvo, nakon toga od 2014. do 2017. više koordinatorice za ratarstvo, a zatim do 2019. godine načelnice Odjela za ratarstvo. U razdoblju 2019.-2021. radi u Zagrebu na mjestu načelnice Sektora za stručno savjetovanje u poljoprivredi.  Želja za radom na terenu i izravnim kontaktom s poljoprivrednim proizvođačima bila je presudna za odluku o povratku u Koprivničko-križevačku županiju na sadašnje radno mjesto, voditeljice područne službe Koprivnica.

Proizvodnja poljoprivrednih kultura na oraničnim površinama, bilo da je riječ o ratarskom, industrijskom ili krmnom bilju te briga o tlu uvijek je u središtu mog zanimanja te uže područje mog rada. Naravno, uz ove poslove, tu su i ostale aktivnosti, od stručnih do administrativnih. Tijekom radnog iskustva dužeg od 35 godina bila sam član nekoliko projekata, a trenutno sudjelujem u provedbi dva međunarodna projekta financirana iz Programa OBZOR EUROPA pod nazivom ClimateFarmDemo i projekta ClimateSmartAdvisors kojima je osnovni cilj usvajanje praksi i rješenja klimatski pametne poljoprivrede od strane poljoprivrednika i svih dionika sustava znanja i inovacija klimatski pametne poljoprivrede (AKIS) s ciljem prilagodbe sustava poljoprivredne proizvodnje klimatskim promjenama i postizanja ugljično-neutralno poljoprivrednog sektora do 2050. godine, a sukladno Klimatskoj strategiji EU-a, istaknula je Martinović.

Tatjana Martinović educira poljoprivrednike na oranici foto: T. Martinović

Prijenos informacija, znanja i vještina

U Područnoj službi Koprivnica radi ukupno devet službenika u tri ispostave i svi su agronomi: u Koprivnici petero, u Križevcima troje, a u Đurđevcu samo jedna savjetnica. Svaki je savjetnik stručan u određenoj specijalnosti: troje iz područja hortikulture (povrtlarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo), dvije kolegice biljne zaštite, jedan kolega stočarske specijalnosti, jedan iz područja melioracija i jedna kolegica za ekološku poljoprivredu. Tatjana obavlja posao terenske savjetnice iz područja ratarstva. Uz posao savjetnice jedan dio radnog vremena izdvoja za koordinaciju i organizaciju aktivnosti iz nadležnosti Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede. Svaki radni dan i aktivnosti tijekom dana/tjedna ovise o izuzetno velikom broju čimbenika.

Najviše radnog vremena posvećuje se prijenosu informacija, znanja i vještina poljoprivrednim proizvođačima, u uredu, ali i izvan ureda, jer je ova Uprava najbliža i najdostupnija poljoprivrednicima na terenu. Pruža potporu poljoprivrednicima s ciljem podizanja razine produktivnosti, podizanja razine kakvoće poljoprivrednih proizvoda, primjene novih tehnologija, uz istodobno zadovoljavanje propisanih uvjeta. Najvažnija značajka savjetničkog posla je dinamičnost. Vrlo često se dogodi da savjetnik planira dan ili tjedan na jedan način, ali su tog dana ili tjedna aktivnosti i potrebe naših poljoprivrednika bile sasvim drugačije. Iako se planirao odlazak na teren (na oranicu, u staju, voćnjak, vinograd ili plastenik…), često je nemoguće izići iz ureda.

Radni dan terenskih savjetnika ovisi o potrebama korisnika usluga, a to su poljoprivrednici. U razdoblju podnošenja jedinstvenih zahtjeva za potporu (AGRONET kampanja), zatim u razdoblju kad su raspisani natječaji za provedbu intervencija iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike i/ili izvanredne mjere pomoći često savjetnici ne mogu na teren, jer pred vratima ureda čekaju poljoprivrednici kojima je nužna pomoć. Svaka područna služba i svaka ispostava ima specifičnosti.

U Koprivničko-križevačkoj županiji na dan 31. prosinca 2024. godine registrirano je 8557 poljoprivrednih gospodarstava, što znači da jedan savjetnik (ukupno je devet zaposlenih) u prosjeku pruža savjete/informacije/administrativne pomoći 951 poljoprivrednom gospodarstvu.

Od 2023. godine velik udio radnog vremena terenski savjetnici provode educirajući poljoprivredne proizvođače.

Edukacije su obavezne za sve poljoprivrednike koji u Jedinstvenom zahtjevu za potporu zatraže plaćanje za eko sheme, proizvodno vezana plaćanja (PVP) i IAKS mjere. Samo tijekom prošle godine Tatjanin tim održao je ukupno 204 različitih edukacija (tečajevi, prikazi, webinari…) na kojima je sudjelovalo ukupno 5298 poljoprivrednika.

Demonstracijska aktivnost na parceli foto: T. Martinović

Savjetnici „iz prve ruke znaju“ što poljoprivrednike najviše opterećuje

Administrativne poteškoće proističu iz provedbenih uredbi u okviru ZPP-a. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva nastoji umanjiti opterećenja koliko je god to moguće. Terenski savjetnici „iz prve ruke znaju“ što poljoprivrednike najviše opterećuje. S trena su upućeni prijedlozi rasterećenja, a neki od njih su usvojeni već 2024. godine. Administrativni poslovi nisu bliski većini poljoprivrednika, a naročito starijima. U Koprivničko-križevačkoj županiji prema podatcima na dan 31. prosinca 2024. godine ukupno je 3039 nositelja poljoprivrednih gospodarstava starijih od 65 godina (35,5% od ukupnog broja), a 1166 je mlađih od 40 godina (13,6%). Izazovi s kojima se susreću ove dvije dobne kategorije poljoprivrednih proizvođača nisu isti. Izazovi i teškoće s kojima se suočavaju poljoprivrednici uglavnom ovise o pretežitoj proizvodnji kojom se bave.

Uloga savjetnika je prijenos znanja, povećanje razine produktivnosti i pomoć prilikom prilagodbe poljoprivredne proizvodnje uvjetima, kako klimatskim, tako i tržišnim. U sklopu savjetodavnog rada poljoprivrednike koji žele primijeniti napredne tehnologije upoznaje se s inovativnim digitalnim tehnologijama u poljoprivredi (različitim aplikacijama, primjenom senzora, analizom podataka i sustavima za pomoć u odlučivanju) te se potiče njihova uporaba. Cilj je postizanje učinkovitije i održivije poljoprivredne proizvodnje. Kako bi mogli kvalitetno educirati poljoprivrednike, i sami savjetnici moraju biti uključeni u cjeloživotno učenje.

Edukacija poljoprivrednika foto: T. Martinović

Savjetnik je zadovoljan ako je poljoprivrednik zadovoljan!

Zadovoljna sam i sretna kad poljoprivrednik koji je zatražio pomoć (stručnu i/ili administrativnu) nakon što primijeni pruženi savjet/informaciju uspješno riješi neku svoju poteškoću ili nedoumicu, podigne razinu proizvodnje, ili proizvodi ekonomičnije, racionalnije, ekološki prihvatljivije, popuni propisani obrazac na ispravan način, preda ga na vrijeme, naglasila je Tatjana.

Najjednostavniji način kako poljoprivredni proizvođači mogu uspostaviti kontakt sa savjetnicima i upitati za savjet je da se na mrežnim stranicama https://www.savjetodavna.hr/ potraži savjetnik. Adresar savjetnika može se pretraživati prema županiji i prema specijalnosti savjetnika. Uz ime i prezime, adresu na kojoj je savjetnik smješten, navedeni su potrebni kontakt podatci: e-mail adresa i broj mobitela. Poljoprivredna proizvodnja je izuzetno kompleksna pa poljoprivredni proizvođači trebaju znanja i vještine iz različitih područja. Stoga je važno da poljoprivrednik zatraži savjet od savjetnika koji je najstručniji upravo za to područje. Snaga Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede je zastupljenost savjetnika različitih stručnih i specijalističkih znanja i vještina. Ako Vaš savjetnik nije u mogućnosti odgovoriti, uputit će Vas na kolegicu/kolegu koji su kompetentni za navedeno područje.