Ima pacijenata koji razviju niz različitih simptoma, a propisane pretrage ne dovedu do dijagnoze i liječnik ne može sa sigurnošću konačno potvrditi o kojoj se bolesti radi. Za takvog pacijenta obično kažu da je “medicinska zagonetka”. S ljudskim organizmom puno stvari može krenuti krivim smjerom, tako da liječnik ne može uspješno dijagnosticirati oboljenje.
Bolesnik može patiti od brojnih simptoma koji mogu ukazivati na doslovce stotine mogućih oboljenja, neka od njih lagana, a neka i po život opasna. Takve i slične “medicinske misterije” mogu zbuniti čak i liječnike specijaliste. To se može dogoditi posebno kad se radi o manje čestim bolestima.
Na primjer, sistemski lupus erythematosus može smesti liječnike jer mu manifestacije nisu specifične. Čak kad se i posumnja na to oboljenje, može uzeti dugo vremena dok se skupi dovoljno dokaza da se potvrdi dijagnoza. Slično se može dogoditi i s prvim stadijima sklerodermije, fibromialgije itd.
Sami istražite
Ako imate simptome za koje mislite da su pogrešno dijagnosticirani ili da nisu uzeti u obzir dovoljno ozbiljno, postanite ,,svoj vlastiti detektivʺ. Možda ćete baš vi biti taj koji će riješiti vašu medicinsku misteriju. U tome vam može pomoći odabir liječnika u kojeg imate povjerenja, najbolje još dok ste zdravi. Doktor koji vas poznaje još kao zdravog, u najboljoj je poziciji da primijeti kad nešto krene loše. Novi doktor nema temelj za usporedbu.
Ako liječnik opće prakse ne može riješiti vašu zagonetku, neka vas pošalje specijalisti, ali neka vas i ona dalje prati. Jer, specijalist vidi samo dio vas, a obiteljski liječnik vidi vas kao kompletnu osobu. Shvatite svoje simptome ozbiljno. Nemojte automatski “otpisati” nešto kao hipohondrija, starost ili “moj križ koji moram nositi”. To je posebno važno kad simptomi počinju ometati sposobnost za rad, životna zadovoljstva itd.
Onih petnaestak minuta kod liječnika iskoristite pametno. Opišite povijest svojih simptoma i liječenja potanko i kronološki. Od velike će pomoći biti ako ste vodili dnevnik svih tih tegoba. Osim toga i obiteljska medicinska povijest je dobar vodič za liječnika. Popišite sve lijekove koje trošite. Na toj listi, koju ćete pokazati svom liječniku, moraju biti ne samo oni lijekovi koje ste dobili na recept, nego i svi oni koje ste kupili u ljekarni bez recepta, uključujući vitamine i minerale.
Uzmite u razmatranje svoj posao i stil života. Postavljajući sebi razna pitanja, čovjek može utvrditi ima li njegova medicinska misterija neke veze s prirodom njegovog posla. S druge strane, misteriozni simptomi mogu imati veze s faktorima u vezi sa stilom života (primjerice, prisutnost kućnih ljubimaca, nedavno putovanje u stranu zemlju, nagli prekid konzumiranja kave, čaja ili koka-kole itd.). Obavite i sami određena istraživanja. Pokušajte i sami doznati nešto o prirodi svojih simptoma uz pomoć neke knjige, priručnika, enciklopedije koje ćete nabaviti u javnoj knjižnici ili ćete pretražiti to područje na internetu. Ta saznanja mogu puno pomoći ispravnom liječenju.
Razmotrite sve faktore
Krajnje nestrpljivi da im se dade objašnjenje njihovih misterioznih simptoma, neki ljudi počinju uvjeravati sebe da imaju neku bolest o kojoj su upravo nešto pročitali. Nemojte brzo uskakati u takve zaključke. Stres, tjeskoba i depresija mogu izazvati i fizičke simptome. Možda će se u postavljanje dijagnoze i liječenje morati umiješati psiholog ili psihijatar. Međutim, takvo stanje treba oštro izdvojiti od stanja gdje oboljenje nije u izravnoj vezi s psihom. Jedna pacijentica je više od godinu dana patila od kroničnog proljeva. Bila je liječena pod dijagnozom nervozno crijevo. Tek kad ju je jedan liječnik poslao na pregled stolice, nađen je parazit Giardia lamblia, koji je bio uzročnik njezinih tegoba. Nervozno crijevo zaista može pokazivati konfuznu, misterioznu kliničku sliku, koja može prikriti razna druga oboljenja. Pacijentica je rekla:
–Ubuduće ću imati manje strpljenja s liječnikom koji ne uzme ozbiljno i moj opis simptoma i to kako se osjećam. Ako znam da sam bolesna, više neću nikoga slušati tko mi kaže , s vama je sve u redu.
Izvor: Gospodarski kalendar