Udruga ruralnog turizma Hrvatske je na portal idemonaselo.hr uvrstila više od 1800 pružatelja usluga u posebnim oblicima turizma i pozvala ih na suradnju i dostavu dodatnih informacija.

Glavna je namjera Portala idemonaselo.hr, čija je objava planirana za kraj travnja, pomoći gostima i turistima u planiranju putovanja, snalaženju u destinaciji i većoj konzumaciji domaćih proizvoda i usluga. Portal promovira autentičnu turističku ponudu i doživljaje ruralne Hrvatske i doprinijet će rasterećenju prezasićenih destinacija,  boljoj posjećenosti lokalnih događanja, povećanju atraktivnosti zapošljavanja u ruralnim područjima te većim turističkim i drugim prihodima na dobrobit ruralnog stanovništva.

Portal je pokrenut po uzoru na slične neprofitne portale kojima upravljaju nacionalne udruge u Sloveniji i Austriji. Oni prezentiraju ponudu samo jednog posebnog oblika turizma, i to uz podršku različitih institucija i privatnog sektora.

Otišli smo nekoliko koraka dalje i omogućili svim pružateljima usluga u brojnim posebnim oblicima turizma da se predstave na centralnom mrežnom mjestu kako bismo zajednički pokazali svu raskoš našeg ruralnog turizma. Uz agroturizam koji je temelj za opstanak hrvatskih sela, uvrstili smo primjerice i pustolovni turizam i avanture koje osobito privlače mlađe generacije. Tu su i kulturni, zdravstveni, konjički, lovni, ribolovni i planinski turizam, kao i  zaštićena područja te više od 1500 različitih sportsko-rekreacijskih i tematskih staza i ruta.  Po tome je ovaj Portal jedinstven na svjetskoj razini. Pozivamo kolegice i kolege da iskoriste ovu priliku kako bi ruralni turizam konačno dobio zasluženo mjesto na turističkoj karti Hrvatske, ističe Aleksandra Kuratko Pani, voditeljica Udruge.

Gosti i turisti lutaju u potrazi za informacijama

Relevantna istraživanja i iskustva Udruge pokazuju kako u Hrvatskoj gosti i turisti lutaju u destinacijama u potrazi za informacijama zbog neadekvatnih mrežnih stranica i online prisutnosti pružatelja usluga i/ili turističkih zajednica i zbog brojnih nepovezanih, a često i nefunkcionalnih aplikacija. To je bio i razlog pokretanja Portala nakon što je Udruga, u suradnji s Veleučilištem u Križevcima te dijelom turističkih zajednica i županijskih ureda za gospodarstvo i/ili turizam prikupila osnovne informacije o više od 1800 pružatelja usluga tijekom 2024. godine.

Isti su geolocirani na interaktivnoj karti i izrađene su im podstranice. Svoje podatke za objavu uključivo multimedijalnih sadržaja mogu dostaviti korištenjem uputa i online obrazaca. Izrada Portala omogućena je uz financijsku potporu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva; Ministarstva turizma i sporta; Veleučilišta u Križevcima; LAG-a Moslavina; članova Udruge te dionika iz privatnog sektora. Udruga će u narednim tjednima na online predstavljanja pozvati i turističke zajednice, agencije i vodiče; općine, gradove i županije, lokalne udruge i druge dionike.

Izvor: Udruga ruralnog turizma Hrvatske

Prethodni članakCopa-Cogeca: 8. izdanje nagrade za inovacije za poljoprivrednice
Sljedeći članakKako da ratari lakše dođu do onog bez čega se ne može?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.