139 organizacija iz 23 europske zemlje uputilo je otvoreno pismo 27 ministara poljoprivrede EU. Zajedno pozivaju na hitna poboljšanja zakonodavstva EU-a o sjemenu.
Trenutni zakonski prijedlog predstavlja ogromnu prijetnju raznolikosti naših kultiviranih biljaka i pravu naših poljoprivrednika da koriste vlastito sjeme, upozoravaju u otvorenom pismu organizacije, zajedno s više od 160.000 građana koji su do sada potpisali peticiju “Podignimo vilice za raznolikost” (www. raiseourforks.org).
Hrvatske udruge potpisnice
Među 139 organizacija potpisnica su i hrvatske udruge Biovrt – u skladu s prirodom, Hrvatski savez udruga ekoloških proizvođača (HSEP), ZMAG – Zelena mreža aktivističkih grupa. Organizacije predstavljaju četiri zahtjeva za novo zakonodavstvo EU o sjemenu:
● Očuvanje i održivo korištenje lokalno prilagođene raznolikosti usjeva najvažniji je prioritet.
● Ljudsko pravo poljoprivrednika i vrtlara na žetvu, korištenje, razmjenu i prodaju vlastitog sjemena mora se u potpunosti provoditi.
● Pristup raznolikih i lokalno prilagođenih sorti tržištu regionalnih proizvođača sjemena mora biti olakšan.
● Novoodobrene sorte ne smiju ovisiti o pesticidima ili sintetičkim gnojivima.
Prijedlog Europske komisije ugrožava europsku poljoprivredu. Na temelju prijedloga, aktivnosti usmjerene na očuvanje rijetkih sorti – poput prijenosa reznica s ugroženih stabala jabuka ili dijeljenja ugroženih sorti graha – po prvi put bi ušle u definiciju tržišta i bile regulirane tim propisima. Širom Europe, vrtlari i farmeri rade, često dobrovoljno, kako bi očuvali genetsku raznolikost usjeva za sadašnje i buduće generacije. Ti pojedinci uvelike pridonose našoj sigurnosti hrane. Ipak, kažnjavaju se složenim propisima namijenjenim komercijalnom tržištu sjemena, kaže Magdalena Prieler, stručnjakinja za politiku sjemena.
Nacrt zakona također ograničava ljudsko pravo poljoprivrednika da dijele vlastiti sadni materijal, sadržano u međunarodnom pravu. Apel je poslan uz knjigu “Eating to Extinction: The World’s Rarest Foods and Why We Need to Save Them” autora Dana Saladina. Knjiga govori o ugroženim vrstama biljaka iz cijelog svijeta i naglašava važnost genetske raznolikosti biljaka. Ove sorte nisu samo dio naše povijesti i kulinarske kulture, već su i ključne za otpornu poljoprivredu u uvjetima klimatske krize.
Ugrožene sorte sadrže važne osobine koje bi mogle omogućiti našim poljoprivrednicima da se prilagode promjenjivim i ekstremnijim vremenskim uvjetima…. Njihov opstanak doslovno visi o niti – niti koja se može lako prekinuti ako novi zakoni ili propisi u potpunosti ne uzmu u obzir vrijednost ovu raznolikost, komentira Saladino u bilješci uz knjigu