Gospodarski list predstavlja djelatnike Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva – savjetnike naših poljoprivrednih proizvođača, a u ovom broju možete doznati više o Nikolini Paleki, mag. ing. agr., koja savjetuje poljoprivrednike u Zadarskoj županiji.

Nikolina Paleka, magistar inženjer bilinogojstva, nakon završenog Agronomskog fakulteta zaposlila se u poljoapoteci Agromais d.o.o u Sesvetskom Kraljevcu. Taj posao je radila vrlo kratko svega 4 mjeseca. Odlaskom iz Zagreba zaposlila se u vinariji Frajona, Frajona d.o.o u Malinskoj na otoku Krku kao tehnolog (enolog ) u proizvodnji vina. U Frajoni je radila tri godine, a poslije Frajone je sljedeće radno mjesto bilo u vinariji Boškinac, Cissa d.o.o u Novalji na otoku Pagu gdje je također bila glavni tehnolog (enolog) u proizvodnji vina. Nakon vinarije Boškinac 2009. godine zaposlila se u Hrvatskom Zavodu za poljoprivrednu i savjetodavnu službu kao stručna savjetnica u Ispostavi Zadar.

Posao stručne savjetnice je obavljala cijelo vrijeme dok je „Savjetodavna služba“ bila u sastavu Hrvatske poljoprivredne komore kao i u Hrvatskoj poljoprivredno-šumarskoj savjetodavnoj službi te je 2019 godine integriranjem HPŠSS u Ministarstvo poljoprivrede napredovala u višu stručnu savjetnicu. U Ministarstvu poljoprivrede u Upravi za stručnu podršku razvoju poljoprivrede početkom 2022 godine postaje voditeljica Područne službe za stručnu podršku Zadar.

Područje znanstvenog i stručnog rada

Moj savjetodavni rad je najuže vezan za savjetovanje poljoprivrednika iz područja vinogradarstva, vinarstva i tehnologije proizvodnje vina. U Zadarskoj županiji sam od 2009 godine do danas sudjelovala u podizanju vinogradarsko-vinarske scene koja je od tog vremena do danas doživjela pravi procvat te smo iznjedrili veliki broj vrhunskih vinara i vina, ističe Nikolina Paleka koja je također ovlašteni ocjenjivač vina kod Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Centar za vinogradarstvo, vinarstvo i uljarstvom, a bavi se i organoleptičkim ocjenjivanjem maslinovog ulja , za što je također certificirani ocjenjivač.

Veliko područje interesa mi je zaštita autohtonih sorata vinove loze, te podizanje novih vinograda s takvim sortama. Surađujem usko s obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima gdje sam radila na širenju i očuvanju autohtone sorte vinove loze Svrdlovina u Zadarskom zaleđu koja je bila gotovo nestala, napominje Paleka koja trenutno sudjeluje i na FADN projektu temeljen na knjigovodstvenom prikupljanju podataka PG-a.

Najdraži dio posla je rad s poljoprivrednicima na terenu

Moj radni dan je vrlo dinamičan i aktivnosti su zaista različite. Kao voditeljica službe veliki dio poslova provodim u koordiniranju aktivnosti između djelatnika, zatim kontaktiram s nadređenim službenicima te prenosim informacije svojim djelatnicima, planiram i provodim poslove. Veliki dio vremena vezan je za administrativni dio posla u uredu sa strankama te izdavanjem njima potrebnih dokumenata, ali ostane mi vremena i za teren što mi je draže, a to je direktni rad sa poljoprivrednicima, posjet obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima i prenošenje znanja i iskustva te rješavanje stvarnih problema iz proizvodnje, naglasila je Paleka koja kao voditeljica Područne službe uspješno koordinira i surađuje s lokalnom samoupravom, znanstvenim institucijama, različitim udrugama iz poljoprivrede i medijima.

Najdraže u radu s poljoprivrednicima mi je kad zajedno riješimo problem. Također jako se veselim kad žele poslušati stručni savjet i primijeniti ga, odnosno kad imaju povjerenje. Naša struka je takva da jako puno poljoprivrednika provodi svoja polovična znanja i nemaju povjerenja. Jako me veseli kad radimo s mladim poljoprivrednicima i kad vidim da mladi ljudi žele ostati na selu, na svom gospodarstvu i živjeti od svoga rada.“

Nikolina ističe da je veliko administrativno opterećenje poljoprivrednika vezano za uredbe Zajedničke poljoprivredne politike, a veliki problem poljoprivrednicima zadnjih godina predstavljaju i klimatske promjene koje ostavljaju velike posljedice u proizvodnji te veliki financijski gubitak. Također problem je radna snaga te cijena rada po satu. Raspoloživa radna snaga je stare životne dobi ili nema potrebna znanja o proizvodnji.

Kao problem bih izdvojila također i to da poljoprivrednici malo ulažu u marketinški razvoj gospodarstva jer su često nositelji obiteljskih gospodarstava starije životne dobi te nisu toliko inovativni, smatra Paleka koju poljoprivredni proizvođači mogu kontaktirati putem telefona, te e-maila, koji su dostupni na internetskoj stranici www.savjetodavna.hr gdje se nalaze kontakti i ostalih savjetnika.

Prethodni članakCikorija stimulativno utječe na cijeli metabolizam
Sljedeći članakZlatna žetva Žito grupe unatoč izazovima
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.