Zbog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta i utvrđivanja preporuka za gnojidbu, s ciljem optimizacije gnojidbe i postizanja visokih i stabilnih prinosa, u granicama ekonomičnosti, uz smanjenje ekološkog opterećenja okoliša i u 2024. godini nastavlja se provedba projekta „Kontrola plodnosti tla na poljoprivrednim gospodarstvima“ ,na području Brodsko-posavske županije, koja je, kako doznajemo, jedina koja još uvijek, u znatnom iznosu, sufinancira troškove provođenja ovog projekta.

Svake je godine broj zainteresiranih za uslugu analize tla sve veći. Tako su se u Brodsko-posavskoj županiji odlučili, ne samo nastaviti s ovim hvalevrijednim Projektom, nego i povećati broj subvencioniranih analiza, u skladu s rastućim interesom. Iz Regionalnog centra za biotehnološka istraživanja i razvoj, u čijem je laboratoriju do sada već obavljeno više od 15000 analiza plodnosti tla, a koji provodi i spomenuti projekt, doznali smo sve važne detalje – tko se i do kad može prijaviti za kontrolu plodnosti tla, kolika je cijena po uzorku, postoji li ograničenje po pitanju broja uzoraka tla po jednom korisniku te koji je krajnji cilj kontrole plodnosti tla – sve je to za Gospodarski list objasnila Antonija Vuković, mag. ing. agr.

Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko posavske županije, kao ovlaštena pravna osoba za obavljanje poslova analize tla, već nekoliko godina za redom, u suradnji s Brodsko-posavskom županijom i općinama potpisnicama sporazuma, provodi projekt ‘Kontrola plodnosti tla na poljoprivrednim gospodarstvima’ na području Brodsko-posavske županije. Ovim Projektom u 2024. godini analizirat će se do 663 uzorka tla na području jedinica lokalne samouprave Brodsko-posavske županije, po utvrđenoj cijeni jedne kontrole od 48,00 eura (plus PDV[l1] ).

Napomenula bih da drugi laboratoriji cijenu iskazuju bez PDV-a, pa se može steći dojam kako smo ‘skuplji’ od ostalih, što ne stoji. Sredstva potrebna za provođenje projekta osigurat će Brodsko-posavska županija, u iznosu od 50 posto, Općina, u iznosu od 30 posto, a 20 posto krajnji korisnik usluge. Cijena po uzorku će tako za krajnjeg korisnika iznositi 12 eura s PDV-om, objašnjava Antonija Vuković.

Dodaje kako su krajnji korisnici usluga analize uzorka tla fizičke i pravne osobe koje su upisane u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava, obiteljska poljoprivredna gospodarstva, obrtnici, zadruge i trgovačka društva. Same korisnike, kao i maksimalan broj usluga analize tla po jednom korisniku, utvrđuje općina na čijem području se krajnji korisnik usluge nalazi.

Do sada je bila praksa kako općine nisu imale ograničenje vezano za broj subvencioniranih analiza po korisniku kao niti Županija, osim grada Nova Gradiška koji je ograničio broj na 5 analiza po korisniku. Svi zainteresirani mogu se osobno, putem e-maila ili telefonskim pozivom javiti u svoju općinu ili kontaktirati Centar te ispuniti obrazac, ‘Zahtjev za analizu tla’, koji sadržava opće podatke o prijavitelju, gospodarstvu kao i podatke o tlu i kulturi, uz posebne napomene po izboru, kaže ing. Vuković. Zahtjevi se mogu podnijeti najkasnije do 30. listopada 2024.

Projekt obuhvaća uzimanje uzoraka tla, osnovnu kemijsku analizu tla s pH u vodi i KCl, sadržaj humusa, lakopristupačni P, lakopristupačni K, sadržaj karbonata i hidrolitičku kiselost te preporuku gnojidbe, po izlaznim parametrima, s uključenom preporukom konvencionalne gnojidbe, kalcizaciju, očekivani u odnosu na planirani prinos, kationski izmjenjivački kapacitet, preporuku integrirane i ekološke gnojidbe, relativnu pogodnost tla, N-deficit, rata N-min, potrebu hraniva za 8 kultura koje mogu doći u plodoredu s očekivanim prinosom te savjete i mišljenja tijekom izvršenja ugovora.

Laboratorij i analiza tla u BIOTECH laboratoriju   Foto: biotech.hr

Zabrinjavajući podaci

Na temelju višegodišnjeg rada na poslovima ispitivanja plodnosti tla i obavljenih više od 15 tisuća analiza u našem laboratoriju, možemo zaključiti da gnojidba u našim proizvodnim uvjetima, na žalost, nerijetko nije optimizirana te da postoji oko 25 posto površina koje imaju visoku opskrbljenost fosforom, a na oko 15 posto je visoka opskrbljenost kalijem te je na istima moguća vrlo reducirana gnojidba koja uvelike financijski rasterećuje proizvođača. S druge strane, podaci nam pokazuju da su tla sve kiselija i da razina humusa u tlu pada, zbog intenzivne poljoprivredne proizvodnje.

Posebno bismo istaknuli i pohvalili, u tu svrhu, uvođenje operacije 31.04 ‘Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama’, koja ima za cilj povećati sadržaj humusa u tlu smanjenjem uporabe sintetskih mineralnih gnojiva, čime se ujedno postiže poboljšanje fizikalnih i kemijskih svojstava tla, upozorava naša stručna sugovornica iz Regionalnog centra za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko posavske županije. Poručuje kako je upravo preporuka gnojidbe ta koja poljoprivrednicima daje iznimno važne odgovore na pitanja jesu li, što se gnojidbe tiče, na pravom putu, ako nisu gdje konkretno griješe te nudi i rješenje na koji način je moguće eliminirati grešku.

Foto: rogitex.com

Savjesno i odgovorno prema tlu

Odnosimo se savjesno i odgovorno prema našem tlu, naslijedili smo ga, ne samo da ga koristimo, nego da ga i očuvamo za buduće generacije! Analizu tla i gnojidbenu preporuku treba, stoga, gledati ne samo s ekonomskog aspekta nego i sa zdravstvenog i ekološkog, pogotovo u vremenu kad smo svjedoci sve većih klimatskih promjena i njihovog utjecaja na čovjeka, poručuje Antonija Vuković, mag. ing. agr., iz Regionalnog centra za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko posavske županije.