Nakon uspjeha s EU projektom GECO 2, Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije (AGRRA) nastavlja provoditi europski projekt GECO 2.2, čiji je cilj uspostaviti održivu poljoprivrednu proizvodnju, povećavajući skladištenje ugljika i smanjujući emisije štetnih plinova, potičući biološku raznolikost.
Hrvatski projektni konzorcij sastavljen od Agencije za ruralni razvoj Zadarske županije – AGRRA, Dubrovačko-neretvanske županije i Udruge maslinara Kaštela Mastrinka u suradnji s talijanskim savezom Legacoop Romagna i Legacoop Marche, Regionalnom federacijom Coldiretti Molise te Mediteranskim agronomskim institutom Bari provodi projekt Green Economy – GECO 2.2.Projekt vrijedan 2.056.525,00 eura sufinancira Europska unija u okviru Programa prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija – Hrvatska 2021.-2027. Započeo je s provedbom 1. veljače 2024. i trajat će do 31. srpnja 2026. godine.
Poljoprivrednici će moći trgovati ugljikom
Projekt nudi i mogućnost trgovanja ugljikom „zarobljenim“ u biljkama i tlu.
–Poljoprivredne kulture u tlo pohranjuju ugljični dioksid i to se može vrlo lako izračunati. U ovom projektu cilj je uspostaviti platformu u kojoj će poljoprivrednici dobivati broj bodova sukladno količini pohranjenog ugljičnog dioksida, dok će poduzetnici, odnosno gospodarski subjekti s druge strane moći otkupljivati te bodove i zauzvrat bi oni dobivali porezne olakšice ili neke druge benefite, kaže ravnatelj AGRRA-e Ivica Pintur.
Poljoprivrednici s hrvatske i talijanske strane odlično su reagirali na ideju već u eksperimentalnoj fazi projekta. U prvom je projektu u pilot području tako sudjelovalo 160 poljoprivrednika sa 208 eksperimentalnih polja, od čega je njih 39 bilo s područja Zadarske županije. Ukupno je sekvestrirano više od 4 tisuće tona CO2 na 1.484 hektara poljoprivrednog zemljišta, dok je za tržište bilo uspostavljeno više od 400 kredita. Vrijednost poslovanja preko te burze bila je oko 10 tisuća eura.
Talijanski partneri ističu važnost metoda koje razvija ovaj projekt.
–Vrlo je važno razviti formulu za obračun, uzimajući u obzir sve pretpostavke. Od udjela zelene površine u sklopu poljoprivrednog dobra, kvalitete zemljišta, kao i tipologije energije koja se koristi tijekom radova, iz fosilnih ili obnovljivih izvora, kaže Vincenzo Verrastro, znanstveni administrator CIHEAM – Bari.
Slijedi donošenje zakonodavnog okvira
Zamjenica ravnatelja AGRRA-e i voditeljica projekta GECO 2.2 Ivana Dević najavljuje kako će se putem projektnih aktivnosti kreirati metodologija i razviti certifikacijska shema koja će biti osnova za uspostavu tržišta ugljika za područje cijele Europske unije, a što do sada nije postojalo. Slijedi tako i donošenje zakonodavnog okvira kojim bi se omogućilo tržište ugljičnim kreditima i certificiranje pomoću kojeg će poduzetnici dokazati da su smanjili svoj ugljični otisak.
–U tome će nam pomoći Ministarstvo poljoprivrede koje je pridruženi partner na ovom projektu, a koje nam stoji na raspolaganju sa svojim stručnjacima u ovom nadasve specifičnom području. Iskaz interesa za pomoć u izradi metodologije iskazalo je i Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije. U razdoblju koje je pred nama tijekom provedbe projekta nastaviti ćemo daljnju suradnju s poljoprivrednim proizvođačima koji su nam i prilikom uspješnih rezultata prethodnog projekta pomogli sa svojim znanjima i iskustvima u procesima poljoprivredne proizvodnje, najavila je Ivana Dević.
Kako ističe ravnatelj AGRRA-e Ivica Pintur, važno je naglasiti da se kroz GECO 2.2 uspostavlja regionalno tržište ugljika koje je u skladu sa strategijama i politikama EU-a, što dodatno pridonosi održivosti i smanjenju emisije ugljika.
–Što više poštujete struku i idete prema održivoj ekološkoj poljoprivredi povećavate apsorpciju ugljičnog dioksida, a ujedno smanjujete svoj ugljični otisak. Ovo je jedan dobar model jer potiče i ekonomsku i ekološku održivost poljoprivredne proizvodnje. To je prvi takav projekt koji je prepoznao potencijal poljoprivredne proizvodnje u sekvestriranju ugljika i mi smo prva ustanova u Europskoj uniji koja će za to uspostaviti prvi javni certifikat, poručio je Pintur.
Izvor: SmartPress