Aktivni ugljen popularan je kućni lijek za nekoliko bolesti, a ponekad se koristi i u druge kućanske i kozmetičke svrhe. Međutim, većina ovih navodnih dobrobiti nije potkrijepljena znanošću.
Aktivni ugljen se ne apsorbira u crijevima. Dakle, nakon što ga progutate, on dospijeva u vaša crijeva u nepromijenjenom obliku. Porozna tekstura drvenog ugljena ima negativan električni naboj, zbog čega privlači pozitivno nabijene molekule, poput toksina i plinova. Kada tekućine ili plinovi prolaze kroz ovaj aktivni ugljen, vežu se za njega putem procesa poznatog kao adsorpcija.Ti se toksini i kemikalije zarobe u vašim crijevima i eliminiraju putem stolice umjesto da ih apsorbira vaše tijelo. Jedna studija izvještava da uzimanje aktivnog ugljena 8 sati prije ultrazvuka abdomena značajno smanjuje količinu plinova u crijevima, što olakšava dobivanje jasne ultrazvučne slike.
Aktivni ugljen može pomoći i u liječenju proljeva. Također može pomoći u filtriranju vode uklanjanjem kontaminanata, suspendiranih krutih tvari i mikroorganizama poput bakterija, sve to bez utjecaja na pH ili okus vode. Aktivni ugljen izbjeljuje zube kad se koristi kao tekućina za ispiranje usta ili u pasti za zube. Dakle prilikom primjene upija zubni plak i druge spojeve koji boje zube, ali to nije znanstveno potvrđeno. Aktivni ugljen se ponekad promovira kao lijek za mamurluk. Međutim, ova tvar ne apsorbira učinkovito alkohol, pa je ova korist vrlo malo vjerojatna. Kaže se da nanošenje aktivnog ugljena na kožu liječi akne, perut i ugrize insekata ili zmija. Ipak, gotovo da nema dokaza koji podupiru te tvrdnje.